آبخیزداری منجر به مهار ۹۸ میلیون مترمکعب از سیلاب‌های اخیر شد

یک مقام مسئول از مهار ۹۸ میلیون مترمکعب از سیلاب های اخیر توسط زیرساخت های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه های آبخیز کشور و بهره برداری از آن در جهت مدیریت خشکسالی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسین پور گفت: در این نوبت از بارندگی، طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در ۱۰ استان کشور آبگیری شدند و ضمن جلوگیری از بروز خسارات سیل، در شرایط خشکسالی حاکم بر کشور، حیات تازه ای به مناطق تحت پوشش طرح‌های مذکور دادند.

حسین پور با تاکید بر ضرورت توسعه زیرساخت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در جهت مدیریت توأمان مخاطرات طبیعی همچون سیل و خشکسالی، افزود: پهنه بحرانی سیل‌های اخیر، در محدوده ۲۵۴ حوزه آبخیز در سطح ۹ میلیون هکتار از حوزه‌های آبخیز استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، اصفهان، سمنان، یزد، گیلان و تهران را در برگرفت.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها تصریح کرد: طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری با کنترل سیل‌های اخیر توانستند در مناطقی از کشور که با کاهش ۹۰ درصدی بارندگی در شرایط بحران خشکسالی و کمبود آب قرار داشتند، نظیر سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی با تقویت منابع آبی، نجات بخش مناطق مذکور باشند.

حسین پور گفت: گسترش سامانه‌های آبگیر باران در قالب طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری، عامل مهمی در ارتقای بهره وری نزولات آسمانی، پیشگیری از خسارات سیل، افزایش توان محیطی در مواجهه با خشکسالی، پشتیبانی از تولید کشاورزی و پایداری حیات عرصه‌های طبیعی به شمار می‌رود.

کد خبر 5207547

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha