هفت چنار جزو آثار طبیعی ثبت شده تهران نیست

مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران، هفت چنار را جزو آثار طبیعی ثبت شده تهران ندانست و گفت: براساس مصوبه شورای شهر ثبت دو اثر بی‌بی‌شهربانو و توچال در حال طی مراحل است.

شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آثار طبیعی ثبت شده شهر تهران به عنوان اثر میراث طبیعی گفت: تاکنون چهار اثر طبیعی در تهران به عنوان میراث طبیعی ثبت شده است.

وی هرباریوم وزارت جهاد کشاورزی، باغ گیاه شناسی تهران، درخت کهنسال امامزاده قاسم سنگان و آبشار سنگان را از جمله آثار ثبت شده در لیست آثار میراث طبیعی سازمان میراث فرهنگی برشمرد.

وی با اشاره به اینکه طبق مصوبه اخیر شورای شهر اثر طبیعی توچال به عنوان میراث طبیعی معرفی شده است و بی بی شهربانو نیز پیشنهاد شده است افزود: توچال مصوبه شورای اسلامی شهر تهران را اخذ کرده است، اما درباره کوه بی بی شهربانو موضوع در حال بررسی کارشناسی است.

انصاری گفت: اطلاعات مربوط به شاخصه های طبیعی توچال به میراث فرهنگی استان تهران ارسال شده و بعد از طی فرایند می توان برای ثبت این میراث طبیعی اقدام کرد.
مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران در خصوص وضعیت میراثی هفت چنار و صدماتی که به این اثر وارد شده است توضیح داد: هفت چنار جزو میراث طبیعی ثبتی شهر تهران نیست.

وی با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۶۰ برنامه سوم توسعه شهر تهران شهرداری موظف شده است که میراث طبیعی شهر را شناسایی و به عنوان ذخایر طبیعی به ثبت برساند گفت: به همین منظور کارگاه‌های آموزشی توسط اداره کل محیط زیست شهرداری برای مناطق ٢٢ گانه برگزار شد که به تشریح پتانسیل های موجود در شهر تهران برای کارشناسان محیط زیست شهرداری بپردازند و این کارشناسان بر اساس این شاخص‌ها و مولفه ها پتانسیل های موجود را برای ثبت معرفی کنند.

انصاری در خصوص اینکه آیا ۷ رود دره تهران نیز از جمله پتانسیل‌های ثبت میراثی هستند، یا خیر نیز اظهار داشت: برای ثبت به عنوان میراث طبیعی یک سری الزامات مورد نیاز است از این رو هر میراث و دارایی طبیعی شهر فارغ از اهمیت و حساسیت آن قابلیت ثبت ندارد. برای روددره ها برنامه حفاظت و صیانت از این هفت رود دره که کریدورهای طبیعی شهر هستند در دستور کار است، چراکه عمده زیستگاه جانوری و گیاهی شهر تهران هستند.

کد خبر 5053269

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =