نوسان قیمت گوشت مرغ در قطب تولید/مرغ از سبد غذایی خانوار پر کشید

بیرجند- علی‌رغم اینکه خراسان‌جنوبی یکی از قطب‌های تولید گوشت مرغ در کشور است اما مردم شاهد افزایش روزانه قیمت مرغ در استان هستند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: نوسانات قیمت‌ها هر روز بیش از قبل مردمی که برای خرید به واحدهای صنفی مراجعه می‌کنند را متعجب کرده و هر روز هم بیش از روز قبل پدران و مردان این سرزمین را شرمنده خانواده و فرزندانشان می‌کند.

شاید بتوان افزایش قیمت هر کالایی را با سختی فراوان تحمل کرده و به داشته‌های قبلی اکتفاء کرد ولی در مورد افزایش قیمت اقلام ضروری و به ویژه خوراکی و مصرفی چون گوشت مرغ قضیه کاملاً متفاوت است.

در خراسان‌جنوبی که یکی از قطب‌های تولید گوشت مرغ است نیز متأسفانه مردم با نوسانات قیمت گوشت مواجهه هستند و هر روز یک قیمت را در بازار مشاهد می‌کنند.

از گوشت مرغ کیلویی ۲۳ هزار تومان تا ۲۸ هزار تومان نیز در مراکز عرضه محصولات پروتئینی مشاهده شده است. آیا همچنان که برخی از تولیدکننده‌ها بارها گفته‌اند این موضوع به کمبود نهاده‌ها وابسته است؟

همیشه مسئولان کشوری برای قیمت گوشت مرغ در مراکز عرضه مستقیم قیمت مصوبی تعیین کردند اما در خراسان‌جنوبی هیچگاه گوشت مرغ به قیمت مصوب نرسید و همچنان شهروندان بالا و پایین شدن قیمت را شاهد بودند.

قیمت گوشت مرغ در خراسان‌جنوبی به قیمت مصوب نرسید

در ابتدای تابستان سال جاری (۱۱ تیرماه) معاون سازمان صمت خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با مهر بیان‌کرده بود که «گوشت مرغ در خراسان‌جنوبی طی هفته آینده به قیمت مصوب می‌رسد» که تا امروز محقق نشده است.

فاطمه علوی‌زاده از شهروندان خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: با گران شدن قیمت گوشت قرمز بسیاری از مردم برای تأمین پروتئین مورد نیاز به سمت تهیه گوشت سفید چون گوشت مرغ رفتند که آن نیز با افزایش شدید مواجه شد.

وی بیان‌کرد: در فروشگاه یکی از بازار روزهای شهر بیرجند قیمت هر کیلو گوشت مرغ ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان بود که این قیمت برای بسیاری از شهروندان خراسان‌جنوبی گران است.

نوسانات قیمت گوشت مرغ تعجب برانگیز است

این شهروند خراسان‌جنوبی با بیان اینکه دو- سه روز قبل در یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای قیمت گوشت مرغ ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود، گفت: علاوه بر اینکه به واسطه گرانی بسیاری از اقشار جامعه امکان خرید ندارند این تفاوت‌ها و نوسانات قیمت نیز تعجب برانگیز است.

زهرا بهمنی از دیگر شهروندان بیرجندی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان‌کرد: برخی از شهروندان خراسان‌جنوبی مجبور شده‌اند حتی تا کیلویی ۲۸ هزار تومان نیز گوشت مرغ را خریداری کنند.

وی با بیان اینکه قیمت گوشت قرمز نیز گاه از ۹۵ هزار تومان و ۱۰۰ هزار تومان بیشتر می‌شود، بیان‌کرد: این قیمت‌های افسار گسیخته در نهایت موجب حذف مواد پروتئینی از سبد غذایی خانوار می‌شود.

بهمنی ادامه‌داد: بسیاری از کارشناسان تغذیه بیان می‌کنند در صورت عدم دسترسی به گوشت برای تأمین نیاز بدن به مواد پروتئینی از حبوبات استفاده کنید که آن هم به بهانه نوسانات قیمت ارز افزایش پیدا کرده است.

مردم چقدر منتظر حل مشکل تأمین نهاده واحدهای پرورش طیور باشند

رضا غلامرضایی از دیگر شهروندان خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان‌کرد: هر وقت در روزنامه‌ها و رسانه‌ها پیگیر چرایی افزایش قیمت گوشت مرغ شدیم، شنیدیم که علت آن کمبود نهاده و عرضه نشدن نهاده به قیمت مصوب است.

وی اظهارکرد: این مسئله از ماه‌های گذشته تا به امروز در رسانه‌ها مطرح است ولی نمی‌دانم چرا این مشکل یک بار برای همیشه حل نمی‌شود و مردم تا کی باید منتظر حل این موضوع در سطح کشور و از جمله در خراسان‌جنوبی باشند.

فعالان صنعت طیور حاضر به مصاحبه نشدند

نکته قابل توجه این است که تولیدکنندگان گوشت مرغ و فعالان صنعت طیور که تا چندی پیش سخن از متضرر شدن و گلایه‌مندی از پایین بودن گوشت مرغ می‌زدند با افزایش قیمت ترجیح داده‌اند که کمتر با رسانه‌ها گفت‌وگو کنند و پیگیری‌های خبرنگار مهر برای مصاحبه با این تولیدکنندگان به نتیجه نرسید.

البته در گفت‌وگوهای قبلی فعالان عرصه صنعت طیور اعلام کرده بودند که کمبود و افزایش قیمت نهاده چنین شرایطی را به وجود آورده است و اگر نهاده با قیمت مصوب به دست آن‌ها برسد بی‌شک این نوسانات قیمت تعدیل می‌شود.

فعلاً از کاهش قیمت خبری نیست

سید غلامرضا زجاجی رئیس اتحادیه مواد پروتئینی خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: در بازار گوشت مرغ تنها باید با دو قیمت عرضه شود.

وی بیان‌کرد: یک قیمت، قیمت عرضه گوشت مرغ در مراکز عرضه مستقیم و دیگری در مراکز خرده فروشی است.

رئیس اتحادیه مواد پروتئینی خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: بر اساس آخرین قیمت، گوشت مرغ در بازار خراسان‌جنوبی در مراکز عرضه مستقیم ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان و در مراکز خرده‌فروشی نیز ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان بوده است.

زجاجی گفت: البته این قیمت ممکن است فردا و روزهای آینده تغییر و افزایش پیدا کند چرا که فعلاً از کاهش قیمت گوشت مرغ خبری نیست.

وی یادآور شد: اگر مرکز فروشی گوشت مرغ را با قیمتی بالاتر از قیمت تعیین شده و مثلاً با کیلویی ۲۸ هزار تومان عرضه کند مرتکب گران فروشی شده و باید این موضوع را به نهادهای مربوطه اعلام کرد تا شاهد این تخلفات نباشیم.

الیاس جویبان معاون بازرگانی داخلی سازمان صمت خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در تمامی روز بازارهای خراسان‌جنوبی مراکز عرضه مستقیم گوشت مرغ داریم.

گرانی به دلیل کاهش جوجه ریزی

وی در زمینه چرایی نوسانات قیمت گوشت مرغ در بازارهای خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: علت نوسانات قیمت گوشت مرغ در بازار مشکل کاهش جوجه‌ریزی در ماه‌های گذشته به جهت کمبود نهاده طیور بوده است.

معاون بازرگانی داخلی سازمان صمت خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: در خراسان‌جنوبی معمولاً تولید بیشتر از مصرف است ولی افزایش قیمت گوشت مرغ در استان‌های همجوار معمولاً قیمت استان ما را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

جویبان با بیان اینکه قیمت مرغ در مراکز عرضه مستقیم ۲۳ هزار و ۸۷۰ تومان است، گفت: با توجه به پیش بینی افزایش تولید در روزهای آینده احتمال کاهش قیمت وجود دارد.

ابلاغ ۳۰۰ تن سهمیه مرغ منجمد برای خراسان‌جنوبی

وی با اشاره به اینکه ۳۰۰ تن سهمیه مرغ منجمد تنظیم بازار هم برای خراسان‌جنوبی ابلاغ شده است، یادآور شد: توزیع این سهمیه از چند روز دیگر با قیمت مصرف کننده ۱۵ هزار تومان آغاز خواهد شد.

در خراسان جنوبی که یکی قطب‌های تولید گوشت مرغ در کشور است و یکی از افتخارات خود کامل بوده زنجیره تولید گوشت مرغ از جوجه یک روزه تا مرغ مادر و مرغ گوشتی می‌داند این نوسانات قیمت به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

هر چند مسئولان سخن از کمبود نهاده طیور می‌زنند ولی سفر خالی مردم تا کی می‌تواند منتظر تأمین نهاده واحدهای پرورش طیور باشد.

گفتنی است بنا بر اعلام دامپزشکی خراسان‌جنوبی ۱۲ هزار و ۸۵۲ تُن گوشت مرغ، نیمه نخست امسال با نظارت کارشناسان دامپزشکی در مرغداری‌های استان تولید شده و هم اکنون ۷۸۹ واحد مرغداری گوشتی و ۴۹ واحد مرغداری تخم گذار و ۱۸ واحد پولت در خراسان جنوبی فعال است.

کد خبر 5050387

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =