اعلام نام موسسه فراگیر وزارت ارشاد و آغاز تابستانه کتاب

اعلام نام موسسه فراگیر معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آغاز طرح تابستانه کتاب 99 توسط این‌معاونت از جمله خبرهای مهم حوزه کتاب و نشر در این‌هفته بودند.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش این‌هفته مرور اخبار کتاب و نشر، با ۲ خبر بیشتر از گزارش هفته پیش، دربرگیرنده ۱۴ خبر از رویدادهای داخلی و خارجی حوزه کتاب است که از این‌تعداد، ۱۱ خبر مربوط به اتفاقات داخلی هستند و ۳ خبر پایانی گزارش هم درباره مهم‌ترین رویدادهای این‌حوزه در خارج از کشور هستند.

محور اصلی گزارش هفته پیش برگزارشدن دو نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن و فرانکفورت و برگزارنشدن نمایشگاه کتاب تهران بود. نکته بارز گزارش این‌هفته سهم ۳ خبری هرکدام از نهادهای معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

اولین‌خبر گزارش این‌هفته، درگذشت بدرالزمان قریب زبان‌شناس مهم و پیشکسوت است که روز سه‌شنبه این‌هفته درگذشت.

پس از مرور خبر درگذشت بدرالزمان قریب، ۳ خبر از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ۳ خبر از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مرور می‌شود. رونمایی از ترجمه انگلیسی چهار کتاب دفاع مقدسی انتشارات سوره مهر، تمدید فراخوان ملی لشگر فرشتگان و جشنواره انتشارات فانوس کتاب هم ۳ خبر دیگری هستند که از رویدادهای داخلی حوزه کتاب و نشر در این‌هفته، مرور می‌کنیم.

پس از اخبار داخلی، ۳ خبر خارجی در گزارش مرور می‌شوند که درباره جایزه بوکر، کتاب جنایی سال بریتانیا و کتابفروشی‌های خصوصی تایلند هستند.

در ادامه مشروح گزارش «یک‌هفته با کتاب» اولین‌هفته مرداد ۹۹ را می‌خوانیم؛

درگذشت بدرالزمان قریب

بدرالزمان قریب عضو پیوسته فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی و زبان‌شناس و استاد دانشگاه، صبح روز سه‌شنبه ۷ مرداد در ۹۱ سالگی درگذشت.

غلامعلی حدّاد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران از جمله مسئولانی بودند که تا غروب روز چهارشنبه درگذشت قریب را تسلیت گفتند.

اعلام نام موسسه فراگیر معاونت امور فرهنگی

طبق خبری که این‌هفته منتشر شد، «خانه کتاب و ادبیات ایران» به‌عنوان نام موسسه فراگیر معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد. در راستای ساماندهی موسسات تابعه معاونت فرهنگی و با عنایت به تشکیل موسسه فراگیر، اعضای هیئت امنای این موسسه روز شنبه (۴ مرداد جلسه غیرحضوری تشکیل دادند و پس از بحث و بررسی و در نظر گرفتن شرح وظایف و ماموریت‌های موسسه جدید، نام «خانه کتاب و ادبیات ایران» را برای این موسسه انتخاب کردند.

انتشار فراخوان ثبت‌نام در تابستانه کتاب

فراخوان ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در طرح تابستانه کتاب ۹۹ توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران منتشر شد. این‌طرح از روز شنبه ١٨ مرداد مصادف با عید سعیدغدیرخم آغاز می‌شود و تا روز پنج‌شنبه ٣٠ مرداد ادامه خواهد داشت.

تسویه خانه کتاب و ادبیات با کتابفروشی‌های بهارانه کتاب

خبر دیگر از موسسه خانه کتاب و ادبیات این بود که با کتابفروشی‌های شهر تهران که در طرح بهارانه کتاب ۹۹ حضور داشتند، تسویه‌حساب کرد.

انتصاب دبیر انجمن شاعران نوجوان کانون پرورش فکری

محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این‌هفته با صدور حکمی محمدسعید میرزایی را به عنوان دبیر انجمن شاعران نوجوان کانون معرفی کرد.

آغاز دریافت آثارِ فصل تابستان کانون پرورش فکری

دبیرخانه نخستین جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری، این‌هفته از آغاز دریافت آثار فصل تابستان ۱۳۹۹ ناشران خبر داد. به‌این‌ترتیب مؤلفان، مترجمان، تصویرگران و پدیدآورندگان کتاب‌های کودک و نوجوان می‌توانند آثار فصل تابستان خود را به دبیرخانه جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون ارسال کنند.

واگذاری امتیاز ترجمه عربی ۱۰ کتاب کانون پرورش فکری

آژانس ادبی تماس به‌تازگی قرارداد ترجمه عربی ۱۰ کتاب از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را با همکاری این‌کانون نهایی و با ناشران عرب امضا کرده است. این‌ناشران از کشورهای لبنان و سوریه هستند و حق کپی‌رایت کتاب‌های مورد اشاره را خریداری کرده‌اند.

رونمایی از ترجمه انگلیسی چهار کتاب دفاع‌مقدسی

چهار کتاب «آزادی خرمشهر»، «پا به پای باران»، «زنده باد کمیل» و «پروانه در چراغانی» که با همکاری انتشارات سوره مهر و کانون زبان به زبان انگلیسی ترجمه شده‌اند، عصر سه‌شنبه ۷ مرداد در فروشگاه کتاب انتشارات سوره مهر در میدان انقلاب رونمایی شدند.

تمدید فراخوان ملی لشگر فرشتگان

این‌هفته همچنین اعلام شد فراخوان ملی لشگر فرشتگان با رویکرد جمع آوری خاطرات زنان از حضور و مشارکت در حل بحران کرونا که از خرداد ماه منتشر و شروع به گردآوری آثار کرده بود، تا پایان مرداد تمدید شده است.

جشنواره یک‌ناشر برای عرضه با تخفیف کتاب

جشنواره تابستانه انتشارات کتاب فانوس با ارائه تخفیف ۲۰ درصدی و بدون محدودیت در تعداد از روز یکشنبه ۵ مرداد آغاز به کار کرد و تا ۱۵ مرداد ادامه دارد. در این‌جشنواره کلیه کتاب‌های فروشگاه کتاب فانوس (همه نشرها) همراه کتاب‌های منتشر شده توسط این‌ناشر با تخفیف ۲۰ درصدی عرضه می‌شود.

فهرست اولیه نامزدهای جایزه بوکر

فهرست اولیه نامزدهای جایزه بوکر ۲۰۲۰ سه‌شنبه این‌هفته ۲۸ جولای منتشر شد. این‌فهرست دربرگیرنده نام ۱۳ کتاب است. فهرست امسال این‌جایره با بررسی ۱۶۲ رمان که در بریتانیا یا ایرلند در فاصله یکم اکتبر ۲۰۱۹ و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰ منتشر شده‌اند، انتخاب شده است.

انتخاب بهترین کتاب جنایی سال بریتانیا

جایزه نویسندگی جنایی تیکستون این‌هفته با انتخاب کتاب «زنجیر» نوشته آدرین مک‌کینتی بهترین کتاب جنایی سال را برگزید. از میان ۶ فینالیستی که اندکی بیش از یک ماه پیش به فهرست نهایی جایزه رمان جنایی تیکستون راه یافته بودند آدرین مک‌کینتی عنوان بهترین خالق رمان جنایی انگلیس و ایرلند را برای «زنجیر» از آن خود کرد. این‌کتاب درباره یک آدم‌ربایی است که با آدم‌ربایی‌های بعدی می‌تواند حل شود.

طرح وزارت فرهنگ تایلند برای احیای کتابفروشی‌ها

وزارت فرهنگ تایلند برای جبران ضررهای ناشی از شیوع کرونا به کتابفروشی‌های خصوصی این کشور، طرح «پاسپورت کتاب» را در پیش گرفته است. طبق این‌خبر که این‌هفته منتشر شد، کتابفروشی‌های خصوصی تایلند که از حمایت دولتی برخوردار نیستند، در ماجرای شیوع کرونا آسیب زیادی دیده‌اند. به همین دلیل وزیر فرهنگ این کشور برای حمایت از کتابفروشی‌های خصوصی، طرح «پاسپورت کتاب» را ارائه و اجرایی کرد.

در این‌طرح افرادی که از فروشگاه‌های خصوصی کتاب خریداری کنند، در هر بار خرید مهری درپاسپورت کتاب آنها درج خواهد شد که در صورت کسب مهرهای لازم هر ماه وزارت فرهنگ به این افراد جوایزی ارائه خواهد کرد.

کد خبر 4985535

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =