حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای را می‌توان در تنش‌های منطقه مشاهده کرد

معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای را می‌توان در درگیری‌های این منطقه مشاهده کرد، این قدرت‌ها با خلق گروه‌های تروریستی، منطقه را با چالش‌های امنیتی مواجه کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش در دیدار با وابستگان نظامی کشورهای خارجی مستقر در ایران با بیان اینکه پیام انقلاب اسلامی ایران صلح، دوستی و ارزش‌های والای انسانی است، گفت: ارتش و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران حافظ و نگهبان انقلابی هستند که به دلیل ماهیت معنوی و انسان محورانه، باعث ایجاد تأثیرها و بازتاب‌های متفاوتی در منطقه و نظام بین‌المللی شد زیرا از یک طرف اسلام سیاسی را در اوج مدرنیته شدن باز تعریف نمود و از طرف دیگر عناصر فکری جدیدی مانند آزادی، استقلال، مردم سالاری، استکبار ستیزی را که بخشی از گفتمان انقلاب اسلامی بود، وارد گفتمان سیاسی جهان کرد.

وی افزود: این انقلاب و نیروهای مسلح آن با وجود تمام دشمنی‌ها و ناامنی‌ها که به واسطه دخالت قدرت‌های استکباری در این منطقه به وجود آمده است، در سطح امنیتی نیز این ایده را مطرح کرد که راه امنیت در منطقه، عدم دخالت قدرت‌های فرامنطقه ای و غیر قابل اعتماد بودن آنها برای کشورهای منطقه است.

معاون هماهنگ کننده ارتش تصریح کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران در این سال‌ها توانسته بدون وابستگی به سایر کشورها با به‌کارگیری تجهیزات پیشرفته داخلی و ارتقای سطح آموزش با بهره‌مندی از دانشگاه‌های نیروهای نظامی چهارگانه، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه فارابی و دانشکده فرماندهی و ستاد آمادگی رزمی خود را در بالاترین سطح حفظ نماید.

دریادار سیاری همچنین با بیان اینکه حضور قدرت‌های فرامنطقه ای را می‌توان در تنش‌ها و درگیری‌های این منطقه مشاهده کرد، افزود: این قدرت‌ها با خلق گروه‌های تروریستی خطرناک همچون داعش، میلیتاریزه نمودن منطقه و اجرای سناریوهای مختلف، منطقه را با چالش‌های امنیتی زیادی مواجه کرده است.

وی تاکید کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان بازوان قدرتمند این ملت، راه پیشرفت، آبادانی و استقلال ایران اسلامی را با وجود همه دشمنی‌ها و تحریم‌های ظالمانه ادامه خواهد داد، همچنان که همراه با پیشرفت‌های مختلف این کشور در عرصه‌های مختلف علمی نظیر نانو تکنولوژی، هوا فضا، انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، رشد قابل ملاحظه‌ای در حوزه‌های مختلف دفاعی و صنایع مرتبط را شاهد هستیم.

رئیس ستاد ارتش تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با بیش از ۱۷ هزار شهید حملات تروریستی، بزرگترین قربانی تروریسم است به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح آن، پرچمدار مبارزه با تروریسم هستند.

دریادار سیاری اضافه کرد: در هفته‌های گذشته نیز شاهد بودیم کسانی که با استفاده از غول‌های رسانه‌ای، خود را طرفدار ملت ایران اعلام می‌کنند، سرشناس‌ترین و مقتدرترین فرمانده مبارزه با تروریسم، سردار سپهبد سلیمانی را به شهادت رساندند، اقدامی که مجدداً بر تروریست بودن این مدعیان دروغین حقوق بشر صحه گذاشت.

وی در ادامه خطاب به وابستگان نظامی کشورهای خارجی، گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همراه با سایر بخش‌های اقتصادی کشور بیش از ۴۰ سال است در برابر تحریم ظالمانه ایستادگی کرده و با داشتن تجربه گران‌مایه هشت سال جنگ تحمیلی با رژیم بعث عراق برخوردار از حمایت بیش از ۴۳ کشور دنیا توانسته است با تکیه بر قدرت و توانمندی‌های داخلی در مقابل زیاده خواهی قدرت‌های استکباری ایستادگی کند و با اقتدار و آمادگی کامل حفظ امنیت منطقه را نیز بر عهده دارد و هر اقدام دشمن را با قدرت پاسخ می‌دهد همچنان که شما شاهد فرو ریختن هیمنه پوشالی آمریکا در پایگاه «عین الاسد» بودید.

رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش افزود: شما متخصصین نظامی بهتر می‌دانید توان و اقتدار یک ارتش وقتی مضاعف می‌شود که متکی بر اصول ارزشی و آموزشی هدفمند بومی و صنایع دفاعی بومی باشد که ارتش جمهوری اسلامی ایران نه تنها از این مزیت برخوردار است بلکه اصول جنگ‌های نوپدید و نامتعارف را در یک نبرد ناهمتراز برای دفاع در برابر هر دشمنی طراحی و آماده نموده است.

دریادار سیاری گفت: نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط و توسعه همکاری‌های دفاعی با ارتش کشورهای دوست آمادگی دارند و برای ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه و جهان کمافی السابق تلاش خواهد کرد.

در این مراسم همچنین جانشین دِین (نماینده) وابستگان نظامی کشورهای خارجی نیز طی سخنانی با تشکر از معاون هماهنگ کننده ارتش که فرصت تعامل با ارتش ایران و آشنایی با اندیشه‌های متعالی ارتش جمهوری اسلامی ایران را فراهم کرده است، گفت: از طرف وابستگان نظامی، آغاز چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفته و آرزوی بهترین‌ها را برای ارتش جمهوری اسلامی ایران دارم.

وی همچنین گفت: امروز جهان به طور کلی و منطقه ما به طور خاص با چالش‌های امنیتی زیادی مواجه است که رفع آنها نیازمند همکاری همه جانبه کشورها با یکدیگر است.

او افزود: فرهنگ یک جانبه گرایی و نادیده انگاشتن معاهدات بین‌المللی بسیار خطرناک است و حل مسالمت‌آمیز مناقشات را سخت خواهد کرد.

تبادل کِرِست (نماد) ارتش جمهوری اسلامی ایران و مجمع وابستگان نظامی کشورهای خارجی مستقر در ایران و عکس یادگاری پایان بخش این مراسم بود.

کد خبر 4842986

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha