۲۵۵ هزار میلیارد تومان برای تحقق جهش تولید در صنعت کسری داریم

قزوین- مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و تأمین منابع مالی وزارت صمت گفت:۲۵۵ هزار میلیارد تومان برای تحقق جهش تولید در صنعت و معدن کسری منابع مالی داریم که باید از سایر منابع تأمین شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نعمت الله شهبازی پیش از ظهر شنبه در جلسه بهره گیری بنگاه‌های صنعتی و معدنی استان قزوین از ابزارهای نوین تأمین مالی که در استانداری برگزار شد اظهار داشت: اتکای بنگاه‌ها فقط به منابع بانکی منطقی نیست و باید برای تسریع در کارها از دیگر منابع هم استفاده کنیم.

وی گفت: در سال گذشته نیاز بنگاه‌های اقتصادی بالغ بر ۴۷۵ هزار میلیارد تومان بود که حدود ۳۷۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی تأمین شد و ۱۰۵ هزار میلیارد تومان کسری داشتیم که مشکل ساز شد.

شهبازی تصریح کرد: امسال در صورت حرکت در مسیر جهش تولید به ۶۷۵ هزار میلیارد تومان منابع مالی در صنعت و معدن نیاز داریم که به نظر می‌رسد ۲۵۵ هزار میلیارد تومان معادل ۳۸ درصد کسری منابع مالی داشته باشیم.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و تأمین منابع مالی وزارت صمت گفت: میزان رشد نقدینگی کشور در سال قبل حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بود که امسال هم همین میزان پیش بینی می‌شود که باید آن را تأمین کنیم.

شهبازی بیان کرد: از ابتدای سال جاری از مجموع یک هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات اعطا شده در کشور حدود ۴۳۶ میلیارد تومان سهم بخش صنعت و معدن بوده که حدود ۳۵ درصد است.

وی افزود: برای حفظ وضع موجود به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش و ۷۵ هزار میلیارد تومان سرمایه ثابت نیازمندیم.

شهبازی گفت: برای تحقق جهش تولید به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش و ۹۰ هزار میلیارد تومان سرمایه ثابت نیازمندیم که باید دنبال منابع جدید مالی باشیم تا بتوانیم جوابگوی نیازها باشیم.

وی افزود: اوراق و بورس از منابع نوین مالی است که می‌تواند مورد توجه صنعتگران و تولیدکنندگان قرار گیرد.

شهبازی تصریح کرد: در حال حاضر سهم بنگاه‌ها از منابع غیر بانکی کمتر از ۵ درصد است که باید آن را تا ۳۰ درصد افزایش دهیم.

وی اظهار داشت: انتشار اوراق، عرضه سهام محصولات، ایجاد انواع صندوق مالی، تأمین مالی جمعی، توسعه لیزینگ ها و تأمین منابع زنجیره منابع مالی از روش‌های جدید است و باید بنگاه‌ها را به سمت بهره گیری از این منابع تشویق و هدایت کنیم.

شهبازی اضافه کرد: در سال گذشته از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شده سهم بخش صنعت و معدن برای هشت بنگاه حدود ۲,۴۵۰ میلیارد تومان معادل ۲.۵ درصد بود که بسیار اندک است.

وی گفت: امسال ۲۴۰۰ میلیارد تومان اوراق منتشر شده که پیش بینی می‌شود این میزان تا پایان سال به ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد و ما می‌توانیم سهم صنایع را تا ۳۰ درصد برسانیم.

شهبازی افزود: رویکرد اصلی ما در وزارتخانه پیدا کردن راهکارهای جدید در تأمین منابع سرمایه‌ای است و زیرساخت‌ها مهیا شده تا بنگاه‌های اقتصادی از این ظرفیت بیشتر استفاده کنند.

کد خبر 4988064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =