۲۴ اسفند ۱۳۹۹، ۱۶:۳۴

رئیس قوه قضاییه:

حریم قانونی دریا حفظ شود/ ایجاد مجتمع قضایی مبارزه با زمینخواری

 حریم قانونی دریا حفظ شود/ ایجاد مجتمع قضایی مبارزه با زمینخواری

ساری- رئیس قوه قضائیه حفظ حریم دریا را الزامی دانست و گفت: حریم قانونی دریا باید حفظ شود و سازمان های اداری باید خود را ملزم به حفظ آن کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی عصر یکشنبه در نشست با قضات و کارکنان دادگستری مازندران با تقدیر از تلاش کارکنان قضائی و دادگستری مازندران افزود: در ۲۴ حوزه قضائی و بخش‌های قضائی استان و رسیدگی ۹۳ درصدی به پرونده‌های معوقه، کاهش زمان دادرسی به ۹۰ روز قابل تقدیر است و باید این کاهش به زمانی که قانون تعیین کرده، برسد.

وی با عنوان اینکه تعداد همکاران نسبت به پست‌های خالی زیاد نیست، تلاش مضاعف فعالان بخش قضائی و دادگستری مازندران را ستود و مسئله حفظ حقوق بیت المال و حریم دریا را مهم دانست و گفت: حریم دریا باید حفظ شود و همه باید آن رعایت کنند.

رئیس قوه قضائیه با تاکید براینکه باید برای حفظ حریم دریا برنامه ریزی شود، گفت: همه ادارات وسازمان ها باید حریم دریا را حفظ کنند زیرا این حق همگانی وعمومی است هیچ فرد حقیقی و حقوقی به خود اجازه ندهد نسبت به حریم دریا تخلفی داشته باشند.

وی با عنوان اینکه نسبت به تغییر کاربری‌ها باید حساس بود از مازندران به عنوان قطب کشاورزی وزراعت یاد کرد و گفت: رعایت موازین در حفظ کاربری‌ها امری الزامی است.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد باید به راه را برای افرادی که قانونمند هستند بازکنیم تا متخلفان شناسایی شویم و در مناطقی که می‌توان ساختمان‌های مرتفع و تفریحی ایجاد شود را شناسایی کنیم.

حجت الاسلام رئیسی با اظهار اینکه استفاده قانونمند و ضابطه مند برای ساخت ساختمانی مرتفع شود، گفت: کسانیکه قانونمند حرکت کنند حمایت و با متخلفان برخورد شود.

وی با عنوان اینکه اراضی کشاورزی وباغات باید حفظ شود، زراعت، باغات و دریا را سرمایه‌های کشور دانست و گفت: شرایط برای متخلفان ناامن باشد و هیچ متخلفی نباید جرأت تخلف داشته باشد.

مجتمع قضائی رسیدگی به پرونده‌های منابع طبیعی وکشاورزی ایجاد می‌شود

وی با اشاره به موافقت با پیشنهاد ایجاد مجتمع قضائی برای رسیدگی به پرونده‌های منابع طبیعی و کشاورزی در استان مازندران گفت: این مجتمع در استان مازندران موضوعیت دارد و این کار باید به صورت هماهنگ برای حفظ حقوق عامه اجرایی شود تا جلوی زمینخواری، جنگل خواری و تجاوز به منابع طبیعی گرفته شود.

حجت الاسلام رئیسی با عنوان اینکه خط قرمز دادگستری مستند سخن گفتن منعکس کردن است، افزود: سمت وسوی مبارزه با فساد باید در دادگستری و سازمان‌های اداری وجود داشته باشد و همه مدیران حس مبارزه با فساد داشته باشد تا جلوی شکل گیری فساد گرفته شود.

وی با اشاره به تقدیم ۱۰ هزار شهید دوران دفاع مقدس در مازندران با تاکید بر اینکه انجام آموزش‌های حین خدمت برای کارکنان وقضات گفت: آموزش قضات باید ارتقا یابد و این آموزش‌ها بهنگام باشد.

حجت الاسلام رئیسی اجرای عدالت و حق خواهی را امری فطری دانست و گفت: قضاتی که دور از هرگونه نفوذ پذیری اجرای عدالت کردند و تحت تأثیر هیچ قدرتی قرار نگرفتند، عزیز هستند.

رئیس قوه قضائیه با عنوان اینکه باید در صدور حکم و تمیز بین حق وباطل دقت کرد، یادآور شد: رمز برخوردی از فرقان و مدالی که انسان بتواند با آن حق وباطل را تمیز دهد، تقوای الهی است.

بررسی وقف جنگل‌های آق مشهد ساری

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به مسئله وقف بخشی قابل توجهی از جنگل‌های روستای آق مشهد ساری اظهار داشت: کارشناسان براین عقیده هستند که این فضا جنگلی است، استقرار مالکیت در این جنگل مسئله بسیار مهمی است و باید به دقت بررسی شود.

رئیس قوه قضائیه شناخت موضوع را مهم دانست و وقفیت را فرع بر مالکیت برشمرد و درباره حبس زدایی نیز گفت: باید تلاش شود تا از هرگونه بازداشت بی مورد حتی یک ساعت ویا یک روز جلوگیری شود.

حجت الاسلام رئیسی با عنوان اینکه با هرکسی که با امنیت مردم بازی کند، برخورد خواهیم کرد، گفت: بازداشت کردن وزندانی کردن باید متناسب با قانون باشد و به میزانی که توسط شارع اجازه داده شده، مجاز هستیم.

وی سلامت دادگستری وسازمان های وابسته به قوه قضائیه را امری مهم دانست و گفت: نباید اجازه برقراری رابطه سالم در دستگاه قضائی داد و این مجموعه پاک وسالم نباید ناسالم جلوه داده شود.

کد خبر 5169540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha