کارکنان آبفارخوزستان از۶ ماه حقوق معوق می گویند/احتمال تعدیل هست

اهواز- کارکنان طرحی شرکت آبفار روستایی خوزستان ۶ ماه هست حقوق نگرفته اند و این روزها مجبور هستند اعتراض خود را نشان دهند در حالیکه نماینده اهواز می گوید تا هفته آینده مشکل آنها حل می شود.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان تعداد یک هزار و ۸۰۰ نفر نیرو را تحت پوشش دارد که با قراردادهای مختلفی و به تناسب نوع قرارداد حقوق و مزایای خود را دریافت می‌کنند.

۶۳۲ نفر قرارداد طرحی، ۳۵۰ نفر نیروی قرارداد معین، پیمانی و رسمی، ۸۰۰ نفر نیروی آبدار که زیر نظر پیمانکاران قرار دارند و شرکت باید چک صورت وضعیت پیمانکاران را صادر کند تا آنها حقوق و بیمه آبداران را پرداخت کنند.

در این میان حقوق آبداران طبق تعهد پرداخت می‌شود و به لحاظ قانونی هیچ مشکلی ندارد و صرفاً به دلیل مشکلات مالی شرکت زمان پرداخت معمولاً تا مرز ۱۰ ماه تأخیر هم رسیده است.

حقوق نیروهای پیمانی و رسمی و قرارداد معین نیز بر اساس ردیف بودجه جاری تأمین می‌شود که آن هم با تأخیر سه تا چهار ماه پرداخت می‌شود و به لحاظ قانونی هیچ‌گونه مشکلی ندارد.

نیروهای طرحی بر اساس طرح‌های عمرانی جذب می‌شوند و حقوق و بیمه آنها باید از محل طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی پرداخت شود اما لازمه آن دریافت مجوز و تعریف تعداد نیروها در سازمان مدیریت برنامه‌ریزی و بودجه استان است که بر عهده مسئولان شرکت است و باید قبل جذب هر نیرو مجوزهای لازم را دریافت کنند تا ردیف بودجه برای آن در نظر گرفته شود.

متأسفانه در دهه اخیر از تعداد ۶۳۲ نیرو تنها برای ۱۱۳ نفر مجوز دریافت شده و برای سایر نیروها کوتاهی صورت گرفته است و همین موضوع منجر به مشکلات بسیاری در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان شده تا آن اندازه که مشکلات قضائی و قانونی برای مسئولان شرکت نیز به وجود آورده است چرا که از محل اعتبارات عمرانی حقوق و مزایای کارکنان پرداخت می شده اما چون مجوز استخدامی ندارند مشکلاتی را ایجاد کرده است.

کادر مدیریتی سابق مشکلات قانونی و قضائی را بر جان خرید و حقوق‌ها را همواره تسویه می‌کرد اما در تیم مدیریتی جدید این ریسک پذیرفته نشده و به رغم عقب‌افتادگی حقوق‌ها تا مرز ۶ ماه اما چک حقوق نیروهای طرحی را امضا نکرده است. حقوق‌های قبلی که نیز پرداخت شده با نامه‌نگاری‌های متعدد با شورای تأمین و استاندار و… بوده است.

علی، یکی از کارکنان طرحی شرکت آبفا روستایی خوزستان است و در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: زمانی که شخصی مدیر یک مجموعه را بر عهده می‌گیرد باید توانمندی خود را در نظر گیرد و بر اساس توانمندی و تجارب و علمی که در خود می بیند وارد مجموعه‌ای چون آبفار روستایی شود.

وی ادامه داد: مشکلات مالی آبفار روستایی بر کسی پوشیده نیست و مجموعه مدیریتی که هم اکنون مشغول فعالیت هستند، بر اساس فراخوان و مصاحبه این عنوان را عهده‌دار شده‌اند.

وی اضافه کرد: بنابراین شخصی که در مصاحبه شرکت می‌کند و موفق به کسب مدیرعاملی می‌شود قطعاً در باب مشکلات شرکت اعم از حقوق، بیمه، قراردادها، بدهی به پیمانکاران و بازار و… نیز سخن گفته و قطعاً برنامه‌ها و پیشنهادهای لازم را ارائه کرده که توانسته مسئولیت را کسب کند.

این نیروی قرارداد طرحی آبفار روستایی خوزستان اظهار کرد: اینکه پس از گذشت یک سال و نیم هیچ گره از مشکلات آبفار روستایی باز نشده و شرایط نسبت به گذشته سخت‌تر هم شده می‌توان اعلام کرد که ضعف مدیریتی در کنار سایر مشکلات بیش‌ازپیش مشهود است، چرا که وضع درآمد شرکت به مانند سال‌های گذشته همچنان ضعیف است و مشکل حقوق و بیمه کارکنان نیز حل نشده است.

شرایطمان سخت است

در ادامه رضا دیگر نیروی قرارداد طرحی آبفار روستایی خوزستان به خبرنگار مهر می‌گوید: شرایط مان بسیار سخت و غیرقابل‌تحمل شده است و به معنای واقعی شرمنده خانواده‌هایمان شده‌ایم.

وی تصریح کرد: طرح انحلال آبفار روستایی خوزستان و ادغام آن با آبفا شهری استان در ابتدا برایمان خوشایند بود و با خود تصور می‌کردیم که موضوع قرارداد، مجوز استخدام و بی مه‌هایمان حل خواهد شد و توسط مسئولان آبفای کشور و استان این نوید داده می‌شد که مشکل پرداخت به موقع حقوق نیز حل خواهد شد.

رضا اضافه کرد: در حال حاضر نه تنها مشکل حقوق و بیمه حل نشده بلکه مباحثی به میان آمده که نیروهای طرحی که فاقد مجوز هستند، امکان اخراج نیز دارند و با اتمام قرارداد تعدیل خواهند شد.

وی یادآور شد: در میان نیروهای قرارداد طرحی سوابق تا مرز ۲۸ سال و با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد که در حال حاضر به شدت نگران وضعیت قرارداد و مطالبات خود از شرکت هستند.

۶ سال عقب افتادن مزایا

در ادامه کریم دیگر نیروی طرحی این شرکت با اشاره به شرایط وخیم و بحرانی ناشی از عقب‌افتادگی حقوق و مزایای خود، به خبرنگار مهر اظهار کرد: عقب‌افتادگی حقوق و مزایای کارکنان بالای ۶ سال است که وجود دارد، اما همواره یک امید وجود داشت که قطعاً پرداخت خواهند کرد و میزان عقب‌افتادگی هیچ‌گاه به مرز ۴ ماه نمی‌رسید. اما اکنون وارد ماه ششم شده‌ایم که حقوق خود را دریافت نکرده‌ایم و متأسفانه اخبار خوبی نسبت به پرداخت حقوقمان وجود ندارد.

وی افزود: در حال حاضر علاوه بر مطالباتمان موضوع قرارداد و احتمال اینکه مبادا با تعدیل نیرو مواجه شویم به اصلی‌ترین دغدغه‌مان تبدیل شده است چرا که پس از سال‌ها کار و تلاش در این شرکت و با توجه به سن و سالی که همه نیروها دارند، چه کاری می‌توان پیدا کرد و مشغول شد. به همین علت پس از سال‌ها کار در شرکت تمام دولتی ممکن است به مشاغل کاذب مانند دست‌فروشی و تاکسی و… روی بیاوریم.

۲ سال بدون بیمه

در ادامه یکی از نیروهای قرارداد معین شرکت آبفار روستایی خوزستان به خبرنگار مهر گفت: نیروهای قرارداد معین نیز مشکلاتی مشابه با نیروهای طرحی دارند. موضوع عقب‌افتادگی حقوق و بیمه و مشکلات مالی گریبان همه نیروهای شرکت را گرفته است.

صادق ادامه داد: تنها فرقی که میان نیروهای قرارداد معین و طرحی وجود دارد، رقم دریافتی است که تقریباً طرحی‌ها ۵۰ درصد کمتر از ما دریافت می‌کنند.

وی افزود: موضوع عدم پرداخت بیمه تأمین اجتماعی به مرز ۲ سال رسیده است و بیمه تکمیلی دیگر توسط هیچ درمانگاه و بیمارستان و یا مطب پزشکان و داروخانه‌ها قابل‌پذیرش نیست و در کنار مشکلات مالی عدم توان برای درمان نیز به عنوان دغدغه‌ای سخت تبدیل شده است.

مشکل حل می‌شود

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تا دو هفته آینده مشکل مطالبات کارکنان شرکت آب و فاضلاب استان حل می‌شود.

سید کریم حسینی اظهار کرد: در جلسه‌ای که مجمع نمایندگان استان خوزستان با وزیر نیرو داشت بنا شد پیگیری برای رفع مشکلات حقوق معوق کارکنان آب و فاضلاب استان انجام شود.

وی افزود: امروز آخرین پیگیری‌ها که با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان انجام شد، مقرر شد تا دو هفته آینده این مشکل مرتفع شود.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه گفته شده نیمی از مطالبات کارکنان پرداخت شده است، بیان کرد: به رغم این گفته‌ها آمار وجود دارد که همچنان ۹۵۰ نفر از این کارکنان معوقه ۶ ماهه دارند.

کد خبر 4955425

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 12 =

  نظرات

  • هادی صدوقی IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   1 0
   باسلام،امروز۱۹شهریور هست و یکی دو حقوق پرداخت شد ودیگر هیچ خبری نشد،ومشکل همچنان ادامه دارد،کسی هم نیست صدامون رو بهش برسونیم،