۲۸ اسفند ۱۳۹۸، ۲۰:۴۱

زالی هشدار داد

ویروس مرگبار کرونا/سفر نروید تا سالم بمانید

ویروس مرگبار کرونا/سفر نروید تا سالم بمانید

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با هشدار نسبت به سفرهای درون شهری و برون شهری، گفت: مردم با سفرهای نوروزی گردابی از چرخش ویروس را ایجاد می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، روز چهارشنبه، اظهار کرد: پیام مشترک جامعه پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، بهداشتی و درمانی برای مردم این است که اگر ما را فرزندان خود می‌دانید و می‌خواهید دچار فرسایش نشویم و ما نیز در روزهای پیش رو فرصتی برای دیدار فرزندان، پدر و مادر و خانواده‌هایمان پیدا کنیم؛ با در منزل ماندن و اجتناب از سفرهای درون شهری و برون شهری بار بیمارستان‌ها را کم کنید.

وی ادامه داد: افرادی که فکر می‌کنند واپسین روزهای اسفند امسال با سال‌های گذشته یکسان است، در اشتباهی ترسناک و هولناک به سر می‌برند.

زالی تاکید کرد: ویروس کرونا ویروسی مهیب، چموش، فرصت طلب و بی رحم است و در کوتاه‌ترین زمان ممکن افراد را مبتلا می‌کند و می‌تواند آنان را به آستانه مرگ بکشاند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا یادآور شد: این ویروس، ویروسی مرگبار است که نباید آن را ساده گرفت و اگر امکان این وجود داشت که مردم سری به بیمارستان‌ها بزنند و بیمارانی که با مشکلات تنفسی در تخت‌های بیمارستان زجر می کشند را ببینند می‌فهمند که نباید این بیماری را دست کم گرفت و در خیابان‌ها بی مورد پرسه زنند.

زالی ادامه داد: بسیاری از مردم خبری از بیمارستان‌ها ندارند و نمی‌دانند که بیماران مبتلا ممکن است بدحال شوند، به آی سی یو منقل شده و متأسفانه دچار مرگ زودرس شوند.

وی تاکید کرد: اگر مردم به سفر نوروزی بروند؛ استان دیگری را آلوده می‌کنند و یا اینکه خود آلوده می‌شوند و به جای در هم شکستن چرخه انتقال ویروس، به پیروزی ویروس کمک می‌کنند.

زالی با تاکید بر این مطلب که مردم ایران باید باور کنند در یک جنگ با این ویروس مرگبار قرار داریم، گفت: در آن صورت مردم متوجه می‌شوند آرایش جنگی به این شکل نیست که ما خاکریزهای خود را در اختیار ویروس قرار دهیم و اقتضا نمی‌کند که جبهه خودمان را تضعیف کنیم.

وی با بیان اینکه جلوگیری از انتقال ویروس حتی به یک فرد، باعث در هم شکستن جبهه ویروس می‌شود، افزود: اگر چنین نکنیم ویروس تمام مرزهای بین انسانی را در می‌نوردد و خاکریزهای متعدد انسانی را در ایران فتح خواهد کرد.

زالی ادامه داد: در جنگ باید هوشیار بود و تعقل داشت؛ ساده انگاری و سهل گیری در جنگ به معنای فتح خاکریزها به وسیله دشمن است، مردم باید بدانند ما در جنگ با کرونا هستیم.

وی یادآور شد: ویروس کرونا قلب پایتخت را در هم نوردیده است؛ امروز این ویروس در قلب پایتخت رخنه کرده است. ما به عنوان شهروندان تهرانی باید بیش از گذشته با این موضوع مسئولانه برخورد کنیم.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه سهل انگاری درباره کرونا شهامت نیست، گفت: سهل انگاری به استقبال مرگ رفتن است، آن هم مرگی که هیچ افتخاری ندارد؛ اگر در جنگ کشته می‌شدیم شهید محسوب می‌شدیم اما مرگ با ویروس کرونا به جز تیم پزشکی برای کسی افتخار شهادت ندارد.

زالی با بیان اینکه این ویروس می‌تواند همه افراد را در هم بکوبد، تاکید کرد: ما نباید با رفتار اشتباه به ویروس کمک کنیم؛ متأسفانه شب گذشته شاهد تجمعات پراکنده در جای جای شهر بودیم؛ طوری که انگار هیچ خبری از ویروس کرونا نیست و مردم طوری رفتار کردند که انگار یک چهارشنبه سوری معمولی است.

وی ادامه داد: متأسفانه ۱۴۰۳ مجروح در کل کشور از حوادث چهارشنبه سوری داشتیم، در شرایطی که بیمارستان‌های ما تخت‌هایشان را برای کرونا آماده می‌کنند؛ آیا این انصاف است؟

زالی اضافه کرد: در حالی که پزشک و پرستار ما به شهادت رسیده، آیا این مروت است که با رفتارهایی همچون آنچه شب گذشته شاهد آن بودیم خستگی را بر تن کادر درمان مضاعف کنیم؟

وی با بیان اینکه چنین رفتارهایی دور از انصاف و اخلاق است، گفت: ما ایرانیان نباید چنین رفتاری کنیم زیرا فتوت ملی ما چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.

زالی با بیان اینکه هنوز هم دیر نشده است؛ تصریح کرد: به کسانی که فکر می‌کنند نوروز امسال مانند سال‌های قبل است، هشدار می‌دهم سفر نوروزی به استقبال مرگ رفتن است.

وی ادامه داد: با سفر هم خودتان و هم خانواده تان را در آستانه مرگ قرار می‌دهید و هم برای ویروس فرصت‌های جدید فراهم می‌کنید.

زالی خاطر نشان کرد: در شرایطی که برخی از استان‌های مقصد در حال دست و پنجه نرم کردن برای تقابل با این ویروس هستند، چرا باید به تیم پزشکی خسته آن استان بار مضاعفی را تحمیل کنیم؟

وی با بیان اینکه مردم استان‌های مقصد در حال حاضر برای میزبانی از مسافران شاداب و سالم نیستند، یادآور شد: نمی‌توانیم مانند گذشته از آنان انتظار داشته باشیم که پذیرای ما باشند، دست آنان بر آتش است و از مردم خواهش می‌کنم این مسائل را رعایت کنند.

زالی تاکید: اینها توصیه نیست بلکه هشدار در مورد خطرات جدی است؛ امیدواریم مردم با درک عمیق نسبت به این موضوع بهاری متفاوت را تجربه کنند.

وی متذکر شد: مردم اگر امروز به توصیه ما توجه نکنند؛ با سفرهای نوروزی بدون ضرورت، گردابی از چرخش ویروس را در کشور ایجاد می‌کنند.

زالی ادامه داد: با سفر کاری می‌کنیم که ویروس روز به روز در سطح استان‌ها گسترده‌تر شود و انواع مختلف آلودگی را در استان‌ها شکل دهد.

وی یادآور شد: مسافران هنگام بازگشت نیز ویروس‌های مقاوم و چموش را برای تهران به سوغات می‌آورند که باعث در معرض فشار و استرس قرار گرفتن مجدد تیم پزشکی می‌شود.

زالی با بیان اینکه ضرورت رعایت این موارد انکار ناپذیر است، گفت: کرونا را نباید شوخی گرفت؛ برای اولین بار در پنجاه سال گذشته چنین بیماری پاندمی شده و همه دنیا را درگیر کرده است، اما همه دنیا به این نتیجه رسیده اند که بدون هماهنگی و آموزش مردم نمی‌توان این بیماری را ریشه کن کرد و تنها با اتخاذ اقدامات بهداشتی و سختگیرانه تر باید شروع تعطیلات نوروز را به فرصتی استثنایی برای مهار ویروس تبدیل کرد.

کد خبر 4882190

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha