مهمترین وظیفه شورای حل اختلاف گسترش فرهنگ صلح و سازش است

شیراز _ رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: مهمترین وظیفه شورای حل اختلاف گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، حجت الاسلام کاظم موسوی در نشست شورای سیاست گذاری شورای حل اختلاف استان فارس افزود: یکی از مهمترین وظایف شورای حل اختلاف در جامعه گسترش فرهنگ مصالحه و صلح و سازش است که حرکت در آن دارای ارزش اخروی بسیار و اهمیت بسزایی است.

رئیس کل دادگستری استان فارس تصریح کرد: یکی از مهمترین وظایف شورای حل اختلاف گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه است.

این مقام عالی قضائی اثر صلح و سازش را بسیار سازنده و دارای دامنه وسیع با شعاع گسترده در سطح اجتماع دانست و افزود: با توجه به بخشنامه اخیر ریاست معظم قوه قضائیه حضرت آیت الله رئیسی در خصوص ارجاع پرونده‌های دادگاه و دادسرا به شوراهای حل اختلاف باید تلاش همه جانبه ای در جهت مصالحه پرونده‌های ارجاعی از طرف شوراهای حل اختلاف صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی از سازش بیش از ۹۰ درصد پرونده‌های ارجاعی از دادگاه ویژه تصادفات به شوراهای حل اختلاف خبر داد و خواستار شناسایی و تشویق شعب برتر در امر صلح و سازش درسطح استان شد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی در این نشست از هیأت بازرسی خواست در بازرسی‌های خود از مجتمع‌ها و حوزه‌های قضائی در فرم‌های مربوطه درصد ارجاع پرونده‌های دادگاه و دادسرا به شورا لحاظ شود.

وی در خصوص آموزش مجموعه شوراهای حل اختلاف گفت: آموزش اعضای شورای حل اختلاف بسیار حائز اهمیت بوده و لازم است از ظرفیت قضات دادگستری بیش از بیش در این زمینه استفاده شود.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی از معاونت منابع انسانی دادگستری فارس خواست تا دوره‌های ویژه مهارت گفتگو ویژه اعضای شوراهای حل اختلاف و با بهره گیری از ظرفیت اساتید مجرب برگزار کند.

وی در ادامه افزود: حفاظت و اطلاعات نیز یکی از ارکان مهم در شورای حل اختلاف است که با جدیت مورد توجه قرار داشته و لازم است حفاظت و اطلاعات شوراهای حل اختلاف بر عملکرد قضات، اعضا و کارکنان دفتری شعب نظارت ویژه داشته باشد.

رئیس دادگستری فارس از معاون دادستان مرکز استان نیز خواست که در جلسه‌ای با حضور سرپرستان مجتمع‌ها و قضات در خصوص ساماندهی سیل پرونده‌های اجاره بها برگزار کنند و پیشنهادات خود را در این خصوص ارائه نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی با تاکید بر لزوم شناسایی ریش سفیدان و متنفذین محلی و ساماندهی آنها تحت عنوان مصلحین قرآنی گفت: مصلحین قرآنی کارشان سازش است و شامل نیروهای اداری بازنشسته و سایر متنفذین محلی می‌شود.

وی در پایان با تاکید بر نقش شوراهای حل اختلاف در کاهش پرونده‌های قضائی از رؤسای دادگستری شهرستان‌های استان خواست تا از ظرفیت شوراها به طور شایسته استفاده نمایند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین توانی بلیانی معاون دادستان شیراز و دبیر جلسه گزارشی از عملکرد شوراهای حل اختلاف ارائه نمود.
کد خبر 4923458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =