برنامه عربستان برای نفوذ و گسترش افراط گرایی در افغانستان

عربستان سعودی که نقش آن در گسترش افراط گرایی در پاکستان بر کسی پوشیده نیست، با پوشش اقدامات انسان دوستانه قصد پیاده کردن چنین برنامه ای را در افغانستان دارد.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: «جاسم محمدالخالدی» سفیر عربستان سعودی در کابل، در دیدار با «فضل هادی مسلم‌یار» رئیس مجلس سنای افغانستان، از برنامه ریاض برای ساخت ۱۰۰ مدرسه دینی در افغانستان خبر داده است.  

نظر به آنکه مدارس دینی عربستان در کشورهای مختلف در راستای ترویج وهابیت و افراط گرایی فعالیت دارند، این تصمیم عربستان سعودی را می توان به عنوان نشانه ای از اهداف بلند مدت ریاض برای نفوذ در افغانستان و در کنترل داشتن شخصیت های آتی افغانستان دانست.  

عربستان سعودی دقیقا از همین رویکرد برای نفوذ در پاکستان و ترویج افراط گرایی و دامن زدن به اختلافات دینی و قومی استفاده کرده است.  

ایجاد مدارس مذهبی و رشد افکار رادیکالیستی با حمله شوروی به افغانستان به همراه مساله کشمیر و حمایت های مالی عربستان سعودی از گروه های افراطی و تزریق ایدئولوژی وهابیت در ذهن جوانان از جمله عوامل موثر در رشد و گسترش روزافزون افراط گرایی در سطح منطقه ای بوده است.

ایجاد مدارس مذهبی و رشد افکار رادیکالیستی با حمله شوروی به افغانستان به همراه مساله کشمیر و حمایت های مالی عربستان سعودی از گروه های افراطی و تزریق ایدئولوژی وهابیت در ذهن جوانان از جمله عوامل موثر در رشد و گسترش روزافزون افراط گرایی در سطح منطقه ای بوده است

​​​​​​علاوه بر آن اعزام شخصیت‌های مذهبی، از جمله حربه‌هایی است که عربستان برای مانع تراشی در برابر وحدت میان پیروان مذاهب مختلف در پاکستان استفاده می کند. در همین رابطه چندی قبل روزنامه پرتیراژ اکسپرس تریبیون پاکستان نوشت: نهادهای اطلاعاتی اعلام کرده اند که دانشگاه بین المللی اسلامی اسلام آباد (تحت ریاست و رهبری عربستان) فرقه گرایی، افراط گرایی و افکار تکفیری را ترویج می کند.

این دانشگاه در زمستان سال ۱۳۹۴ به دلیل برگزاری یک نمایشگاه صهیونیستی و به نمایش گذاشتن پرچم و تصاویری از مقامات رژیم صهیونیستی، برای پاکستان دردسر ساز شد.

این نهادهای اطلاعاتی که به دلیل حساسیت موضوع نامی از آن در روزنامه اکسپرس تریبیون برده نشده، در نامه ای رسمی با عنوان فعالیت های نامطلوب در دانشگاه بین المللی اسلامی اسلام آباد خطاب به مسوولان این دانشگاه نوشته اند: حضور افرادی با سوابق منفی و عقاید فاسد در این دانشگاه که با اهداف و انگیزه های پنهان به این دانشگاه راه یافته اند، جای نگرانی است.

در این نامه آمده است: گزارش ها از فعالیت های دانشگاه بین المللی اسلامی اسلام آباد حاکی است که این دانشگاه به طور تعمدی درحال ترویج و تبلیغ افکار و اندیشه های افراط گرایانه و تکفیری است و این در شرایطی است که پاکستان در حال مبارزه با تروریسم است.

این روزنامه می نویسد: نفوذ سعودی ها در این دانشگاه همواره یک موضوع جنجال برانگیز بوده است. رییس قبلی این دانشگاه یک تبعه عربستان سعودی به نام «احمد یوسف احمد الدرویش» بود.

براساس این گزارش، در سال ۲۰۱۱، دکتر «فتح محمد ملک» رییس پاکستانی وقت این دانشگاه به دلیل بیان اظهارات ضد سعودی و دعوت نماینده ای از ایران برای سخنرانی در یکی از مراسم های فرهنگی در این دانشگاه، به شدت مورد انتقاد سفیر وقت عربستان در اسلام آباد قرار گرفت و بعد از این رویداد، فتح محمد ملک از ریاست این دانشگاه برکنار شد.

۲۸۵ مدرسه در پاکستان با بودجه کشورهای دیگر فعالیت می‌کنند که هزینه دو سوم این مدارس از سوی عربستان سعودی و دیگر حکومت‌های عربی حوزه خلیج فارس تامین می شود

در همین رابطه اندیشکده بروکینگر با بررسی تحرکات آل سعود در پاکستان، تلاش مقامات عربستان سعودی در پاکستان برای قرار گرفتن این کشور در برابر ایران را منجر به فرقه‌گرایی و افراط‌گرایی می‌داند و می‌نویسد: آل سعود، پاکستان را تحت فشار قرار داده است تا در تنش به وجود آمده میان عربستان و ایران، طرف سعودی‌ها را بگیرد؛ در مقابل، اسلام‌آباد اعلام کرده است که تمایلی برای انجام این کار ندارد، زیرا خودش درگیر تنش‌های فرقه‌ای جدی‌تری در داخل کشور است.

طبق گزارشی، ۲۸۵ مدرسه در پاکستان با بودجه کشورهای دیگر فعالیت می‌کنند که هزینه دو سوم این مدارس از سوی عربستان سعودی و دیگر حکومت‌های عربی حوزه خلیج فارس تامین می شود. این مدارس خاستگاه افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی به‌حساب می‌آیند؛ عربستان سعودی وهابیت و افراط‌گرایی را با سرمایه‌گذاری در این کشورها ترویج می‌کند.

برخی نمایندگان مجلس و سیاستمداران پاکستانی معتقدند عربستان سعودی بخش عمده ای از نیازهای مالی برخی مدرسه های دینی در پاکستان را تامین می کند و معمولا در چنین مدارسی، افکار و عقایدی به دانش آموزان تدریس می شود که می تواند موجب سوق دادن ذهن و فکر آنها به سمت افراط گرایی و در نهایت تروریسم شود.

از همین رو می توان به این نتیجه رسید که عربستان مدل نفوذ در پاکستان را سرلوحه برنامه های خود در خصوص افغانستان قرار داده و در این کار تزریق پول های هنگفت و انجام اقدامات انسان دوستانه پوششی برای نیات شیطانی ریاض هستند. 

کد خبر 4966526

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =