نظرات کارشناسان رسمی دادگستری باید دقیق و علمی باشد

کرمان - رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: کارشناسان رسمی دادگستری باید دقیق، علمی و کامل نظر داده و هیچ موردی را مکتوم نگذارند.

به گزارش خبرنگار مهر، یدالله موحد صبح شنبه در آئین تحلیف کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان با تاکید بر این مطلب که با وجود ظلم هیچ جامعه‌ای بقا نخواهد داشت، اظهار کرد: برای بقای جامعه، نسل، کشور و دین خود نیاز به عدالت داریم و عدالت در جامعه مانند هوا است که اگر نباشد حیات انسان‌ها سلب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عدالت و امنیت مهمترین مطالبه مردم از حکومت‌ها است، تصریح کرد: اگر کشوری بتواند عدالت و امنیت را تأمین کند، مهمترین وظیفه خود را به خوبی انجام داده است زیرا در دنیا اصل بر این است که اقتصاد و معیشت را دولتها سیاست گذاری کرده و مردم اداره می‌کنند اما عدالت و امنیت وظیفه ذاتی و اساسی حکومت است و البته مردم دراین مؤلفه‌ها نیز نقش اساسی بر عهده دارند.

رئیس کل دادگستری کرمان با اشاره به این مطلب که عدالت قضائی دو وجه موضوع و حکم دارد، گفت: تشخیص، تبیین و تحلیل موضوع بر عهده کارشناسان است و تشخیص حکم و انطباق آن با موضوعی که کارشناسان رسمی دادگستری آن را کارشناسی کرده‌اند، بر عهده قاضی است.

موحد با تاکید بر این مطلب که از آنجا که عدالت امری مقدس و مهم است باید برای آن سوگند یاد کرد، گفت: یکسری مشاغل، مقدس و برای جامعه حیاتی هستند و برای آنها باید سوگند یاد کرد.

وی با اشاره به اینکه وظایف کارشناسان رسمی دادگستری خطیر، سنگین، مهم و حیاتی است، تاکید کرد: کارشناسان رسمی دادگستری باید همواره خداوند متعال را در تمامی اقدامات خود شاهد و ناظر بدانند زیرا انسان وقتی آن قدرت لایزال را حاضر و ناظر بداند به درستی و راستی کار خود را انجام داده و از هر نادرستی دوری می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر این مطلب که کارشناسان رسمی دادگستری باید دقیق، علمی و کامل نظر داده و هیچ موردی را مکتوم نگذارند، اظهار کرد: کارشناسان رسمی دادگستری باید امانت دار و حافظ اسرار مردم باشند.

وی اجرای عدالت را مهمترین ثمره کار کارشناسان رسمی دادگستری برشمرد و گفت: عدالت مؤلفه مهمی برای حیات جامعه است و اگر وجود نداشته باشد، هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

کد خبر 4865477

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =