۲ میلیارد تومان به کُشتی کمک شده است/جودو رفع تعلیق می‌شود اگر...

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به سیر پرونده تعلیق جودو ایران و تلاش این کمیته برای حل مشکلات، گفت: با گلایه‌های علیرضا دبیر موافقم ولی دولت تاکنون ۲ میلیارد تومان به کشتی کمک کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید رضا صالحی امیری در نشستی که امروز در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد، گفت: ژاپن در نامه ای که ٣ تیرماه برای ایران ارسال کرد در مورد چگونگی پیگیری فعالیت های ورزشی در این خصوص توضیح مبسوطی ارائه کرد. در این نامه اینگونه ابراز امیدواری شده بود که المپیک توکیو در سال ٢٠٢١ برگزار شود.

وی تاکید کرد: ژاپن رسماً اعلام کرد از مرحله کرونا عبور کرده و وارد شرایط عادی می شویم. وضعیت ژاپن نباید با بحران امروز ایران مقایسه شود. پیش بینی ما این است که المپیک در موعد مقرر برگزار می شود.

رئیس کمیته ملی المپیک تصریح کرد: در صورتی که شرایط مانند امروز باشد، ممکن است تمهیدات و محدودیت هایی مطابق با پروتکل های جهانی اعمال شود. دیگر اینکه پیش بینی شده تا آن زمان واکسن کرونا هم تولید می شود.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت این کمیته برای افتتاح موزه و تالار مشاهیر ورزش خاطرنشان کرد: هدف ایجاد ارتباط میان نسل گذشته و امروز بود. ما شکاف فرهنگی داشتیم که باید برطرف شود. در گام اول با ٢٥٠٠ شی، موزه را افتتاح کردیم. در دومین گام هم تالار مشاهیر را افتتاح کردیم.

صالحی امیری در ادامه در مورد برنامه های پیش بینی شده برای ساخت تندیس ورزشکاران توضیحاتی ارائه کرد و در عین حال بر افتتاح موزه در محلی جدید و ساختمانی دیگر تاکید کرد و گفت: موزه ملی ورزش، نقطه آغاز داشت اما نقطه پایانی نداشت. این تالار پویا است.تندیس ورزشکارانی که از سال ١٩٤٨ تا ٢٠١٦ در ادوار مختلف المپیک صاحب مدال شدند، ساخته شده و در این تالار قرار داده می شود. در ادامه این اقدام در مورد مدال آوران جهانی و آسیایی هم صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در مجموع برای دوره مدیریتش در کمیته ملی المپیک ١٥ محور برنامه ای پیش بینی شده، در مورد موزه ملی ورزش و ترکیب هیات امنای آن توضیحاتی ارائه کرد. به گفته وی برخی از این اعضا جزو شخصیت های حقیقی و فرهیخته و غیر ورزشی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، ادامه نشست خبری صالحی امیری به شرح وضعیت اعتبارات تخصیصی به فدراسیون ها در سال جاری اختصاص داشت.

وی در این بخش گفت: در مجموع امسال ٦٠ میلیارد تومان کمک مالی به فدراسیون‌ها خواهیم داشت. نیمی از این کمک مستقیم و نیمی هم غیرمستقیم است. تجهیزاتی که اخیراً و با توجه به شرایط کرونا برای ورزشکاران ارسال شد، جزو کمک های غیرمستقیم بود.

صالحی امیری با یادآوری اینکه کمیته ملی المپیک این کمیته برای دو قهرمان المپیکی که به خاطر مصدومیت و نیاز به جراحی به خارج از کشور اعزام شدند، به صورت "ارزی" هزینه کرد. وی در عین حال خاطرنشان کرد: این آمادگی را داریم این کمک را به تمامی ورزشکارانی که نیاز دارند، ارائه دهد.

رئیس کمیته ملی المپیک همچنین در مورد بودجه کشتی گفت: با صحبت های علیرضا دبیر و گلایه های وی موافقم. اما دو راه وجود دارد، اول جذب اسپانسر که خوشبختانه در این زمینه درست شده است. دوم کمک دولت که اخیراً ٢ میلیارد تومان با دستور نوبخت به کشتی داده شد. علاوه بر این کمک مستقیم وزارت به مبلغ ١٣ تا ١٥ میلیارد و کمک ٢.٥ میلیاردی کمیته ملی المپیک هم باید لحاظ شود.

صالحی امیری همچنین گفت: کمک مالی دولت به فدراسیون کشتی به مبلغ ١٠ میلیارد تومان تصویب شده که در مرحله اول ٢ میلیارد آن واریز شد.

وی مجدداً به موضوع جودو و پرونده تعلیق ایران پرداخت و با تاکید بر اینکه فدراسیون جهانی به دنبال اجرای ماموریت سیاسی است، گفت: تا به امروز طی ٥ مرحله مکاتبه درخواست خود را برای رسیدگی به پرونده و حل و فصل مشکل آن به کمیته بین المللی المپیک ارائه کردیم. اینکه فدراسیون جهانی یک رشته وارد موارد غیر اخلاقی شود، بی سابقه بوده است.

رئیس کمیته ملی المپیک تاکید کرد: «ویزر» قبل و بعد از انتخابات فدراسیون جودو ایران، طی مکاتبه ای اعلام کرد حقِ تغییر ندارید، ما هم پاسخ دادیم که طبق قانون عمل می کنیم. بعد از آن نامه تعلیق به ایران ارسال شد.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه رئیس فدراسیون جهانی جودو، تعلیق را اصل قرار داده و حاضر به مذاکره نبود، مروری مختصر بر نشست های برگزار شده پیرامون پرونده جودو داشت و یادآور شد که ٢٣ شهریور تیم حقوقی ایران به لوزان می رود تا در جلسه ٢٦ شهریور دادگاه عالی ورزش (CAS) حضور پیدا کند.

وی تصریح کرد: در صورت رسیدگی عادلانه به پرونده، قطعاً تعلیق جودو ایران برداشته می شود و این درخواست ما از CAS است.

به گزارش خبرنگار مهر، صالحی امیری با بیان اینکه در ٣ مرحله به قهرمانان کمک مالی خواهیم داشت، گفت: پرداخت حقوق ماهیانه ٥ میلیونی یکی از این روش هاست. نیمی از این حقوق توسط وزارت ورزش پرداخت شده و نیمی دیگر هم توسط کمیته ملی المپیک پرداخت می شود.

وی افزود: پاداش پای سکو شیوه دیگر است. تا به امروز هم تمام پاداش هایی که باید پرداخت می کردیم، به ورزشکاران اختصاص یافته است؛حتی آنهایی که به هر دلیل رنگ مدالشان تغییر کرده است. کمک مالی IOC هم شیوه دیگر کمک است.

صالحی امیری خاطرنشان کرد: فرزانه فصیحی (دو و میدانی) و کیانوش رستمی (وزنه برداری) تنها ورزشکارانی هستند که بابت پاداش های خود از فدراسیونشان طلبکارند. پیگیری های لازم انجام شده و به زودی طلب آنها پرداخت می شود.

اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی دیگر موضوعی بود که مورد پرسش از صالحی امیری قرار گرفت. وی هم با بیان اینکه این اساسنامه توسط شورای نگهبان تایید شده، ابراز امیدواری کرد  اساسنامه فدراسیون‌ها به زودی به مرحله نهایی برسد.

رئیس کمیته ملی المپیک در واکنش به موضوعی که در رابطه با رشته های پُرمدال و اهمیت توجه به آنها مطرح شد، اینگونه گفت: اگر قرار است هدف گذاری ما برای حضور در میان سه قدرت برتر آسیا یا ١٠ قدرت برتر جهان در بازی های آسیایی و المپیک آینده (بعد از المپیک) باشد، باید روی رشته های پُرمدال تمرکز داشته باشیم مانند دوومیدانی، دوچرخه سواری، شنا و ... که هر یک ماده های زیادی هم دارند. نیمی از مدال های کشورهای صاحب قدرت آسیا و جهان از همین رشته ها به دست می آید.

وی ادامه داد: لازم است برای رسیدن به هدف روی این رشته ها سرمایه گذاری کنیم؛ تیمی در کمیته با سرپرستی نصرالله سجادی کار بررسی را شروع کرده و در وزارت ورزش هم اقداماتی انجام شده است. باید سرمایه گذاری لازم صورت بگیرد تا در المپیک ٢٠٢٤ یا ٢٠٢٨ بتوانیم در این رشته ها بدرخشیم.

صالحی امیری در مورد تیراندازی این وعده را داد که بر اساس نشست های برگزار شده با رئیس فدراسیون قرار بر این شد رایزنی هایی لازم صورت بگیرد تا با هماهنگی سازمان گمرک، تجهیزات مورد نیاز این رشته راحت تر از همیشه وارد کشور شود.

وی در مورد کمیسیون های بلاتکلیف در کمیته ملی المپیک (از نظر ریاست) گفت: دوره ریاست ٨ کمیسیون تمام شده و مقرر شد یا اعضای قبل بمانند یا انتخاب جدید صورت بگیرد. در نشست قبلی هیات اجرایی برای ٤ کمیسیون تصمیم گیری شد اما برای ٤ کمیسیون دیگر نه.

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد شرایط روحی ورزشکاران و تمهیدات پیش بینی شده برای آنها گفت: مساله کرونا و پیامدهای آن جهانی است، همه کشورها از این شرایط مستثنی نیست. قاعدتا ورزشکاری که چندماه تمرین نداشته، آسیب می بیند. در این شرایط باید برای کاهش خسارت برنامه داشته باشیم، الان ورزشکاران می توانند به صورت انفرادی تمرین کنند. با بودجه ٤ میلیونی تجهیزات لازم را برای آنها تامین کردیم.  به فکر ورزشکاران هستیم.

صالحی امیری در مورد بخش باقی مانده حقوق ورزشکاران المپیکی گفت: پرداخت حقوق مصوبه ستاد بوده است. بنابراین از آن غافل نبودیم، هیچ یک از ورزشکاران نگران تعهداتی که باید به آن عمل کنیم، نباشند. به خاطر شرایط اقتصادی خرداد ماه بخش اول بودجه برای پرداخت به فدراسیون ها را دریافت کردیم. به خاطر همین مشکلات، پرداخت نیمه دوم حقوق ورزشکاران به نیمه دوم سال موکول شده است.

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد بخشنامه اخیر در مورد بازنشسته ها و حذف شرایط سنی گفت: طبق بخشنامه جدید افراد دارای لیسانس بعد از ٣٠ سال خدمت و افراد دارای مدرک بالاتر بعد از ٣٥ سال بازنشسته شوند یعنی بدون لحاظ کردن شرایط سنی؛ در واقع این ابلاغ رئیس جمهور است و بنابراین حقوقی و لازم الاجراست.

وی در پایان ادامه داد: شخصا معتقدم اینگونه بخشنامه ها اشکال دارد چراکه استثنا در آن قائل نشده است. در این خصوص البته پیش بینی لازم در بخشنامه شده اما عمل به آن  در حیطه اختیارات وزارت ورزش است.

کد خبر 4962020

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =