ایران قدردان کمک‌های دولت و ملت چین است

سخنگوی وزارت خارجه گفت: بر اساس آموزه‌های دینی و فرهنگی خود، از همه کشورهایی که در این شرایط سخت به ایران کمک کردند، به ویژه دولت و ملت چین قدردانی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره سطح روابط ایران و چین، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در دوران ویروس کرونا کمک‌هایی را به دولت و ملت چین داشت، همچنین این کشور نیز در شرایط سختِ جمهوری اسلامی ایران که دچار بیماری ویروس کرونا شد، کمک‌هایی را به کشور ما داشت.

موسوی افزود: این بیماری که در دنیا اپیدمی شده است، بیماری جهانی به شمار می‌رود و طبیعی است، وقتی موضوعی جهانی می‌شود، اقداماتی که برای مقابله با آن صورت می‌گیرد، باید جهانی باشد.

وی همچنین گفت: همه کشورها، همانند ساکنان یک کشتی باید به آن بیماری نگاه کنند و کسی نمی‌تواند خودش را به تنهایی نجات دهد.

دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه تصریح کرد: کشورهای پر طمطراقی که با تکبر فکر می‌کردند که این ویروس به سراغ آن کشور نمی‌آید و در صورتی که دچار این بیماری شوند، خیلی سریع قدرت مدیریت کنترل آن را دارند، مشاهده کردیم دست به دامن کشورهایی شدند که حتی آن‌ها را تحریم کرده بودند و از آن‌ها کمک خواسته بودند.

موسوی اضافه کرد: همه کشورها باید به همدیگر کمک کنند، به هر حال در زمانی که برای اولین بار این ویروس در چین شناسایی شد و ملت چین نیازمند برخی حمایت‌ها و کمک‌های بودند، مردم و دولت ایران شرکت‌های ایرانی کمک‌های خوبی را به چین انجام دادند.

وی با بیان اینکه اگر کار نیکی انجام شود خداوند هم همان را به فرد نیکوکار بازمی‌گرداند، یادآور شد: کسانی که این خوبی و نیکی را دیده بودند، اکنون کمک‌های خوبی به جمهوری اسلامی ایران داشتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: تاکنون سازمان‌ها و نهادهای بین المللی و کشورهای خارجی کمک‌های خوبی را به جمهوری اسلامی ایران داشتند، حتی ایرانیان خارج از کشور نیز در این راستا کمک‌های خوبی را به کشورشان داشتند.

موسوی ادامه داد: تاکنون شامل ۳۰ هواپیما حامل وسایل و تجهیزات پزشکی در زمینه شیوع ویروس کرونا و مقابله با این بیماری در اختیار مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است که ما واقعاً قدردان این کشورها هستیم.

وی گفت: ما قدردان همه کشورهایی هستیم که به طریق و انواع مختلف در این شرایط به جمهوری اسلامی ایران کمک کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ابراز امیدواری کرد: هر چه زودتر بر این ویروس بتوانیم غلبه کنیم و تجربیات و تجهیزات بومی را که خودمان آن‌ها را ساخته ایم در اختیار کشورهایی که نیازمند هستند، قرار دهیم.

موسوی همچنین در واکنش به اخبار رسانه‌های بیگانه درباره روابط ایران و چین اظهار داشت: روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با تمامی کشورها متوازن است و بر اساس آموزه‌های دینی و فرهنگی خود قدردان همه کشورهایی که در این شرایط سخت به ایران کمک کردند به ویژه دولت و ملت چین هستیم.

وی در ادامه افزود: در خصوص روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با تمام دنیا، سعی کردیم روابط فعال و متوازنی برقرار کنیم و از بیگانگان هم انتظار نداریم که اقدام و سیاست خارجی ما را تأیید کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: آن‌ها فقط دنبال ایجاد تفرقه در دنیا و هم کشور ما هستند و ما خیلی به این حرف‌ها و شعارهایی که می‌دهند، توجهی نداریم.

موسوی همچنین گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران و در فرهنگ و تمدنی زندگی کردیم که قدردانی در آن عجین شده است و کشورِ قدردانی هستیم که کوچک‌ترین کمکی هم شود از آن کمک قدردانی می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما از دولت چین به عنوان کشوری که بیشترین کمک‌ها را در این شرایط سخت به جمهوری اسلامی ایران داشته است قدردانی کنیم و همینطور از سایر کشورهای منطقه و همسایگان و آن‌هایی که روابط خوبی با ما در شرایط فعلی ندارند، از آن‌ها نیز قدردانی کردیم.

موسوی گفت: اگر مشکلی پیش آید جمهوری اسلامی ایران در کمک به کشورهایی که نیاز به کمک داشته باشند، پیشقدم خواهد بود.

کد خبر 4895037

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =