یکی از عمده‌ترین راه‌های رسیدن به طهارت باطنی، توبه است

خداوند توبه بندگان و رجوع آنها را به سوی خود بسیار دوست دارد در حالی که هیچ‌گونه نیازی به رجوع آنها ندارد.

خبرگزاری مهر-گروه دین و آئین: محمد علی انصاری، مفسر قرآن کریم و استاد حوزه و دانشگاه به تفسیر آیاتی از قرآن کریم، بیانات امیر حکمت و بلاغت امیرمومنان امام علی (ع) و شرح دعاهای صحیفه سجادیه پرداخته است که به صورت روزانه و موضوعی، در ماه مبارک رمضان تقدیم مخاطبان می‌شود. در روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان محمدعلی انصاری مفسر قرآن به تفسیر بخشی از دعای ۳۱ صحیفه سجادیه با موضوع «خداوند توبه کنندگان را دوست دارد» پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

امام سجاد (ع) در عبارتی از دعای ۳۱ صحیفه سجادیه می‌فرمایند:

«وَ قَدْ قُلْتَ یَا إِلَهِی فِی مُحْکَمِ کِتَابِکَ إِنَّکَ تَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِکَ، وَ تَعْفُو عَنِ السَّیِّئَاتِ، وَ تُحِبُّ التَّوَّابِینَ، فَاقْبَلْ تَوْبَتِی کَمَا وَعَدْتَ، وَ اعْفُ عَنْ سَیِّئَاتِی کَمَا ضَمِنْتَ، …»

«ای خدای من! در کتاب محکم و استوارت فرمودی: «بازگشت و توبه بندگانت را می‌پذیری و از گناهان گذشت می‌کنی و توبه‌کنندگان را دوست داری.» پس چنانکه وعده دادی، توبه‌ام را بپذیر؛ و همان گونه که ضمانت کردی، از گناهانم گذشت کن».

پروردگار متعال در قرآن کریم فرموده است که توبه را از بندگان قبول می‌کنم، خداوند متعال برای این مسأله هیچ شرط و قیدی همچون قوی، ضعیف، عالم، جاهل، صغیر و کبیر قرار نداده است. همچنین در ادامه آیه می‌فرماید پس‌از آن بدی‌های آنها درمی‌گذرد، یعنی مجازات گناهان را پیگیری نمی‌کند.

خداوند توبه کنندگان و توابین را دوست دارد، از آیه استفاده می‌شود که یکی از عمده‌ترین راه‌های رسیدن به طهارت توبه است. توّاب صیغه مبالغه است یعنی کسی که زیاد توبه می‌کند، خداوند زیاد توبه کنندگان را دوست دارد، خداوند بنده‌ای را دوست دارد که وقتی در فتنه و درگیری‌ها قرار گرفت به خود می‌آید بازمی گردد و توبه می‌کند.

خداوند توبه بندگان و رجوع آنها را به سوی خود بسیار دوست دارد در حالی که هیچ‌گونه نیازی به رجوع آنها ندارد.

تعبیر حکیمانه ائمه معصوم (ع) بسیار زیباست که می‌فرمایند تصور کنید در بیابانی بی‌آب و علف و تاریک تمام دارایی، آذوقه و آشامیدنی شما بر مرکبی قرار گرفته است که آن مرکب فرار کرده و گم می‌شود مدتی پس از سرگردانی شما در تاریکی شب به‌صورت ناگهانی مرکب پیدا می‌شود در وضعیتی که شما بسیار گرسنه و تشنه هستید چه حالتی از شادمانی برای شما رخ می‌دهد، سرور و شادمانی خداوند از توبه بندگان خود نسبت به این حالت و شرایط بیشتر است.

امام سجاد (ع) در دعای صحیفه سجادیه می‌فرمایند خداوند متعال بسیار مشتاق برگشتن گناهکاران و توبه آن‌ها است. امام به این نکته تاکید دارند که خدایا تو خود گفتی و وعده کردی توبه توابین را می‌پذیری پس همانگونه که وعده کردی توبه مرا هم بپذیر. کلمه تواب یک‌بار و دو بار در قرآن تکرار نشده بلکه بسیار آمده است.

کد خبر 5204080

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =