آغاز ثبت املاک مسکونی در سامانه اسکان/ ماراتن مالیاتی کلید خورد

از صبح امروز کلیه خانوارهای مالک و مستأجر می بایست نسبت به درج مشخصات سکونت(ملک) خود در سامانه جامع املاک و اسکان ظرف ۲ ماه اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، از صبح امروز پنج شنبه ۱۹ فروردین سامانه جامع املاک و اسکان کشور به نشانی http://amlak.mrud.ir پذیرای کلیه سرپرستان خانوارهای شهری و روستایی برای درج مالکیت و اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت‌های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) ظرف مدت ۲ ماه هستند.

سرپرستان خانوار می‌توانند بر اساس آخرین رقم کد ملی خود (سرپرست خانوار) مطابق با جدول زمان بندی که در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ذکر شده، به این سامانه مراجعه کنند.

جدول زمان بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان کشور جهت درج اطلاعات سکونتی و ملکی

آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار

تاریخ مراجعه به سامانه

۹ (نه)

۱۴۰۰/۰۱/۱۹

۱۴۰۰/۰۱/۲۰

۸ (هشت)

۱۴۰۰/۰۱/۲۱

۱۴۰۰/۰۱/۲۲

۷ (هفت)

۱۴۰۰/۰۱/۲۳

۱۴۰۰/۰۱/۲۴

۶ (شش)

۱۴۰۰/۰۱/۲۵

۱۴۰۰/۰۱/۲۶

۵ (پنج)

۱۴۰۰/۰۱/۲۷

۱۴۰۰/۰۱/۲۸

۴ (چهار)

۱۴۰۰/۰۱/۲۹

۱۴۰۰/۰۱/۳۰

۳ (سه)

۱۴۰۰/۰۱/۳۱

۱۴۰۰/۰۲/۰۱

۲ (دو)

۱۴۰۰/۰۲/۰۲

۱۴۰۰/۰۲/۰۳

۱ (یک)

۱۴۰۰/۰۲/۰۴

۱۴۰۰/۰۲/۰۵

۱۴۰۰/۰۲/۰۶

۱۴۰۰/۰۲/۰۷

۰ (صفر)

۱۴۰۰/۰۲/۰۸

۱۴۰۰/۰۲/۰۹

کلیه کدهای ملی

از تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ لغایت ۱۴۰۰/۰۳/۱۹

با این حال همه سرپرستان خانواری که موفق به ثبت‌نام در تاریخ اعلام شده، نشوند، می‌توانند از تاریخ ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان اقدام کنند.

معاون وزیر راه: ثبت املاک خانوارها در سامانه اسکان ظرف ۲ ماه انجام می‌شود

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز بارها در گفت وگوهای متعددی اعلام کرده: از ۱۹ فروردین ماه همه مردم باید اطلاعات املاک خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند و این اقدام تا دو ماه ادامه خواهد داشت.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، اطلاعات ثبت اطلاعات املاک اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه املاک و اسکان، در راستای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم است که در دی ماه سال گذشته این قانون به تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان، رسیده و مراحل ابلاغ آن به دستگاه‌های ذی ربط از جمله وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی طی شده است.

اهداف کلان از ثبت اطلاعات ملکی خانوارها

به گزارش خبرنگار مهر، هدف از اجرای این طرح، شناسایی واحدهای خالی از سکنه از طریق سامانه املاک و اسکان در مرحله اول در جهت اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و هدف دوم هم شناسایی محل سکونت خانوارهای شهری و روستایی و به نوعی اتصال کد ملی سرپرست خانوار و اعضای خانواده به کد پستی محل سکونت است.

اگرچه در سرشماری‌های متعدد نفوس و مسکن در سالهای گذشته، علی رغم مراجعه واحد به واحد خانه‌ها، می‌بایست چنین نتایجی حاصل می‌شد، اما هیچ گاه آمار به دست آمده نتوانست برای اجرای برنامه‌های دولت اعم از تنظیم بازار مسکن و نیز برنامه ریزی برای شناسایی خانواده‌های فاقد مسکن یا افراد دارای بیش از یک ملک و اخذ مالیات از مالکانی که واحدهای مسکونی خود را خالی نگه می‌دارند، مثمر ثمر بوده و دولت به یک بانک اطلاعاتی دقیق در خصوص املاک موجود در کشور دست یابد.

هر خانوار تا چند واحد مسکونیِ معاف از مالیات می‌تواند داشته باشد؟

بر اساس اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم (قانون مالیات بر خانه‌های خالی) در سال گذشته در مجلس یازدهم، هر خانوار یک محل به عنوان محل اصلی سکونت و یک واحد مسکونی دیگر هم در شهر دیگری به عنوان اقامتگاه فرعی می‌تواند داشته باشد.

همچنین اگر افراد و یا خانوارها بیش از واحدهای مذکور داشته باشند که بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی می‌شود.

بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، ملاک اعمال مالیات بر واحدهای مشمول دریافت این پایه مالیاتی، مالیات بر اجاره بهای سالانه ای است که با استفاده از دفترچه تقویم املاکی که سالانه از سوی سازمان امور مالیاتی تهیه و به دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ می‌شود، تعیین خواهد شد.

فرق مالیات بر اجاره بها با مالیات بر خانه‌های خالی

با این حال بر اساس تبصره ۱۱ ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم در تهران و شهرهای بزرگ واحدهای مسکونی زیر ۱۵۰ متر و در شهرهای کوچک املاک زیر ۲۰۰ متر از پرداخت مالیات بر اجاره بها معاف هستند.

در اصلاحیه سال گذشته مجلس به این قانون، معافیت مذکور لغو نشده ولی به همه واحدهای مسکونی خالی از سکنه با هر متراژی، مالیات تعلق می‌گیرد؛ اما اگر به بازار اجاره یا خرید و فروش واگذار شود، صرفاً مشمول مالیات بر درآمد اشخاص از محل اجاره بها (مذکور در ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم) خواهد شد که با ضرایب بسیار پایین‌تری نسبت به مالیات بر خانه‌های خالی اعمال می‌شود و سال هاست که این قانون در حال اجرا شدن است.

ضرایب سنگین مالیاتی خانه‌های خالی

در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم آمده است: واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) به‌عنوان «واحد خالی» شناسایی می‌شوند (یعنی بیش از ۱۲۰ روز خالی بمانند) به ازای هر ماه، مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد:

سال اول: ۶ برابر مالیات متعلقه

سال دوم: ۱۲ برابر مالیات متعلقه

سال سوم به بعد: ۱۸ برابر مالیات متعلقه

رئیس سازمان مالیاتی: مرداد امسال، زمان صدور اولین برگه‌های مالیاتی خانه‌های خالی

امید علی پارسا معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان امور مالیاتی سوم فروردین امسال در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره آغاز فرآیند مالیات سِتانی اظهار داشت: هدف اصلی قانونگذار از اصلاح قانون مالیات بر خانه‌های خالی، اخذ جریمه سنگین از دارندگان خانه‌های خالی است تا هیچ شهروندی خانه خود را خالی نگذارد.

وی افزود: با سامانه املاک و اسکان که وزارت راه و شهرسازی راه اندازی کرده، خانه‌های خالی شناسایی و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده می‌شوند اما خانه باید ۴ ماه خالی مانده باشد که به آن عنوان خالی اطلاق شده و مشمول پرداخت مالیات بر خالی نگه داشتن مسکن شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی درباره زمان صدور اولین برگه‌های مالیاتی برای خانه‌های خالی از سکنه گفت: این زمان، تقریباً مرداد ماه امسال خواهد بود.

رقم مالیات بر خانه‌های خالی بسیار سنگین است / ‬ مردم خانه‌هایشان را خالی نگذارند

پارسا تصریح کرد: جریمه مالیاتی خانه‌های خالی به قدری سنگین است که من توصیه می‌کنم مردم به هیچ وجه صبر و معطل نکنند تا گرفتار شوند.

به گفته معاون وزیر اقتصاد، چیزی حدود ۵۰ درصد اجاره ماهانه یک واحد مسکونی، میزان جریمه مالیاتی است که از مالک آن اخذ می‌شود. به عبارت دیگر هم درآمد اجاره آن واحد از دست مالک خارج شده و هم ۵۰ درصد آن چیزی که می‌توانسته دریافت کند را باید به عنوان مالیات پرداخت کند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: امیدواریم امسال هیچ درآمد مالیاتی از محل خالی ماندن واحدهای مسکونی اتفاق نیفتد.

وی افزود: اگر وزارت راه و شهرسازی نتواند طی مدت مذکور، لیست کاملی از خانه‌های خالی تهیه کند، تخلف کرده و باید دستگاه‌های نظارتی و مجلس آن را دنبال کنند.

کد خبر 5184225

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 5 =

  نظرات

  • ویکتوریا فرودی IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   14 1
   باسلام واحترام اگر کسی ۲ دانگ اپارتمان ارثی داشته باشد که سند گرفته ولی به ا علت اختلاف شرکا ۱۰ سال است به فروش نرفته وخالی است مشمول مالیات بر خالی بودن میشود
   • فرشید IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
    6 1
    سلام اگر فردی 3 دانگ اپارتمان بنام پدرش باشد و 3 دانگ بنام خودش باشد . مشمول مالیات خالی است. به فروش گذاشته. ولی همچنان مانده بعلت اختلاف پدر و پسر
   • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
    1 4
    خیلی طرح خوبیه، توی صدرا شیراز، اکثر خانه ها ل ای دلالی خالی هست، ترکیه هم اجرا شده
  • DE ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   11 4
   زمین های خالی چطور ؟
  • IR ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   8 3
   کسانیکه در یک ساختمان سالهاست در 2 واحد مجاور هم زندگی می کنند تکلیف چیست؟ قانون سکوت کرده است
  • استوراقیانس IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   27 1
   مطمن هستم این مالیات هم از فقرا گرفته میشود
  • سدید IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   9 2
   میشه یکی بگه سرپرست خانوار یعنی چی
  • حسن IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   24 10
   دزدی آشکار
   • IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
    9 2
    مرحبا گل گفتی
  • IR ۱۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   10 0
   حسن کلید ماکه سهام عدالت نداریم وام معشیتی شامل حال نمیشه مااحتیاج داریم
  • x IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   18 1
   باسمه تعالی 1-تکلیف خانه های مخروبه چیست آیا مالک باید آنرا خراب واحداث نماید یا اگر نتواند مفت بفروشد 2-کسانیکه خانه اضافی را دراختیار فرزند بی خانمانشان گذاشته اند آ نها را بعنوان مستاجر قلمداد کنند که مدتی دیگر وقانونی دیگر مالیات براجاره بدهند بالاخره تهدید وضرب العجل تعیین کردن سلب آسایش جامع
  • داریوش آزادی IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   12 11
   سلام تکلیف افرادی که هیچ گونه ملکی ندارند ودر خانه اطرافیان بدون اجاره ساکن هستند و هیچ گونه اجاره نامه ای وجود ندارد .چیست ؟وآیا مشمول حذف کد یکتا و قطع یارانه نمیشوند ؟ باید چه کار کرد؟
   • IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
    12 4
    کسانیکه خانه اضافی را دراختیار فرزند بی خانمانشان گذاشته اند آ نها را بعنوان مستاجر قلمداد کنند که مدتی دیگر وقانونی دیگر مالیات براجاره بدهند بالاخره تهدید وضرب العجل تعیین کردن سلب آسایش جامعه
  • ناصر IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   1 2
   اینکه تموما در رابطه با مالک نوشته شده نام مستأجر و مشخصات مستأجر وجود ندارد امکان آنهم دارد مالک خونه و آپارتمان نام مستأجر خودش در سامانه املاک و مستغلات ثبت نکنه تکلیف مستأجر چی هستش هر چه که مطالعه کردم در مورد مالک بوده و مشخصات مالک نیاز بود در سامانه ثبت املاک مشخصات مستأجر بکار گرفته میشد
  • IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   2 5
   آنها که عمری مستاجر هستند انشالله خانه های خالی را به آنها بدهند این هم فکر خوبی ست
  • IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   7 1
   اینم مثل بقیه چیزا آخرش فقط به ضرر قشر ضعیف تموم میشه،ما که مستاجریم ولی در کل این رسم کنترل تورم نیست ،اینو هم شما خوب میدونید هم مردمی که خودشونو زدن به اون راه و دارن زیر فشار به میشن،یه فکر اساسی میخواد کنترل تورم با این مالیات گرفتن‌ها چیزی حل نشد در ایران و نخواهد شد
  • IR ۰۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   4 1
   اقا یکی جواب مارو بده اگر کسی با خانواده خودش زندگی کنه و متارکه کرده باشه و خودش سرپرست خانواده باشه چی چکار باید بکنه نه مالک هست نه مستاجر با خانواده خودش زندگی میکنه؟؟؟
  • IR ۰۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   3 1
   من فقط میپرسم با چه مزنده ای با چه عدله ای شما میتونین چهار ماه خالی بودن مسکنی رو تاریخ بزنین؟در شگفتم.!
   • علی IR ۰۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
    1 1
    کافیه از شرکت برق و آب استعلام مصرف بگیرند. اگه در دوره ای مصرف نداشته باشند دال بر خالی بودن ملک است.
  • داود IR ۰۵:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   14 7
   خدا خیرش بده هر کسی را که به فکر مثبت برای مستاجر جماعت است که مستاجربودن واقعا سخت است .
  • IR ۰۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   4 11
   باسلام عمل عمل بسیار خوب وجامعی است ار وسط کار سود جویان ومافیای مسکن وبنگاه های ملکی ودلال های ملکی باعث توقف یاتخریب طرح نشودخوب است این کار باید خیلی سال پیش باید انجام میشدالهی مسیر رابی بلا وبی توقف برید
  • امیرعلی IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   2 1
   علت اصلی این کار برای چی هستش چرا تواین چندین ساله اقدام نشده خودتان بهتر از خوده مردم اطلاعات کامل دارید لطف کنید آقازادها را بگید ثبت نام کنند
  • بلوچ AE ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   2 0
   سلام کسانی که در حاشیه زندگی می کنند هیچ مدرک(سند ) ندارند چکار کنند؟
  • غلامرضا حسین زاده IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   1 1
   درسامانه تاثبت اطلاعات افراد تبعی پیش رفتیم ولی دیگر سایت همراهی نکرد
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   5 1
   هنوز سامانه یک روز راه نیافتاده می نویسد به دلیل بروزرسانی لطفا بعدا مراجعه کنید . این هم از سامانه ثبت واحدهای خالی؟!!!!!!!ضمنا این همه برج و آپارتمانهای فوق لاکچری در خیابان فرشته و ویلاها در لواسان با یک آپارتمان در نازی آباد یا سرچشمه یا اسلام شهر یکی است ، عجب تدبیری دارند اینها؟!!!!
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   2 0
   سلام خسته نباشین من با یه بچه خونه بابا هستم نه خونه از خودم دارم نه مستجرم باید چکار کنم
  • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   1 0
   سلام من با یه بچه خونه بابا هستم نه مستجرم نه خونه از خودم دارم باید چکار کنن
  • علی IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   0 0
   سایت ایراد داره. از روستایی میری به شهری و برعکس مام اطلاعاتش قاطی میشه. یعنی یه آدم پ.. گذاشتن این را درست کرده. اصلا آدمی که در سعادت آباد نشسته این اطلاعات را خواسته یا خواسته تکلیف از خود ساقط کنه یا هیچ نمیدونه توی کشور روستا هم وجود داره.
  • وخید ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   8 0
   والا روی قاجار سفید کردید که به هر بهانه دنبال مالیات بودند ما یدونه خانه پدری خالی داریم می‌خوایم برای یادبود نگرش داریم باید حتما اجاره بدیم
  • قتح الله IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   0 0
   سلام علیکم شما دوروز وقت دادید چرا زمینه سامانه را درست نکردید مدتی هست بعد از دریافت کد وارد سامانه شدم برای انتخاب شغل هرکاری می کنم شغل مرا نمی آورد ( مدیر دفتر زیاتی هستم ) همش ارور می دهد راهنما هم نگذاشتید تلفن تماس برای راهنمایی قرارندادید بعد ازمردم نقاضا هم دارید سایت هم عذرخوای میکندهمش
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   1 1
   درستون مشاغل ازارتشبدشروع شده،که نداریم،تامعاون وزیرورئیس فلان وفلان،ازکارمندبازنشسته هیچ اسمی نیست
  • ی IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   5 0
   منظور سرپرست یعنی چی؟الان منزل به نام خانمم هستش و خودم سرپرست خانوار
  • زهرا ابراهیمی RO ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   2 0
   سلام من خودم اجاره نشست هستم ولی یک آپارتمان 50 متری در شهرستان دارم که خواهرم آنجا زندگی میکنه وچون درآمدش کم حداقل حقوق بازماندگی میگیره بدون پرداخت اجاره انجا زندگی میکنه شرایطش چیه ضمن اینکه بخاطر همین آپارتمان که درآمدی هم برام ایجاد نمی کنه یارانه معیشتی به من تعلق نگرفت
  • امیر IR ۲۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   3 0
   علی برکت الله .انقدر کارتن خواب خانگی و خیابانی داریم که همه واحدهای خالی ایران رو پر میکنن باوجود اینکه حتی کلیدم به واحد نخوره دنبال مستاجر اقایون بگرددید با کد ملی میرسید به دروازه غار خدایی دلارای 4200 بی زبونی که به تاجرای کارتن خواب دادید تجربه نمیکنید . از خبر گزاریها تشکر میکنم
  • امیر IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   1 1
   اون واحدهای که به نظر شما خالی میان اونا خونه مجردیه اشتباه نکنید مستاجر دار کردن یه واحد از خوردن یه لیوان ابم راحتره
  • مهدی IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   0 0
   باسلام وقتی شماره همراه و کد ملی وارد میکنم پیامک رمز برام نمیاد.
  • IR ۲۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   0 0
   ایا مسکن مهر هم که به نام ما نشده باید نام نویسی شود
  • رحمت IR ۲۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   0 0
   ایا شخصی مسکن مهر دارد شامل شامل نام نویسی میشود،
  • محمو IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   3 0
   من یه حاشیه نشینم یه خونه 50 متری چوبی دارم با15سال قدمت نه پلاک داره نه کد پستی درست حسابی داره چیکار باید کرد توسایت اگه اینها پر نشه به مرحله دوم نمیره گرفتار کردین مردومو
  • همدانی IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   8 0
   دانش آموز که بودیم تو کتابای تاریخ داشتیم یکی از علل انقراض فلان حکومت افزایش مالیات بود .حواستون باشه
  • محمدرضا IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   3 9
   این قانون یعنی پایان استعمار مسکن... مسکن کاملا از حالت سرمایه ای خارج میشه و در دراز مدت کاهش شدید قیمت مسکن
  • امین IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   9 1
   همش که رفت تو جیب دولت.پس اینا که خونه ندارن چیشد؟
  • IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   3 0
   من پارسال آپارتمان 60 متریم را جهت اجاره سپردم. بخاطر قرار داشتن آپارتمان جنب بزرگراه و سر و صدای زیاد مستاجر مناسبی پیدا نشد. فقط جوانان مجرد غیر موجه با مبلغ پایین حاضر به اجاره هستند. البته ملک پایان کار و سند ندارد.لوله ها و تاسیساتش هم مستهلک شده. حالا بابت چنین منزلی باید مالیات سنگین هم بدهم.
  • IR ۰۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   3 0
   کاش اول از ویلا ها زمین ها آپارتمانهای خودتون شروع کنید بعد یه کم خجالت بکشید خجالتم نکشیدید فدای سرمون دست از سر مردم بر دارید
  • فقیر FR ۰۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   2 0
   هردم ازاین باغ بری میرسد
  • م IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   0 0
   سلام. خانه دو طبقه پدری که در یک طبقه اش بنده اسکان دارم وخانه ای به اسم من نیست .چطوری ثبتنام کنم؟
  • فاطمه IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   0 0
   من سرپرست خانوار نیستم و سرپرست پدر من است ولی من در شهر دیگری مستاجر هستم و به تنهایی زندگی می‌کنم. حال تکلیف پدر من چه می‌شود؟ آیا پدر منم باید این خانه را هم ثبت کند در حالیکه این خانه اصلا ربطی به او ندارد و من شاغل در شهری دیگر هستم و شخصا آن را اجاره کرده‌ام.
  • مدنی IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   4 1
   سلام *مردم عزیز از تهدید مجلس و دولت نترسید و در سامانه املاک ثبت نام نکنید* مجلس و دولت این روزها به جای اینکه دنبال راه حل برای اقتصاد و ویروس کرونا و خرید واکسن و معیشت مردم و مرغ و گوشت و روغن و گرانی و تورم و بدبختی و دارو باشند فقط و فقط دنبال جستجو در اطلاعات مردم هستند تا به هر طریقی که شد
  • سام IR ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   0 0
   سلام‌کسی ک سرپرست خانواره و خونه به اسمش نیس و خونه به اسم زنش هست باید چیکار کنه؟