تقویت تمامی مولفه های شهری در بافت قدیمی شیراز

شیراز - استاندار فارس گفت:همه مولفه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بافت تاریخی شیراز تقویت شود و در این راستا بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از اعتبارات دستگاه های خدماتی باید در این منطقه هزینه شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، عنایت الله رحیمی در مراسم افتتاح پایگاه مقاومت بسیج ابوذر در محله سنگ سیاه با بیان اینکه یکی از آرزوهای دیرینه که تلاش‌های زیادی در زمینه تخصصی برای آن صورت گرفته سازماندهی بافت‌های فرسوده و تاریخی است، اظهار داشت: یک هزار و ۸۰۰ هکتار بافت فرسوده رسمی و مصوب و سه هزار هکتار بافت فرسوده غیر مصوب در شیراز داریم.

وی با بیان اینکه نفوذ ناپذیری، ریز دانگی و ناپایداری از شاخصه‌های فرسودگی محسوب می‌شود، افزود: ریزدانگی به معنای تفکیک‌های بسیار خرد زیر ۱۵۰ متر، نفوذ ناپذیری به معنای عدم دسترسی به درون محله توسط خودرو امدادی یا غیر امدادی و ناپایداری به معنای عدم تبعیت از آئین نامه‌های نظام مهندسی و عدم مقاومت قابل قبول بناها است که بیشتر کالبدی است.

وی با اشاره به اینکه معضلات بافت‌های فرسوده اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هستند، ادامه داد: تلاش همه دست اندرکاران این بوده که با تهیه برنامه‌ای جامع با عنوان برجام (برنامه جامع مشترک بین دستگاه‌های خدمات رسان و دستگاه‌های متولی مدیریت شهری) در بافت فرسوده بتوانیم این بافت‌ها را به یک وضع مطلوب برسانیم.

استاندار فارس با بیان اینکه مشکل اصلی بافت‌های فرسوده عدم سرزندگی است، گفت: باید سرزندگی را در قالب مؤلفه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، کالبدی و زیست محیطی مجدداً به این محلات برگردانیم.

دکتر رحیمی با اشاره به اینکه باید هویت تاریخی و شخصیت اجتماعی را به محلات تاریخی برگردانیم به گونه‌ای که افراد افتخار کنند که اهل محله سنگ سیاه هستند، افزود: باید همه مؤلفه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این محلات تقویت شود و در این راستا مقرر شده است بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از اعتبارات دستگاه‌های خدمات رسان در بافت فرسوده هزینه شود که شامل آب، فاضلاب، مخابرات و … است.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با بیان اینکه شهرداری شیراز وظیفه خود را در زمینه ارتقای مؤلفه‌های بافت‌های فرسوده انجام داده، گفت: ۳۵۰ هکتار بافت تاریخی شیراز بخشی از بافت فرسوده این شهر است و اعتبارات خود شهرداری شیراز در بافت تاریخی به این موضوع تعلق گرفته است؛ بقیه دستگاه‌ها نیز کارهایی انجام داده‌اند که موجب سرزندگی کالبدی شده است.

وی با تاکید بر اینکه نیازمند سرزندگی اقتصادی در بافت‌های فرسوده هستیم، اظهار داشت: فرسودگی اقتصادی شاخص‌هایی مانند فقر، بیکاری و نبود دسترسی به مراکز مولد و ثروت آفرین دارد و باید بررسی شود که چه ظرفیت‌هایی در این مناطق وجود دارد که سرزندگی اقتصادی را در این مناطق ایجاد کند.

استاندار فارس با اشاره به اینکه گردشگری به عنوان موتور محرکه ایجاد سرزندگی در بافت‌های تاریخی می‌تواند باشد، گفت: صنایع دستی، صنایع خلاق فعال مانند تعزیه خوانی، چاپ، نشر و تئاتر که این محلات زادگاه آن بوده است می‌تواند در این راستا مورد توجه قرار گیرد.

رحیمی افزود: برندهای محبوب شیراز مانند فالوده و کلم پلو که کشش زیادی برای افراد دارد بدون ایجاد کارگاه در منازل می‌تواند راه اندازی شود و رستوران‌ها و کافی شاپ ها نیز می‌توانند به گردشگران خدمات بدهند.

وی با بیان اینکه آلودگی‌های زیست محیطی مانند آلودگی آب، خاک، هوا و صوت انزجار به وجود می‌آورد، گفت: باید سرزندگی‌های زیست محیطی مانند دسترسی به آب سالم، فاضلاب مناسب و نظافت خوب در محلات ایجاد و امکان حضور دستگاه‌های خدمات رسان، فراهم شود.

استاندار فارس با تاکید بر ایجاد سرزندگی امنیتی با مشارکت نیروی انتظامی، افزود: احساس امنیت باید در بافت فرسوده حکمفرما باشد و حضور مستمر نیروی انتظامی و بسیج با مشارکت مردم، قطعاً می‌تواند امنیت را به ارمغان بیاورد.

رحیمی مباحث اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد را از مظاهر نامطلوب بافت‌های فرسوده دانست و گفت: رسیدگی به معضلات اجتماعی در بافت‌های فرسوده در دستورکار دستگاه‌های مسئول بوده است و شاهد کاهش این مشکلات در این بافت‌ها هستیم.

وی تصریح کرد: برای توسعه هرچه بیشتر بافت‌های فرسوده و تاریخی مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مسئول با سازمان‌های مردم نهاد که هم اکنون در حال فعالیت هستند و یا تشکیل خواهند شد ضروری است.

کد خبر 5209630

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =