شرایط اعطای وام دستیاری اعلام شد/ تعیین مبلغ وام و مدت بازپرداخت

دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت با اعلام شرایط اعطای وام دستیاری گفت: این وام قرض‌الحسنه ۱۵ میلیون تومانی در ۳۶ ماه بازپرداخت می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، دکتر هومان پارسایی درباره نحوه پرداخت وام دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی، گفت: در گذشته صندوق رفاه به دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وام ضروری به مبلغ یک میلیون تومان و وام ودیعه مسکن به متأهلین پرداخت می‌کرد اما توجه به حوزه رفاهی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی بسیار کمرنگ بود.

دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت گفت: با آغاز به کار اولین مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی در وزارت بهداشت، مکاتبات متعددی در جهت شرح وضع موجودصورت گرفت و با مشاوره‌های انجام شده از سوی این مجمع تصمیم بر ایجاد تحول در راستای تکریم و رفاه دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی گرفته شد.

این فعال دانشجویی با اشاره به اختصاص ردیف ویژه‌ وام دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی در لایحه بودجه کشور، گفت: امیدواریم در سال‌های آتی روند اجرای این وام مستمر باشد و د نگرانی برای دانشجویان دستیاری وجود نداشته باشد. بودجه اختصاص داده شده از سمت صندوق رفاه در یکی از بانک‌های کشور سرمایه‌گذاری شده و منبع مالی مربوط به این وام چیزی در حدود ۱۵۰ میلیارد تومان خواهد بود.

پارسایی در تشریح چگونگی دریافت وام دستیاری خطاب به دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی بیان داشت: بر این اساس همکاری دو طرفه بین صندوق رفاه و بانک طرف قرارداد، به دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی متقاضی وام، وامی به مبلغ ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان به صورت قرض‌الحسنه اعطا خواهد شد.

وی افزود: روند اجرایی شدن این وام به این نحو است که از اوآخر مهرماه و اوایل آبان ماه جاری به دانشجویان جهت ثبت نام برای دریافت وام دستیاری اطلاع‌رسانی خواهد شد و آن‌ها می‌توانند از طریق پورتال صندوق رفاه دانشگاه خود در این خصوص اقدام به نام‌نویسی کنند. در ادامه اسامی این دانشجویان از طریق دانشگاه محل تحصیل به صندوق رفاه ارسال خواهد شد و پس از تأیید صندوق رفاه، اسامی به بانک جهت افتتاح حساب ارسال می‌شود.

دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت یادآور شد: در گام بعد دانشجویان جهت افتتاح حساب به سایت بانک مربوطه مراجعه کرده و پس از افتتاح حساب، کارت بانکی به درب منزل آن‌ها پست خواهد شد.

این فعال دانشجویی افزود: برای دریافت این وام که به صورت قرض‌الحسنه با سود چهار درصد خواهد بود، نیاز به یک ضامن کارمند یا کاسب معتبر است که دارای چک یا سفته باشد. مبلغ وام بسته به تعداد دانشجوی متقاضی می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین اگر تعداد افراد متقاضی در حدود ۱۰ هزار نفر باشد، مبلغ وام ۱۵ میلیون تومان به ازای هر نفر خواهد بود که درطی سه بازه زمانی سه ماهه و در هر بازه ۵ میلیون تومان پرداخت خواهد شد. در صورتی که تعداد افراد متقاضی از عدد اعلام شده(۱۰ هزار نفر) بیشتر و یا کمتر باشد مبلغ وام دستیاری نیز متغیر خواهد بود.

وی با بیان این‌که بازپرداخت ۱۵ میلیون تومام وام دستیاری، ۱۲ ماه پس از دریافت اولین پنج میلیون تومان خواهد بود، اظهار داشت: بازپرداخت این وام ۳۶ ماهه بوده و پرداخت اولین قسط آن  ۱۲ ماه پس از دریافت اولین پنج میلیون تومان یعنی آذر ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

پارسایی با اشاره به خبرهای خوش در حوزه دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی تاکید کرد: از اوایل مهرماه تمام دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی که بیمه نیستند تحت پوشش بیمه سلامت ایرانیان قرار می‌گیرند.

کد خبر 4949883

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =