نانو ژنراتورهای آبی از انواع حرکت برق تولید می‌کنند

محققان چینی برای اولین بار نانوژنراتورهایی تولید کرده اند که می‌تواند از انواع حرکت مانند موج دریاها و اقیانوس‌ها یا حتی حرکات بدن در درون آب برای تولید برق استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، ژنراتورهای یادشده از نوع نانو ژنراتورهای تریبو الکتریکی هستند که از طریق اصطکاک برق تولید می‌کنند. از این ژنراتورها قبلاً برای تولید برق با استفاده حرکات بدن، لمس صفحات مختلف، راه رفتن بر روی زمین و غیره استفاده شده است.

در نمونه‌های قبلی این ژنراتورها استفاده از صفحات مستحکمی که باید در گذر زمان در تماس با یکدیگر باقی می‌ماندند، ضروری بود. این صفحات در گذر زمان به یکدیگر آسیب می‌زدند و لذا ژنراتورهای یادشده توان تولید برق را از دست می‌دادند.

اما در نانوژنراتور تازه، اصطکاک و مالش بین یک صفحه جامد مستحکم و مایعات رخ می‌دهد و بدین منظور از یک لوله پلاستیکی در ابعاد انگشت انسان استفاده شده که آب دیونیزه برای تولید برق از درون آن می‌گذرد. این آب از بین دو الکترود لوله یادشده می‌گذرد. نانوژنراتور یادشده به اختصار WT-TENG نام گرفته است.

تماس راحت تر الکترودها با آب دیونیزه شده موجب می‌شود تا مقدار برق تولید شده افزایش یابد. از سوی دیگر آب را می‌توان به روش‌های مختلفی مانند شنا کردن انسان‌ها، ایجاد موج و غیره به حرکت در آورد و لذا این روش جدید تولید برق می‌تواند کارکردهای متنوعی داشته باشد.

در جریان یک آزمایش از ۳۴ نانو ژنراتور تولید شده با استفاده از این فناوری برای تأمین برق ۱۵۰ چراغ ال ای دی با موفقیت استفاده شد.

کد خبر 5172857

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha