توزیع ۲۷ هزار کیسه پارچه‌ای در فروشگاه های شهروند و تره بار

شهرداری تهران با اعلام برنامه های خود به‌مناسبت «هفته بدون کیسه‌های پلاستیکی» از توزیع ۲۷ هزار کیسه پارچه ای در این هفته خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به برنامه‌های پیش بینی شده از سوی شهرداری تهران برای هفته بدون پلاستیک، گفت: با توجه به مصرف بیش‌از حد کیسه‌های پلاستیکی و ظروف پلیمری که مشکلات بهداشتی، زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی فراوانی را در پی دارد، ضرورت ایجاد ساز و کار مناسب برای کاهش تولید و مصرف این ظروف و جایگزینی کیسه‌های جدید با خاصیت تجدید پذیری و غیر سرطان‌زایی امری اجتناب ناپذیر است.

انصاری با تاکید بر لزوم یکپارچگی همه بخش‌ها اعم از تولیدکننده، مصرف‌کننده، ناظر بهداشت، سلامت و دست‌اندرکاران امور فرهنگی و رسانه‌ای در پویش کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی، عنوان کرد: آموزش و اطلاع‌رسانی در حرکتی هماهنگ، برای کاهش استفاده و تولید این اقلام و ایجاد یک فرهنگ در سطح کشور ضروری است.

او افزود: اداره کل آموزش‌های شهروندی و اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار با همکاری و مشارکت دیگر مجموعه‌های مدیریت شهری، اقدام به طراحی برنامه و تدوین دستورالعملی به منظور آگاه‌سازی شهروندان در رابطه با مخاطرات استفاده از کیسه‌های یک بار مصرف پلاستیکی و نهادینه‌ساختن الگوهای فرهنگی در زمینه کاهش استفاده از این مواد در سطح جامعه و ضرورت جایگزینی آن‌ها با کیسه‌های گیاهی و پارچه‌ای و کاغذی، کرده است.

مجتبی دانشور، مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران نیز در این باره با اشاره به مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر الزام کاهش استفاده از کیسه‌ها و ظروف پلاستیکی، بیان کرد :۲۱ تیرماه به عنوان «روز بدون کیسه‌های پلاستیکی» در شهرداری تهران، نامگذاری شده است و همزمان با روز جهانی بدون پلاستیک (۱۳ تیرماه) برنامه‌های متناسب از ۱۴ تیرماه لغایت ۲۱ تیرماه برگزار می‌شود.

وی هدف از برگزاری این برنامه‌ها را اطلاع‌رسانی به منظور کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی و ظروف پلیمری و لزوم جایگزین‌کردن آن‌ها، ارائه آموزش‌های غیر حضوری با استفاده از فضای مجازی و برگزاری برنامه‌های آموزشی رویداد محور با رویکرد جامعه‌پذیری شهروندان عنوان کرد.

مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران ادامه داد: با وجود بیش از صدها کارگاه بازیافت غیر مجاز پلاستیک در سطح شهر تهران، موضوع استفاده از کیسه‌های پلاستیکی به ویژه برای مواد خوراکی جز مخاطره‌آمیزترین مسائل دنیای مدرن کنونی است.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته بدون پلاستیک، گفت: استقرار یک کانتر برای توزیع ۲۷ هزار کیسۀ پارچه‌ای در روز ۲۱ تیرماه توسط شرکت شهروند و سازمان میادین میوه و تره بار، ارائه آموزش چهره به چهره جهت آموزش ضرورت عدم استفاده از کیسه‌های پلاستیکی همراه با توزیع کیسه‌های پارچه‌ای در یکی از فروشگاه‌های (شهروند) و یکی از میادین میوه و تره بار، تبلیغات محیطی، تولید بسته آموزشی، توزیع و انتشار در فضای مجازی، ارائه آموزش مستمر در کانتر پیش بینی شده فروشگاه و میادین منتخب مناطق جهت آموزش به شهروندان از جمله برنامه‌های تدارک دیده شده در این هفته است.

دانشور در خاتمه با اشاره به اینکه نمایش خیابانی یکی از برنامه‌های مناسبتی این هفته بود، توضیح داد: این برنامه با توجه به شیوع کرونا و لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار نخواهد شد.

کد خبر 4965524

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =