طرح مجلس برای واگذاری کامل مهدکودک ها به آموزش و پرورش

نماینده مجلس گفت:طرحی را هفته قبل پیشنهاد دادیم که مواد مختلفی درباره مدارس غیردولتی و یک ماده درباره مهدکودک ها دارد که بر مبنای آن مهدکودک ها کلاً در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی درباره دلایل عدم اجرای سند تحول بنیادین مواردی را برشمرد و گفت: عدم باور مسئولین درباره سندتحول جدی است. گفتار درمانی کافی است باید به سمت عمل گرایی حرکت کنیم.

وی افزود: باور دارم که جریان نفوذ در آموزش و پرورش رخنه کرده است. در فرمایشات رهبری هم دقت کنیم در می‌یابیم شکل گیری آموزش و پرورش بر مبنای سیستم غربی بود و این تفکر ادامه پیدا کرد و معتقدم هنوز هم هست.

وی افزود: کاری به فرد حقیقی ندارم از جایگاه حقوقی صحبت می‌کنم؛ وقتی می‌بینیم افرادی را به کار می‌گیرند مثلاً فردی را ۵ سال در دانشگاه فرهنگیان می‌گذارند که قبلاً سخنرانی کرده و گفته دانشگاه فرهنگیان را باور ندارد و دانشگاه فرهنگیان که سالی ۳۰ هزار ورودی می‌پذیرفت ظرف چند سال ورودی اش به ۳۰۰۰ نفر رسید. فکر می‌کنید این موضوع بدون برنامه بوده است؟ نمی گویم فردی که مسئول بوده عامل نفوذ است، بلکه تفکری حاکم بوده که آمده و در دانشگاه فرهنگیان رخنه کرده و آنها را قانع کرده که باید سیستم دیگری را در دانشگاه به جریان بیندازیم.

وی ادامه داد: یا مثلاً در کتاب سال یازدهم مطلبی آمده بود که دعا و نیایش حدود ۳۰ درصد و موسیقی بالای ۶۰ درصد آرامش بخش است. فکر می‌کنید این اندیشه همینطوری وارد کتاب درسی می‌شود؟ جریان نفوذ به گونه‌ای کار می‌کند که تا اعماق کتب درسی و مدیریت‌ها اثر می‌گذارد.

وی با اشاره به ماجرای حذف کنکور سراسری گفت: سال ۸۷ که وزیر علوم بودم به اتفاق دکتر فرشیدی، وزیر وقت آموزش و پرورش به این نتیجه رسیدیم که باید کنکور برچیده شود. قانونی هم مصوب شد، اما چرا در این سال‌ها کنکور حذف نشده است؟ جریانی که از بیرون کلاس کنکورها و درامدهای هزار میلیاردی دارد اجازه نمی‌دهد. یکی از گرفتاری‌های ما همین جریان نفوذ است. نمی گویم نیروهایی که در آموزش و پرورش اند عامل نفوذ اند؛ بلکه افراد خوب و متدین و علاقه مند به نظام هستند، اما آن جریان با چند واسطه وارد می‌شود و روی افراد اثر می‌گذارد.

وی افزود: نفوذ از بیرون می‌آید، نه اینکه خود شخصیت‌ها نفوذی باشند. آن جریانی که از بیرون هدایت می‌کند مطرح است. جریان نفوذ کاری می‌کند که سند ۲۰۳۰ وارد شود. جریان نفوذی بود که توانست بر افکار مدیران ما غلبه کند و بگوید راه نجات آموزش و پرورش، سند ۲۰۳۰ است و نه سند تحول. چرا در هشت سال گذشته سند تحول کمرنگ شد و سند ۲۰۳۰ آمد و کار به جایی رسید که رهبری وارد شدند. اینها را جریان نفوذ می دانم.

وی با بیان اینکه برخی حاشیه سازی های ایجاد شده به عدم همکاری دستگاه‌های دیگر برمی گردد گفت: در سندتحول به صراحت ذکر شده باید دستگاه‌های دیگر در اجرای سند همکاری کنند. مثلاً نظام رتبه بندی در سند آمده و بارها درباره ان صحبت شده یک مرتبه سال ۹۴ مقداری به حقوق فرهنگیان اضافه می‌کنند و اسم آن را رتبه بندی می‌گذارند. خب معلم که متوجه می‌شود. شبیه به همین اقدام را سال قبل انجام دادند. این صداقت را از مسئولین نمی‌بینیم.

وی افزود: بدون تصویب و گذراندن قانون رتبه بندی را همینطور اجرا کردند. ما نسبت به افزایش منزلت معلمان که به تعبیر رهبری افسران پیشرفت کشور هستند چه کردیم؟ دستگاه‌های مختلف چه کردند؟ انتظار داشتیم سریال یا فیلم فاخری در راستای حفظ کرامت معلمان ساخته شود. یا اینکه در بودجه نباید گفته شود که آموزش و پرورش هزینه است. بلکه سرمایه است.

وی به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه یک ماده ۶۳ را داشت که در آن هم خرید خدمات آموزشی و واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی مطرح شده بود و ما بعد آن را در مجلس اصلاح کردیم. این موضوعات سند تحول را از خاصیت انداخت و یک سری حواشی ایجاد شد که باعث شد سند تحول در عمل به حاشیه برود.

وی به حواشی اخیر حذف دختران از جلد کتب درسی نیز اشاره کرد و گفت: اخیراً کتاب چاپ شده و به زعم خودشان کار انقلابی کرده اند و عکس چند دختربچه را حذف کرده اند؛ واقعاً حذف عکس چند دختربچه از جلد کتاب با چه استدلالی انجام شده است؟ یا مثلاً جایی قرآن را از کانون خانواده حذف کرده اند و به جای آن گلدان گذاشته اند. اینها جای سوال دارد. چرا حاشیه سازی می‌کنند. نمی گویم جریان نفوذ این کار را انجام داده اما کسانی که این کارها را می‌کنند از بصیرت کافی برخوردار نیستند و باید کنار بروند. سند کی گفته چنین کارهایی انجام شود؟

وی با اشاره به اینکه در راهکار ۲۲-۶ سند تحول آمده است که گزینش مدیران در سطوح مختلف باید بر اساس شایسته سالاری و پیشگامی آنان در ارزش‌های الهی و انسانی و معیارهای علمی، کارامدی و باور به اهداف تعلیم تربیت نظام رسمی باشد. ایا مدیران اینطور انتخاب شده اند؟ در وزارت آموزش و پرورش انواع مدیران بدون توجه به این موارد انتخاب می‌شوند. از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گلایه داریم چرا دستورالعملی همانند انتخاب روسای دانشگاه‌ها در این زمینه ندارد.

وی درباره موکدات رهبری درباره مهدکودک‌ها گفت: مهدکودک‌ها دو متولی دارند؛ آموزش و پرورش و بهزیستی. طرحی را هفته قبل پیشنهاد دادیم که مواد مختلفی راجع به مدارس غیردولتی و یک ماده درباره مهدکودک‌ها دارد که بر مبنای آن مهدکودک‌ها کلاً در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار بگیرد و از دست بهزیستی خارج شود که درباره جزئیات آن در جلسات بعد در مجلس بحث می‌شود.

وی درباره موکدات و فرمایشات رهبری پیرامون نیروی انسانی و ورود نیرو از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی که مجلس را مستقیماً مورد خطاب قرار داده بودند گفت: متاسفانه از سال ۸۹ به بعد مجلس مصوبات متعددی برای جذب معلم خارج از سیستم دانشگاه فرهنگیان و شهید را جایی داشته و گلایه مستقیم رهبری از مجلس مورد توجه مجلس و کمیسیون آموزش خواهد بود. اما مجلس به تنهایی نمی‌تواند. دولت باید ردیف‌های استخدامی کافی در اختیار دانشگاه‌ها بگذارد و بودجه کافی در نظر بگیرد.

وی افزود: امسال هم کلی کمبود معلم داریم مجلس آماده است از این قوانین مصوب نکند به شرط آنکه دولت هم پای کار بیاید.

وی اضافه کرد: خوب بود که وزیر آموزش و پرورش در این برنامه حضور پیدا می‌کرد؛ البته عملکرد حاجی میرزایی را در عمل بهتر از قبلی‌ها می‌دانیم. آقای بطحایی هم آمد و می‌خواست کار انجام دهد اما نمی‌دانیم به چه دلیلی حذفش کردند که ابهاماتی داشت. گزینش مدیران را باید شورای عالی انقلاب فرهنگی جدی مدنظر داشته و به آن ورود کند و اساسنامه آن را بنویسد.

وی افزود: در سند تحول آمده است که باید ظرف یکسال زیرنظام ها تعریف و سپس عملیات اجرایی شروع شود که متاسفانه اکنون می‌گویند زیرنظام ها تصویب شده است و باید برنامه‌های عملیاتی با زمانبندی و شاخص‌های قابل ارزیابی شروع شوند. در مجلس هم این مطالبه گری را خواهیم داشت.

کد خبر 5027103

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 5 =

  نظرات

  • مرضیه یداللهی موسس مربی پیش دبستانی IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
   0 1
   سلام به‌ نظر من بایدازمربیهای پیش دبستانی غیردولتی برای کمبودمعلم استفاده بشه