تشریح فعالیت های اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان

دبیر کل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان اهم فعالیت های این اتحادیه را در دومین اجلاسیه سیزدهمین کنگره سیزدهمین کنگره اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان بیان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین تاریخی دبیر کل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در دومین اجلاسیه سیزدهمین کنگره اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان که صبح امروز برگزار شد، بیان کرد: امسال با شیوع ویروس منحوس کرونا، کنگره شکل و شمایلی جدید پیدا کرده است که هم فرصت ها و ظرفیت هایی جدید فراهم ساخته و هم محرومیت هایی را برایمان به بار آورده است. کنگره بزرگترین اجتماع تشکیلاتی ماست و از ویژگی های ممتاز تشکل ما، اردوهای سرشار از شور و نشاط و شادابی و اخوت ایمانی، و لحظات ناب دعا و نیایش و نماز جماعت و هیئت بوده است و محرومیتِ دیدار حضوری گرچه از شور این گردهمایی بزرگ تشکیلاتی تا حدودی کاسته است، اما خللی در انگیزه ها و تعلق تشکیلاتی و تعامل و ارتباط اعضای انجمن های اسلامی ایجاد نکرده است و مطمئنیم که با تغییر شکل برگزاری، ماهیت کنگره تغییر نخواهد کرد و به اهداف خود خواهد رسید.

وی ادامه داد: مفتخرم در این جمع پرافتخار این نکته را به عرض شما خوبان برسانم که بحمدالله به برکت بهره مندی تشکل از نرم افزارهای فکری و ابزارهای اجرایی و اسناد بالادستی که ذیل راهنمایی ها و ارشادات نماینده محترم مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) با دوراندیشی از سالها پیش ایجاد شده است، جزو معدود مجموعه هایی بودیم که توانست خود را با شرایط خاص کرونایی تطبیق دهد و نه تنها در این ایام در انزوا قرار نگیرد، بلکه با طراحی برنامه هایی جدید همچون گذشته، خود را در وسط میدان قرار دادیم و در این مدت، شاهد اتفاقاتی مبارک و میمونی بودیم.

تاریخی اظهار کرد: از همان روزهای نخست، بسیج امکانات و حضور میدانی اعضای انجمن های اسلامی در مبارزه با بیماری منحوس کرونا آغاز شد. ضدعفونی کردن معابر و تولید ماسک و فعالیت های میدانی آغاز گردید و روح حماسه و ایثار و جهاد همچون گذشته در اعضای انجمن های اسلامی درخشیدن گرفت. در طرح همدلی و مواسات نیز اعضای انجمن اسلامی کمک های شایانی را به نیازمندان داشتند و در همین مدت، مجموعه احسان در تشکل تاسیس شد تا مرکزی باشد برای دستگیری از نیازمندان. در این مدت شبکه منسجم تشکیلاتی اتحادیه که به صورت مویرگی در شهرستان های سراسر کشور توسعه یافت و با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) شاهد توزیع بیش از ۲۲ میلیون ماسک در ۱۶ استان کشور و در ۲۰۰ نقطه از سراسر کشور توسط اعضای انجمن های اسلامی بودیم.

وی ادامه داد: گذر از این شرایط ویژه علاوه بر تدبیرهای بهداشتی و مجاهدت های میدانی نیازمند ذکر و دعا و توجه به مبدا لایزال خلقت و توسل به خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام) بود و لذا از این رو، محورهای متعددی توسط اعضا پیشنهاد و اجرا شد. از همان روزهای نخست، هیئت های دانش آموزی انصارالمهدی (عج) به صورت مجازی و با ابتکار و خلاقیت مثال زدنی آغاز شدند و برخی استان ها تولید برنامه های معنوی و معرفتی با قابلیت پخش در فضای مجازی را در دستور کار قرار دادند. پویش مجیب با محوریت دعای هفتم صحیفه سجادیه نیز از ابتکارات خوبی بود که در این مدت انجام شد و انتشار توصیه نامه نماینده محترم مقام معظم رهبری در اتحادیه؛ حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاجعلی اکبری نیز چراغ راهی برای همه اعضا گردید. در مناسبت های خاص نیز همچون اعیاد شعبانیه و محرم هم هیئت های انصارالمهدی (عج) خوش درخشیدند و هم برنامه هایی همچون اجراهای خیابانی گروه های سرود که به صورت محله به محله انجام می شد، شوری دیگر به این ایام الله بخشید. طرح میزبانی غدیر به توان میلیون; و برنامه های اربعین حسینی نیز از دیگر برنامه های شاخص این حوزه بودند.

وی گفت: مدرسه تعطیل شده بود اما آموزش و تربیت تعطیل بردار نیست. باید فکری می شد تا محرومیت دانش آموزان از حضور در مدرسه، موجب افت فعالیت های تربیتی تشکل و آموزش های درسی آنها نشود. موسسه علمی آینده سازان در این مدت درخشش خوبی از خود نشان داد که پشتیبانی علمی از دانش آموزان، کلاس های آنلاین شش بعدی و مدرسه نوروزی از جمله آنهاست. سایر فعالیت های آموزشی نیز به صورت جدی توسط دفتر آموزش و تولید محتوا در دستور کار قرار گرفت که پویش آماده می شویم، راه اندازی قرارگاه های مجازی، توسعه جلسات برخط با حضور سطوح مختلف تشکیلاتی، تولید برنامه های رسانه‌ای و برنامه هایی از این دست در دستور کار قرار گرفت.
 

دبیر کل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش اموزان بیان کرد: کرونا و قرنطینه خانگی، شرایط جدیدی را رقم زد که اوقات فراغت دانش آموزان بیش از گذشته مطرح بود و بایستی با غنی سازی این اوقات، از هدر رفت سرمایه های انسانی و چه بسا ایجاد رخوت و سستی در آینده سازان ایران اسلامی جلوگیری می شد. از این رو معاونت فرهنگی مجموعه برنامه های متنوعی را طراحی کرد که برخی از آنها عبارتند از: پویش کتابخوانی خانواده، تولید و پخش برنامه تلویزیونی کرونا مثبت از شبکه امید به صورت روزانه، پویش کرونا مثبت با زیرمجموعه های متنوعی همچون کرونا کتاب، کرونا مستند، کرونا بازی، کرونا رسانه، کرونا شِکر، کرونا سلامت، کرونا خدمت، کرونا ایده،. گفتگوهای زنده در فضای مجازی با عنوان بوق و کرونا. جشنواره ستارگان هم با حضور بیش از ۱۳ هزار دانش آموز و مربی در بستر فضای مجازی برای دانش آموزان متوسطه اول طراحی و اجرا شد که به نوبه خود یک اتفاق متمایز و ویژه محسوب می شود. در حوزه گام دوم نیز تولید و چاپ کتاب کار بیانیه گام دوم و تولید مجموعه کتاب های گام به گام انجام شد که بحمدالله به اذعان کارشناسان، یک مجموعه عمیق و هنرمندانه در معرفی بیانیه گام دوم انقلاب است.

تاریخی گفت: معاونت های سازماندهی برادران و خواهران نیز در این مدت هم در بستر سامانه عقیق و هم با استفاده از سایر بسترهای مجازی تلاش کردند تا ارتباطات تشکیلاتی نگسلد و در این مدت کوتاه شاهد رشد چند برابری جلسات و گردهمایی های تشکیلاتی بودیم که به صورت غیرحضوری و مجازی برگزار می شد و تشکل توانست جلسات قرارگاهی را با آرایشی جدید بازنمایی کند.

دبیر کل اتحادیه انجمن های اسلامی بیان کرد: در این مدت استان های عزیز مجاهدانه وارد گود شدند و هر کدام حداقل یک برنامه شاخص را متناسب با شرایط فعلی برنامه ریزی و اجرا کردند که جای بسی شکر به درگاه الهی دارد. در شرایطی که احساس و القا می شد با شرایط کرونایی، تشکلهای دانش آموزی نیز از حیّز انتفاع ساقط خواهند شد، استان های ما چنان خوش درخشیدند که طرح عضویابی هدفمند و طرح انسجام با کیفیتی مطلوب برگزار شد و ما همچون سالهای گذشته تعداد قابل توجهی انجمن اسلامی داریم و با ابتکار خوبی هم که دفتر برنامه ریزی و ارزیابی داشت، انتخابات سطوح شبکه دانش آموزی نیز به صورت مجازی برگزار شد و ان شاء الله در کنگره نیز اعضای دانش آموز شورای مرکزی با استفاده از همین ابزار انتخاب خواهند شد.

وی گفت: برنامه های خوبی برای سه روزِ برگزاری کنگره طراحی شده است که امیدواریم با حضور فعال و مشارکت جدی اعضاء به نحو احسن اجرا شود. لازم است از اعضای قرارگاه ملی سال گذشته که با وجود محرومیت ها خوش درخشیدند سپاسگزاری نمایم و به اعضای جدید خیر مقدم بگویم و برایشان آرزوی توفیق و موفقیت داشته باشم. از اعضای محترم شورای مرکزی و رئیس محترم این شورا، اعضای محترم دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در اتحادیه و شخص حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری نیز بابت محبت ها و راهنمایی هایشان سپاسگزارم.

کد خبر 5073678

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =