فعالیت های حوزه قرآن، عترت و نماز در بستر فضای مجازی پیگیری شود

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با توجه به محدودیت های پیش آمده در کشور خواستار پیگیری فعالیت های قرآنی دانش آموزان از طریق فضای مجازی و شبکه شاد شد.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، نشست هم اندیشی روسای ادارات، کارشناس مسئولان و کارشناسان قرآن، عترت ونماز استان‌های سراسر کشور صبح امروز دوشنبه دوازدهم خرداد ماه با حضور علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش، سیداحمد زرهانی، قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور و محمدرضا مسیب زاده، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد. 

در ابتدای این جلسه علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به شرایط کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا و محدودیت های ایجاد شده برای فعالیت های حضوری بر ضرورت پرداختن بیش از پیش به فعالیتهای پرورشی به ویژه فعالیت های حوزه  قرآن، عترت و نماز در بستر فضای مجازی تاکید کرد. 

وی همچنین بر اجرای همه فعالیت های از پیش تعیین شده نظیر برگزاری مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان و فرهنگیان، توجه ویژه به اجرای طرح حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم و استفاده حداکثری از ظرفیت شبکه اجتماعی شاد جهت تقویت فعالیت های قرآن، عترت و نماز در  فضای مجازی تاکید کرد. 
سپس در ادامه جلسه احمد زرهانی، قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور ضمن تاکید بر استفاده مطلوب آموزش و پرورش از  ظرفیت های موجود در ستاد اقامه نماز کشور گفت: خوشبختانه طی سال های اخیر و تعامل سازنده بین وزارت آموزش و پرورش و ستاد اقامه نماز کشور در حوزه ستادی  برقرار شده است که امیدواریم این تعامل و هماهنگی در استان‌ها نیز تسری پیدا کند.

وی ادامه داد چهار محور اصلی در فعالیت ها مد نظر است 1. هر مدرسه یک امام جماعت داشته باشد، 2. همه مدیران مدرسه حداقل در یک دوره آموزشی مهارتی جذب نسل نو به نماز شرکت کنند، 3. همه دانش آموزان روش صحیح خواندن نماز و مقدمات آن را فرا گیرند و4. در هر مدرسه حداقل یک نماز جماعت برگزار شود. 
قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور همچنین تاکید کرد: آموزش و پرورش می‌تواند از ظرفیت مرکز تخصصی نماز  بهره مند شود و این مرکز می تواند مرجع خوبی برای مخاطبان خود به ویژه دانش آموزان باشد. 

وی با اشاره به انتشارات نماز گفت: این انتشارات ظرفیت مناسبی برای در اختیار قرار دادن کتاب به دانش آموزان دارد و همچنین ما میتوانیم یک کارشناس در امر دعوت  نماز به استانها معرفی کنیم تا کارشناسان قرآن، عترت و نماز استانها از وجود آن بهره مند شوند.

زرهانی همچنین در خاتمه  بر تشکیل هیئت های اندیشه ورز در زمینه راهوری برنامه‌های اقامه نماز در مدارس تاکید کرد. 

در ادامه جلسه محمدرضا مسیب زاده، مدیرکل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش  ضمن  تشکر از همراهی روسای ادارات و کارشناسان استان‌ها نسبت به حسن اجرای فعالیت‌های این اداره کل در ایام شیوع ویروس منحوس کرونا بر اجرای کیفی فعالیت های پیش رو از جمله سوگواره احلی من العسل، مسابقات قرآن، عترت و نماز و  مسابقات همخوانی و مدیحه سرایی و تولید محتوای استاندارد و کیفی برای استفاده در  شبکه اجتماعی در راستای منویات مقام معظم رهبری بر ضرورت استفاده از ظرفیت های موجود در  فضای مجازی تاکید کرد. 
همچنین رضا بهشتی باویل، معاون اقامه نماز اداره کل قرآن ، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا شرایط جدیدی در کشور به وجود آمده است که ما می‌توانیم از آن به عنوان یک فرصت استفاده کنیم واگر این فرصت به درستی مدیریت نشود تبدیل به تهدید خواهد شد و می تواند ما را از اهداف اصلی مان که آموزش و پرورش نسل آینده است دور کند. بنابراین استراتژی ما می باید متمرکز بر تقویت نقاط قوت و کاهش یا حذف نقاط ضعف باشد. 

وی ادامه داد: وظیفه ما در حوزه ستادی این است که بتوانیم ظرفیت سازی متناسب با رویکرد سند تحول و اسناد بالادستی می باشد که این در چهار بخش ساختار، برنامه ها،  تدوین یا اصلاح فرآیندها  و تامین منابع براساس شرایط موجود به خوبی به آنها توجه شده است.

معاون نماز اداره کل قرآن ،عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با اشاره به راه اندازی شبکه شاد و  کانال قرآن عترت و نماز در بستر فضای مجازی گفت: این یک ظرفیت بسیار خوبی است و باید بتوانیم با نیازی سنجی مناسب و شناخت صحیح نیاز مخاطبانمان که دانش‌آموزان، فرهنگیان و اولیا هستند پاسخ مناسبی به این نیازها بدهیم و در این زمینه نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعف را کاهش یا حذف کنیم اگر بتوانیم عملکرد مناسبی در شبکه شاد داشته باشیم و این موضوع می‌تواند یک الگوی مناسب در سطح کشور برای توسعه، ترویج و تعمیق فرهنگ قرآن، عترت و نماز باشد و ما می‌توانیم  آن را به عنوان یک دانش سازمانی به سایر نهادها و ارگان های مربوطه انتقال دهیم.

وی در خاتمه با بیان اینکه  استفاده از تولیدات استان‌ها در کانال قرآن عترت و نماز می‌توانند احساس خوبی را در زمینه  رقابت سالم  و توسعه فعالیتها در  بین همکاران در استانها ایجاد کند تاکید کرد:  البته باید در تولیدات استان ها علاوه بر کمیت به کیفیت نیز توجه شود و استان ها باید با توجه به شناسایی نیاز مخاطبان تولیداتی بر اساس ذائقه آنها تولید کنند که این اقدام بسیار ارزشمند خواهد بود.

در ادامه جلسه ۵ نفر از روسای ادارات به نمایندگی از سایر حاضرین در جلسه پیرامون موضوعات زیر اظهار نظر کردند:
1- راهکارهای برگزاری نهمین سوگواره احلی من العسل با استفاده از بستر فضای مجازی. 
2- تولید محتوای الکترونیکی قرآن، عترت و نماز در شبکه شاد و نحوه عضوگیری در کانال. 
3- برگزاری مسابقات مرحله کشوری قرآن و عترت و نماز به صورت غیر حضوری و برخط و آنلاین
4- شاخص های قرآن، عترت و نماز در سامانه های ارزیابی و عملکرد
5- برگزاری مسابقات همخوانی و مدیحه سرایی
در پایان جلسه محمدرضا مسیب زاده، مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش به جمع بندی نظرات مطرح شده پرداخت و از روسای ادارات و کارشناسان قرآن، عترت و نماز جدیت در انجام امور، موارد زیر را خواستار شد:
1- هدایت و تشویق دانش آموزان و فرهنگیان سراسر کشور به عضویت در شبکه شاد جهت بهره برداری از محتوا های تولید شده.
2- مشارکت دانش آموزان و فرهنگیان سراسر کشور در تولید محتوای مورد نیاز و استاندارد جهت بارگذاری در کانال قرآن عترت و نماز.
3- تمهید مقدمات برای برگزاری سوگواره احلی من العسل او برآنان ریزی برای قدامات متناسب با فضای مجازی در این امر مهم. 
4- تمهید مقدمات برگزاری سی و هشتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان و پنجمین دوره مسابقات قرآن ، عترت و نماز فرهنگیان در تابستان امسال.

کد خبر 4940555

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =