نقض حقوق بشر در آمریکا ریشه‌دار، سیستماتیک و نهادینه ‌شده است

وزیر اطلاعات گفت: آمریکا به‌ شکل گسترده حقوق بشر را در زمینه‌های تبعیض نژادی، تروریسم و حق حاکمیت کشورها نقض و ضایع کرده و این نقض حقوق بشر ریشه‌دار و سیستماتیک و نهادینه شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات امروز (دوشنبه) در نشست هماهنگی هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی که در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد، گفت: اسلام می‌فرماید خدا شما را از رفتار عادلانه با کسانی که با شما سر ستیز بر سر دین ندارد، منع نمی‌کند، با آنها رفتار عادلانه داشته باشید و حقوقشان را رعایت کنید، تا میان شما و غیر مسلمانانی که خصومتی ایجاد شده مودت برقرار شود، چون اسلام نمی‌خواهد انسان‌ها به خاطر تفاوت دین و مذهب، دشمنی داشته باشند.

وی افزود: خداوند جایی ما را از رابطه با غیر مسلمانان باز می‌دارد، که حقوق مسلمانان را به خاطر دین‌شان سلب کنند و به خاطر باورهای مسلمانان با آنها سر ستیز دارند و می‌خواهند اراده خودشان را بر ما تحمیل کنند. در برابر آنها باید به نحوه دیگری رفتار کنیم.

وزیر اطلاعات تاکید کرد: اسلام می‌فرماید که وقتی در برابر شما مسلمانان کسانی هستند که به قراردادها و پیمان‌ها احترام نمی‌گذارند، روابط سازنده و عادلانه با آنها معنی ندارد و از پذیرش آنها به عنوان دوست، مسلمانان را منع می‌کند.

علوی گفت: قرآن می‌فرماید که این دسته از مسلمانان اگر به شما دست یابند، نیت‌های سوء خود را بروز می‌دهند و فقط زمانی که هویت شما را بگیرند، آرامش می‌یابند و در هر عرصه می‌کوشند با شما وارد مبارزه شوند به همین جهت هر جا آنها را یافتید با آنها به مقابله برخیزید و پایگاه‌هایشان را بزنید.

وی اضافه کرد: خداوند به مسلمانان می‌گوید که این غیر مسلمانان که با شما بر سر دین ستیز دارند، در ظاهر حرف از حقوق بشر و تعامل می‌زنند اما در واقع سیاست اِعمالی شان خونریزی و نقض حقوق بشر است.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه شما رفتار آمریکا را نه فقط با ایران، بلکه با همه دنیا ببینید، به عمده قراردادهایشان وفادار نماندند و از بسیاری از معاهدات دو یا چند جانبه خارج شد، تصریح کرد: آیا به چنین دولتی می‌توان اعتماد کرد و با او سازش داشت؟

علوی گفت: منطق دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی زور است و اگر بخواهیم تا انتها عقب نشینی نکنیم باید اولین قدم عقب نشینی را برنداریم در غیر این صورت، زورگویی آنها و عقب نشینی ما انتها نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه نقض حقوق بشر در آمریکا ریشه دار، سیستماتیک و نهادینه شده است، تاکید کرد: در حکومت آمریکا هیچ اراده‌ای برای مقابله با نقض حقوق بشر نمی‌بینیم.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه هیچ اراده‌ای در کارکرد آمریکا در مبارزه با نقض حقوق بشر توسط این کشور مشاهده نمی‌شود، گفت: در جریان قتل سیاه‌پوست آمریکایی هیچ برخورد قابل ملاحظه‌ای با پلیس آمریکا دیده نمی‌شود و پلیس با خشونت تمام حق حیات یک انسان را سلب می‌کند.

علوی با بیان اینکه هرگاه فعالیت کشوری مخالف منافع آمریکا باشد، حقوق بشری را علم می‌کند و از شعار ابزاری در برخورد با ملت‌های دیگر استفاده می‌کند، گفت: تحریم‌هایی که امروز در شرایط فراگیری کرونا به ایران تحمیل کرده است از این جمله است.

وی اظهار داشت: آمریکا در شعار می‌گوید ایران شامل تحریم دارویی نیست اما هر جای دنیا بتواند از حرکت دارو و ماده غذایی به سمت کشورمان جلوگیری کند و به خیال خود می‌خواهد ملت ایران را در برابر خود تسلیم کند غافل از آنکه ملت ایران پشت بیرق مقام معظم رهبری حرکت می‌کند؛ ملت ایران اهل وادادگی نیست.

وزیر اطلاعات گفت: در بحران کرونا رژیم آمریکا با افتضاح جهانی روبرو شد و مشاهده می‌کنیم در حوزه سلامت نیز بین شهروندان خود با تبعیض رفتار می‌کند.

علوی با بیان اینکه منافقین در ایران نیز جنایت‌های زیادی مرتکب شدند اما آمریکا نه تنها مقابله نکرد بلکه آنها را از لیست تروریسم خارج کرد، افزود: آیا جنایت به شهادت رساندن سردار دل‌ها سپهبد شهید قاسم سلیمانی غیر از حمله تروریستی است؟ وقتی منافع رژیم آمریکا در بین باشد این کشور نه تنها از تروریست حمایت می‌کند بلکه خودشان هم دست به اقدامات تروریستی می‌زنند.

وی با اشاره به اینکه امروز تروریسم اقتصادی آمریکا گوی سبقت را ربوده است، گفت: دنیا امروز آرام-آرام منطق ایران را درک کرده است و می‌بیند که تنها یک قدرت جرأت «نه» گفتن به آمریکا را دارد.

کد خبر 4950413

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha