افزایش دفاتر تسهیل گری برای کاهش آسیب های اجتماعی در ایلام

ایلام-سرپرست استانداری ایلام از افزایش دفاتر تسهیل گری برای کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق مختلف استان ایلام خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد نوذری عصر روز یکشنبه در نشست شورای راهبردی جمعیت استان، نقش دفاتر تسهیل گری را در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر دانست و اظهار کرد: میزان این دفاتر در کل استان به ویژه مناطق محروم استان باید افزایش یابد.

وی اضافه کرد: برای کاهش میزان آسیب‌های اجتماعی، افزایش نشاط اجتماعی، امید به زندگی و همچنین رفع مشکلات مردم باید تصمیمات لازم برای ایجاد و افزایش واحدهای تسهیل گری در تمامی شهرستان‌های استان اتخاذ شود.

وی یادآور شد: پس از تاسیس واحدهای تسهیل گری در شهرستان‌ها، باید هر واحد برنامه‌های متعدد و متنوعی در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.

سرپرست استانداری ایلام تاکید کرد: فعالیت و مداخله مثبت و به هنگام واحدهای تسهیل‌گری مستقر در هر شهرستان می‌تواند در شیوه و نوع زندگی جوانان و افزایش امید به زندگی و ایجاد نشاط اجتماعی مردم آن منطقه موثر باشد.

وی افزود: بیان مسئله، میزان و نوع آسیب اجتماعی در هر منطقه و استان باید توسط محققان و صاحب نظران مرتبط با حوزه اجتماعی مطرح و برای کاهش و رفع آسیب‌های موجود نیز همواره در تمام سطوح و هر منطقه باید از ایده و نظریه‌های این قشر بهره گرفت و به عنوان چراغ راه از آن راهکارها استفاده کرد.

نیازمند گفتگوی بیشتر در تعاملات اجتماعی هستیم

نوذری عنوان کرد: برای جلوگیری از کاهش میزان جمعیت و همچنین جلوگیری از افزایش میزان طلاق باید برنامه ریزی های مدون و مستمر توسط نخبگان و صاحب نظران ارائه شود.

وی یادآور شد: برای بهره مندی مدیران استان به ویژه مدیران حوزه اجتماعی و فرهنگی باید صاحب نظران حوزه‌های اجتماعی و روانشناسان در اینگونه نشست‌ها حضور یابند و از نظرات آنان نیز در طرح‌ها و برنامه‌ها پیش رو استفاده شود.

سرپرست استانداری ایلام با عنوان این مطلب که جمعیت هر کشور ابزار قدرت، تکنولوژی و مولفه یک نظام سیاسی است، افزود: کشور ما در اوایل دهه شصت بالاترین نرخ رشد جمعیت در دنیا را به خود اختصاص داده بود، اما در حال حاضر نرخ رشد جمعیت در کشور نگران کننده و باید برای بهبود این نرخ برنامه ریزی داشته باشیم.

وی در ادامه به موضوع تاب آوری اجتماعی و نقش آن در افزایش تنش و درگیری بین افراد اشاره کرد و گفت: هر چقدر میزان تاب آوری اجتماعی در یک جامعه کم باشد، احتمال افزایش آسیب‌های اجتماعی نظیر خودکشی، تنش، درگیری بیشتر است که باید در این راستا نیز برنامه ریزی ها و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

نوذری در پایان از نقش گفتگو در حل مسائل اجتماعی گفت و تصریح کرد: امروز بیش از هر زمانی نیازمند گفتگوی بیشتر در تعاملات اجتماعی هستیم و هر چقدر در این زمینه ظرفیت سازی کنیم منازعات کم و تحمل نظر مخالف و تضارب آراء بیشتر می‌شود.

کد خبر 5158554

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =