آمار تولید محصولات کشاورزی در سال ۹۷ اعلام شد

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی، آمار تولید محصولات کشاورزی را در سال ۹۷ اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کریم احمدی صومعه با بیان اینکه میزان تولید انواع محصولات کشاورزی شامل محصولات زراعی، باغبانی، دام و طیور و شیلات در سال ۱۳۹۷ به ۱۱۷.۷ میلیون تن رسیده است که این مقدار نسبت به تولید ۱۱۸.۷ میلیون تنی سال ۱۳۹۶، کاهش رشدی معادل ۰.۸ درصد داشته است، افزود: در این میان، میزان تولید انواع محصولات در سال زراعی ۹۷-۱۳۹۶ بالغ بر ۸۱.۲ میلیون تن بوده که از سطحی به میزان ۱۱.۱ میلیون هکتار برداشت شده است.

وی افزود: این میزان تولید نسبت به سال زراعی گذشته ۱.۲ درصد کاهش داشته است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: میزان تولید گندم در این سال بالغ بر ۱۳.۳ میلیون تن بوده که سطحی به میزان ۵.۴ میلیون هکتار را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: تولید گندم ۱۶.۴ درصد از کل تولیدات زراعی و سطح این محصول ۴۸.۷ درصد از سطح برداشت را تشکیل می‌دهد.

احمدی یادآور شد: همچنین میزان تولید غلات در این سال بالغ بر ۲۰.۴۵ میلیون تن بوده که از سطحی به میزان ۷.۶ میلیون هکتار برداشت شده است.

وی بیان کرد: تولید غلات ۲۵.۱۸ درصد از کل تولیدات زراعی و سطح برداشت این محصولات ۶۸.۶ درصد از سطح برداشت کل محصولات زراعی را تشکیل می‌دهد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی، میزان تولید محصولات باغبانی در سال ۱۳۹۷ را بالغ بر ۲۰.۵۳ میلیون تن اعلام کرد و افزود: این میزان محصول از سطح باروری در حدود ۲.۴۶ میلیون هکتار حاصل شده و میزان تولید این محصولات در مقایسه با سال ۱۳۹۶ (۲۱.۳ میلیون تن) تغییر محسوسی نداشته است.

احمدی خاطرنشان کرد: پرتقال، انگور و سیب به ترتیب با میزان تولید ۱۵.۱، ۱۴.۸ و ۱۴.۳ میلیون تن، بیشترین سهم را در تولید محصولات باغبانی داشته‌اند.

وی اظهار کرد: تولید فرآورده‌های پروتئینی کشور از ۱۴.۲۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۶ به ۱۴.۷۷ میلیون تن، در سال ۱۳۹۷ رسیده و رشدی معادل ۳.۸ درصد را نشان می‌دهد.

احمدی اضافه کرد: از میزان تولید این فرآورده‌ها در سال ۱۳۹۷ معادل ۸۲۹.۵ هزارتن گوشت قرمز (۵.۶۲ درصد)، ۱۰ میلیون و ۵۸۸.۶ هزار تن شیر (۷۱.۷۱ درصد)، ۲ میلیون و ۳۵۵ هزار تن گوشت مرغ (۱۵.۹۵ درصد)، ۹۰۱.۵ هزار تن تخم‌مرغ (۶.۱۱ درصد) و ۹۰.۵ هزار تن عسل (۰.۶۱ درصد) بوده است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: صید و پرورش انواع آبزیان نیز از یک میلیون و ۲۰۲.۱ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به یک میلیون و ۲۳۸.۶ هزار تن در سال ۱۳۹۷ رسیده که رشد ۳ درصدی در تولید آبزیان را نشان می‌دهد.

احمدی یادآوری کرد: نسخه الکترونیکی آمارنامه‌های محصولات کشاورزی از طریق پایگاه اطلاع رسانی این مرکز به آدرس http://amar.maj.ir در دسترس است.

کد خبر 4880777

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha