مراحل ثبت پلمپ دفاتر تجاری (در پورتال اداره ثبت شرکت‌ها)

در این مطلب به صورت کامل ثبت اینترنتی پلمپ دفاتر تجاری را در سامانه ثبت شرکت‌ها توضیح داده‌ شده است.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، مطابق با ماده ۶ قانون تجارت ایران، تمامی تاجران به استثنای کسبۀ جزء مکلف به ثبت پلمپ دفاتر تجاری هستند. این دفاتر قانونی عبارت‌اند از: دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارایی و دفتر کپیه. برای حفظ اهمیت، اعتبار و سندیت این اسناد، مقرراتی برای تهیۀ آنها وضع شده است. مهم‌ترین قوانین مربوط به این حوزه در ماده ۱۱ و ۱۲ آمده‌اند که به موجب آنها دفتر روزنامه و دفتر کل پیش از ثبت هر گونه معامله باید توسط نمایندۀ اداره ثبت شماره‌گذاری، امضا و پلمپ شوند. در حال حاضر، تمام مراحل ثبت پلمپ دفاتر تجاری در پورتال اداره ثبت شرکت‌ها انجام می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پلمپ دفاتر (اشخاص حقوقی)

۱. کارت ملی مدیر عامل و مُهر شرکت

۲. روزنامه رسمی تاسیس شرکت و آخرین تغییرات آن

۳. وکالت‌نامه یا معرفی‌نامه (در صورتی که وکیل یا نماینده برای پلمپ دفاتر معرفی شده باشند.)

مدارک مورد نیاز برای اخذ پلمپ دفاتر (اشخاص حقیقی)

۱. کارت ملی متقاضی

۲. پروانه کسب یا مجوز فعالیت کسبی

نمونه فرم گواهی پلمپ دفاتر تجاری

شرکت / خانم / آقا

دفاتر خود را در تاریخ..... با شماره..... در این اداره کل پلمپ نموده است. این گواهی حسب درخواست متقاضی جهت ارائه به..... صادر گردیده است.

اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری

ورود به سامانه ثبت پلمپ دفاتر تجاری

راهنمای ثبت پلمپ دفاتر تجاری در پورتال اداره ثبت شرکتها

اولین اقدام برای طی کردن مراحل ثبت پلمپ دفاتر تجاری در پورتال اداره ثبت شرکت‌ها، مراجعه به سایت اینترنتی اداره ثبت شرکت‌ها به نشانی irsherkat.ssaa.ir است. سپس باید به بخش پلمپ دفاتر تجاری بروید و در قسمت اطلاعات متقاضی پلمپ، نوع شخص (حقیقی یا حقوقی) را انتخاب نمایید.

گفتنی است که وارد کردن شناسه ملی و شماره تلفن ثابت و کد پستی برای اشخاص حقوقی الزامی است. باید توجه داشت که تمامی پیامک‌های مربوط به مراحل انجام کار به شماره تلفن همراه وارد شده در این قسمت ارسال خواهد شد.

سپس باید شروع سال مالی و ماه مالی را وارد کرد. این تاریخ باید بر اساس آنچه در اساسنامه شرکت درج شده است تکمیل شود. پایان سال مالی توسط سامانه محاسبه خواهد شد. بدیهی است که تاریخ درخواست ثبت پلمپ دفاتر تجاری در پورتال اداره ثبت شرکت‌ها مبنای شروع سال مالی نخواهد بود.

پس از این مرحله، باید سر وقت تکمیل اطلاعات آدرس محل دریافت دفاتر پلمپ‌شده رفت. متقاضیان باید توجه داشته باشند که دفاتر تجاری پس از پلمپ به این نشانی فرستاده خواهند شد. بنابراین لازم است در درج آن دقت لازم به عمل آید. به همین منظور، در صفحۀ بعد نیز امکان بررسی اطلاعات در نظر گرفته شده است و شخص باید روی گزینۀ تایید اطلاعات شخص حقوقی کلیک کند تا شماره پیگیری خود را دریافت نماید به مرحلۀ بعد برود. اگر این اطلاعات در این مرحله اصلاح نشوند، پس از اتمام کار باید به صورت حضوری به واحد ثبتی مربوطه مراجعه کرد.

در مرحله بعدی ثبت پلمپ دفاتر تجاری در پورتال اداره ثبت شرکت‌ها، اشخاص حقیقی باید مشخصات اعضای هیئت‌مدیره و سمت آنها را در سامانه وارد کنند. همچنین مدت تصدی و وضعیت حق امضای آنها نیز باید قید شود. گفتنی است که برای حذف و اصلاح اطلاعات می‌توانید از طریق قسمت ویرایش در سمت چپ صفحه اقدام نمایید. همچنین پس از تکمیل مشخصات هر فرد باید روی ثبت سمت شخص کلیک کرد و فهرست افراد را در پایین صفحه مشاهده نمود.

پس از طی کردن تمام این مراحل و وارد کردن اطلاعات کامل متقاضی (حقوقی یا حقیقی)، نوبت به پر کردن فرم دفتر مورد تقاضای شخص می‌رسد.

برای این منظور، باید نوع دفتر تجاری مورد تقاضا برای پلمپ را انتخاب نمایید که شامل دفتر روزنامه و دفتر کل می‌شود. همچنین باید تعداد برگ‌ها و تعداد جلدهای آنها را وارد نمایید و این اطلاعات را ذخیره کنید. سپس وارد صفحۀ تایید صحت اطلاعات دفاتر خواهید شد که باید گزینۀ تایید اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری و مدارک مورد نیاز برای ثبت آنها را انتخاب نمایید.

پس از تکمیل مراحل ثبت پلمپ دفاتر تجاری در پورتال اداره ثبت شرکت‌ها و کلیک بر روی گزینه پذیرش نهایی، باید اصل اظهارنامه پلمپ دفاتر را به صورت اینترنتی دریافت نمایید و پس از مهر و امضا، از طریق پست به اداره ثبت شرکت‌های استان خود بفرستید. باید یادآور شد که دفاتر تجاری پلمپ شده به نشانی و کد پستی قید شده در سامانه ارسال خواهند شد.

نکته بسیار مهمی که نباید آن را فراموش کرد این است که پس از ارسال مدارک و اخذ کد پیگیری، باید مجدداً به پورتال اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرد و شماره پیگیری و تاریخ تحویل آن به پست را در سامانه درج کرد.

پس از ارسال مدارک لازم برای ثبت پلمپ دفاتر تجاری، کارشناسان این اداره مدارک را بررسی می‌کنند و در صورت تایید آنها، اجازه پرداخت هزینه این کار صادر می‌شود. گفتنی است که برای پیگیری درخواست خود و پرداخت هزینه‌های پلمپ دفاتر تجاری باید از طریق همین سامانه اقدام نمایید. تمامی مراحل این کار نیز به صورت آنلاین خواهد بود. همچنین اگر متقاضیان نیاز به دفاتر خاص داشته باشند، برای درخواست ثبت آنها باید به ادارات پست مراکز استان مراجعه کنند و دفاتر خود را تحویل دهند. این نوع دفاتر با توجه به نیازهای ویژۀ اشخاص تهیه می‌شوند.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5154412

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =