احتمال تصویب ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳ سال در هفته جاری

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: قانون اصلاح سن ازدواج روز گذشته در کمیسیون لوایح دولت مطرح شد و امیدواریم در هفته جاری شاهد تصویب آن باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار صبح امروز در نشست خبری ارائه گزارش عملکرد معاونت زنان رئیس جمهور در دولت دوازدهم گفت: مهمترین محور و برنامه ما بر اساس استاد بالا دستی، عدالت جنسیتی بوده و این موضوع از نظر مفهومی برگرفته از تعالیم دینی است اما باید از تجربیات دیگر ملت‌ها هم استفاده کنیم. بر اساس آیات قرآن تنها برتری زن و مرد در میزان تقوای الهی است و اسلام تبعیض را بر نمی‌تابد. همچنان برخی مدعیات تلاش دارند تا عدالت جنسیتی را به اسناد خارجی تطبیق دهند.

وی افزود: در جلسه ستاد ملی زن و خانواده ۱۷۹ شاخص عدالت جنسیتی تعریف و کلیات آن تصویب شد. به عنوان مثل در حوزه ورزش عدالت در دسترسی به فضای ورزشی یکی از مصادیق آن است. تبیین سند ارتقا زنان و خانواده نیز موضوع دیگری است که در ۳۱ استان کشور کار شده و طی سال گذشته در ۲۲ سفر استانی خود سندها را تصویب کردیم و تا پایان سال نیز باقی سندها تصویب خواهد شد. این سندها بر اساس مشکلات و دغدغه‌های خاص هر استان، برنامه اجرایی برای حل مشکلات آن منطقه و تقسیم کار دستگاه‌ها تنظیم شده است.

ابتکار تصریح کرد: معاونت زنان یک همکاری مشترک با مرکز آمار نیز انجام داده که روز گذشته رو نمایی شد. در این طرح مشترک هر یک از شاخص‌های عدالت جنسیتی دارای شناسنامه شد و محاسبه و گزارش دهی شاخص‌ها را تسهیل می بخشد. سامانه رصد و پایش برای بررسی و تحلیل شاخص‌های عدالت جنسیتی نیز موضوع دیگری است که به زودی رونمایی خواهد شد.

ابتکار تصریح کرد: اصلاح قوانین نیز یکی دیگر از بخش‌های عدالت جنسیتی است. در این راستا بر روی ۱۰ لایحه کار شده و ۵ لایحه به دولت رفته است. تا پایان سال نیز ۸ جلسه در قم با حضور کارشناسان و حوزویان برای بررسی این لوایح برگزار خواهیم کرد.

معاون امور زنان اظهار داشت: روز گذشته در کمیسیون لوایح دولت قانون اصلاح سن ازدواج مطرح شد و معاونت زنان بر ممنوعیت کامل ازدواج‌های زیر ۱۳ سال تاکید داشت که خوشبختانه نظر کمیسیون نیز مثبت بود. امیدواریم در هفته جاری شاهد تصویب و اخبار خوبی در این زمینه باشیم.

وی با اشاره به انتصاب مدیران زن گفت: بر اساس آمارهای تخمینی، این آمار رو به رشد است و امیدواریم از رقم ۱۳.۶ درصد در ابتدای دولت دوازدهم به ۳۰ درصد برسد. در حال حاضر ۱۳ معاون استاندار در کشور نیز داریم.

معاون امور زنان و خانواده با اشاره به گزارش ۲۵ ساله بیانیه پکن گفت: این گزارش در اجلاس منطقه‌ای وزرای امور زنان در تایلند رونمایی شده است.

ابتکار درباره توان افزایی زنان نیز اظهار داشت: در حال حاضر همکاری مشترکی با وزارت کار و رفاه اجتماعی برای توان افزایی ۱۲ هزار زن داریم. بخشی از طرح‌های کارآفرینی معاونت در حمایت از دختران جوان و فناوری‌های نوین است و در این زمینه با همکاری سازمان‌های مردم نهاد فعال هستیم.

وی با بیان اینکه حمایت از سازمان‌های مردم نهاد در دستور کار اصلی ما است، عنوان کرد: در این زمینه ۷ دوره ۴ روزه برای ۱۳۰۰ تشکل برگزار شده و آخرین دوره نیز برای ۳ استان هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان برگزار خواهد شد. در این زمینه مستنداتی از عملکرد تشکل‌های مردم نهاد را ایجاد کرده‌ایم.

معاون امور زنان و خانواده بیان کرد: در حوزه فرهنگ نیز با همکاری وزارت ارشاد طرح «سینمای دوستدار خانواده» را راه اندازی کرده‌ایم و این امر منجر به نفوذ موضوعات و دغدغه‌های حوزه خانواده به سینما خواهد شد. به طوری که هنرمندان در این طرح، با موضوعات مدنظر مخاطبان در حوزه خانواده آشنا خواهند شد و به آنها خواهند پرداخت.

ابتکار با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه خانواده نیز بیان کرد: ما سیاست‌های کم‌تری در حوزه خانواده داشته‌ایم و در جلسه دیروز ستاد ملی زن خانواده، شاخص‌های خانواده بررسی و تصویب شد. به طور کلی ۱۰ محور نیز در این زمینه به تصویب رسید و بر اساس آن می‌توان به شناخت دغدغه‌ها و چالش‌های خانواده ایرانی پرداخت. طرح گفتگوی ملی خانواده نیز طی ۲ سال گذشته در ۵۷ شهر اجرا شده و حاصل آن نیز دو گزارش تحت عنوان واکاوی مسائل اجتماعی از بعد خانواده و تشریح وضعیت هر خانواده متناسب با شهرهای خاص نیز نتیجه کار بوده است. هدف این طرح افزایش مهارت‌های اعضای خانواده و ارتقا مهارت گفتگو است.

وی افزود: طرح گفتگوی بین نسلی نیز یک جریان سازی است و امیدواریم بتوانیم با الگو سازی این طرح را محقق کنیم.

معاون امور زنان و خانواده درباره کودکان و دختران کار گفت: ما از دو زاویه به توان افزایی اورژانس اجتماعی بهزیستی و توان افزایی تشکل‌های مردم نهاد پرداخته‌ایم و این دو مسئله می‌توانند به آسیب‌های اجتماعی به ویژه کودکان کار بپردازند. پیگیری لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان نیز امر دیگری است که پس از ۱۰ سال در مجلس تصویب شد و به شورای نگهبان رفت اما متأسفانه بار دیگر به مجلس ارجاع داده شده است. از مجلس کنونی و شورای نگهبان می‌خواهیم که برای توقف خشونت علیه کودکان به این لایحه رسیدگی کرده و آن را تصویب کنند.

ابتکار درباره انتخابات مجلس نیز بیان کرد: در این دوره تعداد زنان کاندید بیشتر بوده اما درصد آنها بیشتر نبوده و از سوی دیگر میزان رد صلاحیت‌های زنان بسیار بالا بوده است. لیست‌های انتخاباتی نیز نشان می‌دهد که حضور زنان در لیست‌ها کم‌تر از حد انتظار است. به طور کلی از تمامی مردم درخواست می‌کنم که با وجود مشکلات موجود در انتخابات شرکت کنند.

وی درباره مهاجرت بانوان ورزشکار نیز بیان کرد: باید علت مهاجرت این افراد بررسی شود به عنوان مثال باید دید علت اصلی مهاجرت فردی همچون کیمیا علیزاده آن هم علی رغم تمامی حمایت‌های فراوان از وی، چه موضوعی بوده است. علیزاده از نهادهای متعددی مورد حمایت فراوان قرار گرفت با این حال از کشور رفت. در خصوص تفاوت دستمزدها این مسئله برای مردان نیز وجود دارد و تنها مختص به زنان نیست اما به طور کلی باید حمایت‌های بیشتری از بانوان ورزشکار انجام شود.

کد خبر 4853892

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =