شوراهای صنفی خواستار تعویق بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی شدند

شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواستار تعویق بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا) شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با انتشار نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت، نسبت به از سر گیری فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌ها از تاریخ ۱۷ خردادماه ابراز نگرانی کرده و با توجه به ناهماهنگی‌ها در برخی دانشگاه‌ها جهت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در پیشگیری از ابتلای دانشجویان به ویروس کرونا، خواستار تعویق در زمان بازگشایی دانشگاه‌ها شدند.

در این بیانیه مشترک خطاب به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده است: «گسترش بیماری در سراسر کشور به حدی رسیده است که حتی در آمارهای رسمی شاهد آغاز پیک دوم اپیدمی کرونا ویروس هستیم، بد نیست بدانید همین الان که قلم ها به ستوه آمده و از رنج سوء مدیریت، به خط شده اند؛ آمار مبتلایان شناسایی شده رکورد بی سابقه ۳۵۷۴ نفر را زده است و می توان آماری بیش از این مقدار را با توجه به نحوه ی فراخوانی دانشجویان توسط دانشگاه ها و با توجه به برداشتن تمامی محدودیت‌ها متصور شد.

این رویه به زودی و بدون برنامه‌ریزی قبلی در دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت برخلاف مجموعه‌های آموزشی دیگر رخ خواهد داد. بازگشایی که باعث جابه‌جایی چندصد هزار نفر در کشور خواهد شد. دیگر مهم نیست شهری سفید است چون با این جابه‌جایی گسترده آن هم در کادر آموزشی و درمانی بیماری بیشتر از قبل پخش خواهد شد. جابه‌جایی که با اندکی تدبیر از سوی وزارت دولت تدبیر و امید می‌توان آن را به حداقل رساند.»

این دانشجویان در بخش دیگری از این نامه یادآور شده اند: «در نظر داشته باشید دانشجویان علوم پزشکی با اعلام بازگشایی قرار نیست که به صحن مجلس بازگردند و با بسته های حفاظتی مجهز در برابر ویروس از آنها پذیرایی شود و یا تست تشخیصی اختصاصی برایشان در نظر گرفته شود!!، نه جناب آقای دکتر، نمی دانیم از غم مسافرت چند صد کیلومتری دانشجویان برای یک واحد عملی در شرایط فعلی آن سخن بگوییم یا از غم کمبود و حتی نبود امکانات و تجهیزات حفاظت فردی که فقط اسم و شمایل شان را در بخشنامه ها و ابلاغیه ها دیده ایم.

نمی دانیم از درد تجمع دانشجویان در کلاس ها و اماکن عمومی بگوییم و یا از درد آمار روز افزون تعداد مبتلایان. نمی دانیم از تهدید تراکم بالای سرویس های نقلیه دانشجویی بگوییم و یا از تهدید خطرات جابه جایی دانشجویان در شهر مقصد. نمی دانیم از تاریخ های مکرری که در مورد بازگشایی اعلام شده ناله برآوریم یا از تاریخ نهایی و محیرالعقول که درست مصادف با پیک دوم شیوع کرونا در کشور است، فریاد زنیم.»

دانشجویان عضو شوراهای صنفی با تاکید بر مخالفت با بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی در تاریخ ۱۷ خردادماه مصادف با پیک دوم شیوع بیماری کرونا تاکید کرده اند: «متذکر شویم که بازگشایی دانشگاه های وزارت بهداشت در شرایط نابسامان آموزشی، درمانی، تجهیزاتی و...، نه تنها تهدید کننده سلامت آینده سازان این مملکت اسلامی است بلکه تهدید کننده سلامت خانواده ایشان نیز است و مضافا تهدیدی بالقوه برای هم وطنانی است که در بیمارستان ها بستری و یا بعضاً بیماری های زمینه ای دارند.

دانشجویان فشارهای وارده از سمت نیروهای بالادستی به جنابعالی را کاملا درک می کنند اما شایان ذکر است که تیغ مطالبه گری شورای صنفی دانشجویان نه هیچ گونه مماشاتی با هیچ مسئولی دارد و نه هیچ گونه میانه ای با خط و ربط بازی و جناح گرایی در فضای دانشجویی دارد، فلذا این موضوع برای نمایندگان دانشجویان در شورای صنفی دانشجویان و همینطور خانواده های دانشجویان و مردم فهیم ایران زمین قابل پذیرش نیست؛ و مسئول مستقیم آسیب های جسمی و جانی که  به دانشجویان و همچنین مردم عزیز ایران اسلامی وارد خواهد شد به تصمیم گیران در این خصوص می‌ دانیم.»

کد خبر 4942359

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =