خطوط هوایی سبز

حمل و نقل هوایی به واسطه مصرف زیاد انرژی و تولید آلودگی صوتی و انتشار آلاینده‌هایی نظیر اکسیدهای نیتروژن، گوگرد و دی اکسید کربن، مشکلات محیط زیستی فراوانی را در پی دارد.

علیرضا جباری زادگان؛ خلبان: تغییرات آب و هوایی که بر اثر ازدیاد بی رویه گازهای گلخانه‌ای شاهد آن هستیم، یک موضوع محیط زیستی است که از مصرف روزافزون انرژی در صنایعی همچون صنعت هوانوردی و حمل و نقل هوایی نیز تأثیر می‌پذیرد.

رشد روزافزون جمعیت و در نتیجه، افزایش تولیدات کارخانه‌ها و ازدیاد آلاینده‌های ناشی از حمل و نقل افراد و کالاها، روز به روز بر غلظت این گازها در جو می‌افزاید. این موضوع، باعث افزایش حرارت کره زمین شده و پیامدهای ناگواری برای محیط زیست در پی داشته است که آب شدن یخ‌های قطبی و بالا آمدن سطح آب دریاها از جمله آنهاست؛ پدیده‌ای که حیات انسان‌ها و بسیاری از موجودات زنده را با چالش‌ها و مخاطرات گوناگونی رو به رو ساخته است.

یکی از عمده‌ترین مصارف سوخت‌های فسیلی، بخش حمل و نقل است که در این میان، حمل و نقل هوایی در میزان مصرف سوخت از سهم بالایی برخوردار است. حمل و نقل هوایی به واسطه مصرف زیاد انرژی و تولید آلودگی صوتی و انتشار آلاینده‌هایی نظیر اکسیدهای نیتروژن، گوگرد و دی اکسید کربن، مشکلات محیط زیستی فراوانی را در پی دارد و علاوه بر آن، بسیاری از هواپیماها در لایه‌های حساس جو پرواز می‌کنند که زمان اقامت مواد آلاینده در آنها، چند برابر لایه‌های نزدیک به سطح زمین است.

یکی از موضوعاتی که می‌تواند به حفظ کره زمین توسط صنعت هوانوردی کمک کند، داشتن رویکردی سبز است که با توجه به مشکلات روزافزون محیط زیستی، نیاز به آن از طریق طراحی و اجرای ساختاری هوشمند و یکپارچه در جهت کاهش آلایندگی‌های ناشی از سفرهای هوایی به شدت حس می‌شود؛ رویکردی در جهت حیات پایدار همه موجودات زنده بر روی زمین از طریق کاهش اثرات مخرب بر طبیعت که می‌تواند گامی بزرگ در جهت حفظ کره خاکی باشد.

از جمله راهکارهای مؤثر در صنعت هوانوردی به این منظور، می‌توان به افزایش بازدهی و بهبود وضعیت موتورهای هواپیما اشاره کرد. این موضوع، علاوه بر بهبود بهره‌وری موتور، باعث کاهش مصرف سوخت و در نتیجه، تقلیل انتشار گازهای مخرب می‌شود. در این راستا، جایگزین کردن سوخت‌های پاک، یکی از راه حل‌های مناسب در جهت کاهش آلودگی‌های ناشی از کارکرد موتورهای هواپیما به شمار می‌رود.

از آن‌جایی که بیشترین مصرف انرژی و نشر آلاینده‌ها در هنگام بلند شدن هواپیماست، از طریق اتخاذ و اجرای مجموعه تدابیری با توجه به اقلیم فرودگاه، می‌توان آثار آلاینده‌های مخرب را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

همچنین، خطوط هوایی با داشتن دیدگاهی سبز و پایدار، نسبت به انتخاب نوع هواپیما در مسیرهای مختلف و گزینش بهترین مسیر پروازی و ارتفاع پرواز، می‌توانند در کاهش اثرات منفی و نامطلوب آلاینده‌ها، نقش تأثیرگذاری داشته باشند. داشتن یک برنامه دقیق نظارتی با رویکردی جامع و پیشرو از منظر مهندسی نسبت به تعمیر و نگهداری هواپیماها توسط خطوط هوایی نیز از دیگر موضوعاتی است که می‌تواند در جهت کاهش اثرات مخرب محیط زیستی و آلودگی صوتی ناشی از کارکرد هواپیماها مؤثر باشد.

در این بین، از نقش دولت‌ها و مراجع ملی و منطقه‌ای از طریق ارائه تسهیلات برای بهبود عملکرد خطوط هوایی و همچنین، داشتن برنامه‌ای نظام‌مند برای مقابله با آلودگی‌های ناشی از حمل و نقل هوایی نیز نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. باید دانست که زمین هر چقدر هم که بزرگ باشد، نیازمند کمک فوری تک تک ما است. ضربان زمین - یگانه سکونتگاه ما - روز به روز در حال ضعیف و ضعیف‌تر شدن است و اگر از امروز، اقداماتی توسط تک تک ما در جهت بهبود حال زمین صورت نپذیرد، شاید حفظ آن برای آینده و آیندگان خیلی دیر باشد.

کد خبر 4882460

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =