روسای واحدهای دانشگاهی نسبت به تحقق بودجه نظارت جدی داشته باشند

رئیس دانشگاه آزاد گفت: روسای واحدهای دانشگاه آزاد باید نسبت به بحث بودجه دقت و نظارت جدی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، محمدمهدی طهرانچی در یازدهمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز با حضور دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، معاونان، روسای استان‌ها و مدیران دانشگاه در تالار حافظ سازمان مرکزی برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت امام حسین(ع) و سوگواری ایام محرم، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی امروز در مقطع حساسی قرار دارد. سال تحصیلی گذشته با اتفاقات خاصی پیرامون شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن تغییر جهت و رویه دانشگاه به پایان رسید و سال تحصیلی جدید نیازمند تلاش همه جانبه مجموعه دانشگاهیان برای ارتقاء سطح کیفی خدمات آموزشی و پژوهشی است.

دانشگاه آزاد اسلامی در حال گذار از دانشگاه زنجیره ای به دانشگاه شبکه‌ای است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در هزاره پیش رو بعد از خلق دستاوردهای پژوهشی، فناوری، علمی و ظهور علم و فناوری سایبرنتیک وارد جهان شبکه‌ای شده‌ایم، گفت: در جهان شبکه‌ای، مؤلفه‌ها، مبتنی بر شبکه هستند و شبکه نیز بر تعداد اعضای خود متکی است. در حقیقت تنها راه بقای دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم، گذار از دانشگاه زنجیره‌ای به دانشگاه شبکه‌ای است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در دانشگاه شبکه‌ای، هویت دیگر مختص واحد دانشگاهی نیست. در این دانشگاه، شبکه پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و ... معنا می‌دهد. در حال حاضر در سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد اسلامی، شبکه‌ای از پژوهش‌های علمی مانند شبکه پژوهش‌های موضوع با نگاه حل مسأله شکل گرفته و این تحولات به خصوصیات جهان شبکه‌ای برمی‌گردد.

واحدهای دانشگاه آزاد باید بسترسازی مفاهیم شبکه‌ای را در دستور کار قرار دهند

دکتر طهرانچی با تأکید بر اینکه با رفتارهای زنجیره‌ای نمی‌توان در جهان شبکه ای حضور داشت، گفت: باید بسترسازی مفاهیم شبکه‌ای برای حضور قوی تر در این فضا در دستور کار واحد های دانشگاهی قرار گیرد. جهان شبکه‌ای الزاماتی دارد و تمام جوانب زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. همانطور که مقام معظم رهبری نیز بارها بر این موضوع تاکید داشته اند. بر این اساس باید بتوانیم جایگاه خود را در جهان تعریف کرده و براساس الزامات آن گام برداریم.

وی با تأکید بر اینکه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید توجه ویژه به جهان شبکه‌ای داشته باشند، اظهار داشت: در جهان زنجیره ای، دانشگاه آزاد اسلامی دارای واحدها، مراکز، آموزشکده ها و مدارس بود و یک ستاد مرکزی نیز هماهنگ کننده این زنجیره بود، اما در جهان شبکه ای، هر نقطه شبکه، هوشمندی و خصوصیات کل شبکه را با خود حمل می کند.

یکپارچگی مدیریتی در راس اولویت های واحدهای دانشگاهی قرار گیرد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: یکپارچگی مدیریتی ضمن دوری از هرگونه تمرکزگرایی یکی از خصوصیات اصلی جهان شبکه‌ای است که باید مدنظر واحدهای دانشگاهی قرار گیرد. اصرار بر تمرکزگرایی در جهان شبکه‌ای بی معناست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، بزرگترین شبکه دانشگاهی کشور است، گفت: این شبکه دانشگاهی فقط در حوزه علم نیست، بلکه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصاد دانش‌بنیان و ... است و لازمه تحقق شبکه دانشگاهی پویا، قدرتمند شدن و یکپارچگی در فضای مجازی است.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در سامانه پژوهشیار ۲۵ هزار استاد در یک شبکه پژوهشی فعالیت می‌کنند. سامانه آموزشیار نیز دیگر اقدام دانشگاه در جهت بسترسازی برای ورود به ساختار شبکه‌ای بود. در سامانه آموزشیار ما یک پلت فرم لازم داشتیم که یک میلیون دانشجو بتوانند با هم در این پلت فرم حضور داشته باشند. سامانه آموزشیار در واقع پلت فرم همبستگی نقاط شبکه است.

ویژگی های سامانه مدیریت یکپارچه آموزشی

وی ادامه داد: یک میلیون دانشجو در این سامانه فعال هستند که کارنامه تحصیلی، شرایط مالی و دروس دانشجویان و... قابل پیگیری است. در واقع آموزشیار به صورت کاملاً یکپارچه، شفاف و روشن فعالیت می کند. ثبت دروس با کدینگ یکسان، شماره دانشجویی ثابت برای دانشجویان، مدیریت واحد در مدل شبکه‌ای دانشگاه، یکپارچگی و ارتباط داده ها، نظارت جامع آمار و... از جمله ویژگی های سامانه مدیریت یکپارچه امور آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی(آموزشیار) است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تمامی مسائل مربوط به پرداخت و تقسیط شهریه و دیگر موارد مالی از طریق این سامانه صورت می‌گیرد و هیچ‌گونه دریافتی خارج از این سامانه در واحدها انجام نخواهد شد، تأکید کرد: پیش از آغاز به کار سامانه آموزشیار، هیچ رویه یکسانی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی وجود نداشت که با راه‎اندازی این سامانه، مشکل مرتفع شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه جلساتی به صورت هفتگی با حضور دکتر ولایتی برگزار می شود، گفت: ایشان به دقت و دغدغه‌مندانه مسائل دانشگاه را پیگیری و نقصان ها را بیان می‌کند. ما وعده می‌دهیم هر آنچه مجموعه مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی در توان دارد، در راستای تحقق برنامه‌های راهبردی و عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی به ‌کار گرفته شود تا در کنار حفظ کیان دانشگاه، دانشگاه آزاد اسلامی هم «دانشگاه» و هم «اسلامی» باشد و گسترش فضای انقلابی و ارتقای علمی را با جدیت دنبال کند.

صمیمیت و همدلی بین حلقه‌های مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی بی‌نظیر است

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: از پشتیبانی و راهنمایی‌های دکتر ولایتی تشکر و قدردانی می‌کنم. خوشبختانه صمیمیت و همدلی که امروز در دانشگاه آزاد اسلامی بین حلقه‌های مدیریتی برقرار است، بی‌نظیر است. ان‌شالله خداوند این همدلی را برای ما سرمایه قرار دهد که سرباز مقام معظم رهبری باشیم و در حوزه علم و فناوری بتوانیم تلاش وافر کنیم تا منویات رهبر معظم انقلاب را به منصه ظهور برسانیم.

سند دانشگاه اسلامی، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و بیانیه گام دوم انقلاب، جوهره اصلی برنامه پنج ساله دانشگاه آزاد اسلامی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به تدوین برنامه جامع راهبردی پنج ساله دانشگاه آزاد، گفت: سند دانشگاه اسلامی، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و بیانیه گام دوم، جوهره اصلی برنامه پنج ساله دانشگاه و ارتقای علمی، گسترش فضای انقلابی و حفظ کیان دانشگاه آزاد اسلامی راهبرد اصلی این برنامه است.

دکتر طهرانچی ادامه داد: نگاه ما یک نگاه سکو (پلت فرم) است. در این برنامه همه واحدها باید سهم خود را از تبیین مسأله تا پروژه مشخص کنند. این سکو باید تبیین شده و واحدها و اساتید به این برنامه متعهد باشند.

روسای واحدهای دانشگاهی نسبت به تحقق بودجه نظارت جدی داشته باشند

وی در ادامه خطاب به رؤسای استانها، گفت: نسبت به بحث بودجه باید دقت و نظارت جدی صورت گیرد. درصد تحقق و درصد رشد بودجه یکی از شاخص‌های ارزیابی رؤسای استانی خواهد بود. رؤسای استان‌ها باید همچنین برنامه‌ریزی لازم برای حضور در فضای مجازی و سکویی رفتار کردن فضای مجازی و شبکه‌ای رفتار کردن را داشته باشند.

کد خبر 5019040

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =