کاهش سهمیه‌های کنکور به ۳ سهمیه/ لایحه ساماندهی به دولت رفت

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی از سوی وزارت علوم و بهداشت به هیأت دولت رفت، در این لایحه سهمیه‌های کنکور از ۱۹ به ۳ مورد کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان آموزش پزشکی و علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با حضور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی طی جلساتی جداگانه با سعید رضا عاملی دبیر این شورا دیدار و گفتگو کردند.

سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دیدار با رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس نقشه راهی در مسیر مجلس یازدهم قرار دادند و تعامل شورای عالی انقلاب فرهنگی با مجلس نیز باید با توجه به فرازهای فرمایشات ایشان باشد.

وی با تأکید بر یک صدا بودن و نیاز به همدلی در کشور خاطرنشان کرد: بحث‌های حاشیه‌ای و تضادهای کور، خستگی اجتماعی به وجود می‌آورد و در فضای داخلی و بین‌المللی اثر تخریب کننده دارد.

عاملی با تأکید بر اینکه وجود مقام معظم رهبری، همیشه ظرفیت‌ساز برای کشور و تأمین کننده حرکت رو به جلو برای استقرار جامعه اسلامی بوده است، افزود: اگر با دید تاریخی نگاه کنیم در واقع ما وارث تلاش‌ها و مرارت‌های انبیاء الهی و ائمه معصومین «علیهم‌السلام» هستیم که در واقع چقدر تلاش شده تا گوهر قرآن و اسلام به عنوان یک دین جامع و کامل به دستمان برسد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مسیر همکاری و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس روشن است، خاطرنشان کرد: حوزه‌های کاری مشترک بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس گسترده است.

عاملی تصریح کرد: در امور کلان مرتبط با فرهنگ و علم و فناوری مرتبط با قوای سه‌گانه و همچنین سیاست‌های کلان مرتبط با جامعه، شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاستگذاری می‌کند که مصوبات شورای عالی حکم قانون را داشته و لازم‌الاجراست اما موارد مربوط به مقررات و قوانین مردم نیازمند به قانون مجلس شورای اسلامی هستیم.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در موضوع جمعیت ارزشمند است ولی به قانون نیاز دارد، افزود: ایشان در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس نیز در این خصوص تأکید و گله داشتند اما متأسفانه قانون جمعیت و تعالی خانواده تقریباً ۹ سال است که در مجلس مطرح شده و به نتیجه نرسیده است.

وی بر ضرورت ایجاد یک سازوکار بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی تأکید کرد و افزود: اصل این سازوکار با عضویت رؤسای کمیسیون آموزش، بهداشت و فرهنگی مجلس در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شوراها و کمیسیون‌های تخصصی شورا تعریف شده است اما از آن طرف مجلس؛ سازوکاری برای حضور نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی ندارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد: کمیته‌های تلفیق بین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون‌های مجلس به منظور هماهنگی، همکاری و یک صدایی در اجرای مصوبات شورای عالی و در امتداد آن تدبیر قوانین جدید تشکیل شود.

عاملی ۴ مسئله سهمیه‌های کنکور، کنکور، جمعیت و خانواده و اقتصاد دانش‌بنیان را از مسائل اصلی مشترک بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی در سال جاری عنوان کرد.

وی با اشاره به موضوع سهمیه‌های کنکور خاطر نشان کرد: لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی و اصلاح قوانین سهمیه با عنوان «لایحه توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی» از سوی وزارت علوم و بهداشت به هیأت دولت رفت که در این لایحه سهمیه‌های کنکور از ۱۹ مورد به ۳ مورد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: دولت این لایحه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داده است که طبیعتاً دبیرخانه نقش هماهنگ کننده بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی را ایفاء خواهد کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تجربه‌های مختلفی برای کنکور در دنیا وجود دارد، افزود: کنکور به عنوان آزمونی که در ۴ ساعت سرنوشت دانش‌آموز همراه با اضطراب، نگرانی و فشار عصبی تعیین می‌شود، روش دقیقی نیست. برگزاری این نحوه امتحان عمومی در اکثر کشورهای جهان متداول نیست.

وی تصریح کرد: به عنوان اولین اقدام در ساماندهی نظام سنجش و پذیرش دانشگاه‌ها، کنکور کارشناسی ارشد و دکتری باید حذف شود و اختیار آزمون و پذیرش دانشجو در این مقاطع به دانشگاه‌ها داده شود.

عاملی با اشاره به موضوع جمعیت و خانواده گفت: در اولویت الف، ب، ج و راهبرد کلان سند نقشه جامع علمی کشور بحث بهداشت و درمان تأکید شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین به فرهنگ و ارزش‌های اسلامی تأکید کرد و افزود: در تدوین اسناد اصول و ارزش‌ها لحاظ می‌شود اما در محتوای سند این اصول و ارزش‌ها تبدیل به برنامه اقدام نشده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان اینکه توحید باید به مقوله‌های عملی تبدیل شود، اظهار داشت: رفع آزار مردم، گره گشایی از مسیر زندگی مردم، رفع استیلای کار اداری در مسیر زندگی روزمره مردم، شفافیت امور اقتصادی و… از مصادیق کار توحیدی است.

وی تصریح کرد: ارزش‌های اسلامی و فرهنگ، موضوعاتی جدا و به صورت بخشی نیست که از اقتصاد و سیاست شوند به عنوان مثال بهداشت و درمان از فرهنگ و ارزش‌های اسلامی تأثیر می‌گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه طب سنتی در سند نقشه جامع علمی کشور طرح شده است، گفت: رشته‌های ترکیبی بین پزشکی مدرن و سنتی ظرفیتی خاص و از جمله موضوعات مشترک برای همکاری بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون بهداشت مجلس است.

عاملی با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی تدبیر امام «ره» و مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» است، تأکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی یک بدنه به هم پیوسته هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بیشترین برگزاری جلسات این شورا در سال، در دوران ریاست مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده است، گفت: در واقع ایشان علم و فناوری و فرهنگ را مهم‌ترین پشتوانه پیشرفت و تعالی جامعه ایرانی می‌دانند.

کد خبر 4973587

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 11 =

  نظرات

  • CA ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
   8 16
   خجالت نمی کشید با این همه سهمیه؟!! لطفا همه را حذف کنید. سهمیه = رانت
   • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
    0 0
    سهمیه سهم هر کسی ست که دارای آن است; اما نظر من اینه که در زمینه تجهیزات آموزشی گذاشته بشه, نه ورود به دانشگاه. البته برای اون هم یه سری ملاک ها وجود داره.
  • م IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
   9 6
   سهمیه=بی عدالتی
  • ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
   9 7
   همانطور که گفته شده در بیشتر کشورها انتخاب دانشجو از طریق کنکور نیست و دانشگاه ها خود نسبت به این امر اقدام می کنند اما در آن کشورها بخصوص مراکز علمی اثری از آقازاده، ژن خوب،رانت و یا هر چیز دیگری نیس
  • US ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
   9 4
   چرا شورای انقلاب فرهنگی مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی رو لغو نمیکنه. فقط دنبال حذف سهمیه های مصوب مجلسن
   • سارا IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
    0 4
    لطفا توهین نکنید.. بچه های ایثار گر از همه درس خون ترن و خیلی با استعداد.. اگه پدرای ما نبودن.. الان شما جایی برای درس خوندن نمداشتی... دشمن ملت رو با خاک یکسان میکرد... از بهر ایثار پدران ماست
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
   5 8
   می دونید چقد بچه ها پشت کنکور موندن برا پزشکی یکیش دخترم اما شما با سهمیه ها حق خیلی هارو خوردید
   • اهورا IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
    0 0
    ما حق هیچکی رو نخوردیم .فرق درس خوندن ما با شما اینه که من همش توی بیمارستان ساسان باید پرستاری کنم و فرزند شما با ناز و نعمت در کلاسهای خصوصی تشریف دارن. خدا وکیلی بیایید جاهامون رو عوض کنیم.
  • اعظم ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
   4 3
   شما رو به خدا زودتر و برای امسال سهمیه هارو بردارید امسال بچه ها خیلی تحت فشار بودن روا نیست با این همه سهمیه در موردشون بی عدالتی و تبعیض باشه
  • علی IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
   5 1
   دوتا از همین ۳ تا سهمیه ای ک حذف نشده ۳۰ درصد از ظرفیت هرکد رشته رو تصرف کردن. اگه واقعا میخواین عدالت برقرار بشه اون ۳ تا رو حذف کنین
   • ایرانی IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
    3 0
    باید همه سهمیه ها حذف شود فقط در مورد ایثارگران و شهدا دولت موظفه بهشون ماهیانه پرداخت کنه اما سهمیه رو باید کلا بردارند تا اونی که استحقاق هوشی توانی داره وارد دانشگاه شه
   • اهورا IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
    0 0
    تصرف؟ میای جاهامون رو عوض کنیم.؟؟ شما بیا از جانباز ما تو بیمارستان ساسان پرستاری کن . من میرم میشینم سر کلاس کنکور، ببینیم کی رتبش بهتر میاد
  • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
   5 0
   و چقدر بچه هایی که پدراشون عضو هیات علمی ان از این سهمیه ها برای ورود به دانشگاه پدرشون یا دانشگاه های سطح بالا استفاده کردن.
  • US ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   1 0
   الان اين خبر قطعيه يعنى به كنكور٩٩ميرسه؟