تاسیس شرکت های پروژه سهامی عام با هدف تکمیل پروژه‌ها

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه ۹۰ هزارمیلیاردتومان نقدینگی جدید به بازار سرمایه وارد شده است، گفت: قصد داریم شرکت های سهامی عام بورس را با هدف تکمیل پروژه های جدید و نا تمام راه اندازی کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بازار سرمایه ایران، رئیس سازمان بورس از ورود ۹۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به بازار سرمایه خبر داد و گفت: ورود این حجم نقدینگی اتفاق بزرگی در اقتصاد کشور به شمار می‌رود و باید به عنوان فرصتی برای تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی به آن نگاه کرد.

حسن قالیباف اصل، ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به سال جهش تولید، گفت: در حال حاضر پروژه‌های ملی ناتمام و جدیدی در کشور وجود دارند که در عین حال از ارزش افزوده بالایی برخوردارند. ما در این پروژه‌ها، با بحث تأمین مالی روبرو هستیم و اگر بتوانیم از نقدینگی فعلی بازار سرمایه در جهت تأمین مالی این پروژه‌ها استفاده کنیم، گام بزرگی در راستای تحقق شعار سال و توسعه اقتصادی برداشته ایم و این هدف با ورود شرکت‌های پروژه سهامی عام به بورس محقق می‌شود.

ایجاد شرکت‌های سهامی عام بورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه طی روزهای گذشته جلسات متعددی در راستای راه اندازی شرکت‌های پروژه سهامی عام برگزار شد، افزود: قصد داریم شرکت‌های سهامی عام بورس را با هدف تکمیل پروژه‌های جدید و نا تمام راه اندازی کنیم. برخی از پروژه‌های گذشته و جدید برای تکمیل به منابع ریالی نیاز دارند، اما ساختار آنها به گونه‌ای است که از طریق ابزارهایی مانند اوراق نمی‌توان نسبت به تأمین مالی آنها اقدام کرد. در حالی که ریال مورد نظر در بازار سرمایه وجود دارد. بنابراین نیاز است که شرکت‌های سهامی عام بورسی تأسیس شده و پروژه‌ها به آن شرکت‌ها واگذار شود.

وی با تاکید بر اینکه تأسیس این شرکت‌ها اتفاق خوبی به شمار می‌رود، افزود: دولت، هلدینگ های بزرگ، یا پروژه‌های دولتی که هنوز تکمیل نشده اند، می‌توانند از طریق این شرکت‌های پروژه سهامی عام اقدام به تأمین مالی کنند. پس از پذیره نویسی نیز نماد شرکت در بازارسرمایه بازگشایی شده و نماد آن مورد معامله ثانویه قرار می‌گیرد.

قالیباف در خصوص سازوکار فعالیت این شرکت‌ها توضیح داد و افزود: کارفرما یا مالک اصلی، بخشی از پروژه‌ها را در اختیار می‌گیرد و بخش دیگر را در بازار سرمایه پذیره نویسی می‌کند. با این روش، منابع مالی موجود در بازار سرمایه به سمت تولید، پروژه‌ها و توسعه سوق حرکت می‌کند. پس از پذیره‌نویسی، شرکت می‌تواند اقدام به تصاحب تمام یا بخشی از پروژه کرده یا مشارکت کند تا پروژه اجرایی شده و به بهره‌برداری برسد.

عمق بخشی بازار ادامه دارد

دبیر شورایعالی بورس ضمن بیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار طی ۲ ماه گذشته اقدامات گسترده‌ای را با هدف عمق بخشی بازار انجام داده گفت: تسهیل پذیرش شرکت‌ها در بورس و فرابورس از مهمترین اقدامات انجام شده طی دو ماه گذشته بود، به طوری که اگر مدارک شرکتی تکمیل باشد، پذیرش آن حداکثر طی یک ماه انجام می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین در بحث افزایش سرمایه‌ها، همکاران سازمان ۵ روزه آن را به نتیجه می‌رسانند و مجوز افزایش سرمایه صادر می‌شود.

قالیباف اصل به پیشنهاد افزایش سرمایه از محل صرف سهام نیز اشاره و تصریح کرد: برای این شرکت‌ها مزیت مالیاتی نیز دیده شده و در تاریخ اول مرداد ماه به مجلس ارسال شده است. با تصویب و ابلاغ این موضوع، گام مثبتی برای تأمین مالی تولید و افزایش سرمایه از محل صرف سهام برداشته می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه شرکت‌های پروژه سهامی عام نیز با هدف عمق بخشی بازار طراحی می‌شوند افزود: صدور مجوز برای راه اندازی این نوع شرکت گام بزرگی در توسعه بازار به شمار می‌رود و سازمان بورس و اوراق بهادار از آن استقبال می‌کند و اکنون زمان مناسبی برای تأسیس این شرکت‌ها است.

قالیباف توضیح داد: زمانی که سهام شرکتی یا پروژه‌ای، با قیمت خوب خرید و فروش می‌شود، بدین معناست که این فعالیت توجیه اقتصادی دارد و کارآفرینانی که در این حوزه فعالیت دارند می‌توانند پروژه جدیدی را پس از پوشش ریسک‌های احتمالی، تعریف کنند تا مردم با پول‌های ریز شریک آن پروژه شوند.

وی راه اندازی شرکت‌های پروژه سهامی عام را فرصت طلایی اقتصاد ملی و راه کم هزینه تأمین مالی دانست و افزود: این کار رشد اقتصادی، توسعه و اشتغال را به همراه دارد.

کد خبر 4984709

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 7 =

  نظرات

  • علی IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
   1 0
   این شرکت با کار پژوهشی مشترک با اندیشکده ها، دانشگاهها، کمیسیون ها مجلس و دولت میتواند با آمایش سرزمینی پروژه ها جدید سودآور تعریف و تامین مالی و اجرایی کند، همزمان پروژه ها نیمه تمام هم تکمیل کند