تنها زور و قدرت مانع اقدامات اسرائیل می‌شود

پروفسور «چنگیز تومار» کارشناس ترکیه‌ای معتقد است موضوع عادی‌سازی نمی‌تواند تاثیری در رفتار اسرائیل داشته باشد بلکه مسیر را برای اعمال ظلم و استبداد این رژیم هموارتر خواهد کرد.

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل - آذر مهدوان- رؤیا فریدونی: خیزش دوباره فلسطینی‌ها در نقاط مختلف سرزمین‌های اشغالی، کرانه باختری و غزه چند روزی است که نگاه‌های جامعه جهانی را معطوف به خود کرده است. صدور دستور تخلیه اجباری برای خانواده‌های فلسطینی در منطقه شیخ جراح و یورش به مسجدالاقصی در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان از سوی رژیم صهیونیستی و پس از آن شروع جنگ غزه و حملات صهیونیست‌ها به این منطقه و کشتار وحشیانه کودکان فلسطینی واکنش‌های جهانی را به همراه داشته است.

هر چند این روزها شاهد پاسخ گروه‌های مقاومت علیه رژیم صهیونیستی هستیم اما نکته قابل تأمل این است که اسرائیل در برهه‌ای از زمان حملات خود را افزایش داده است که خود با بحران‌های امنیتی و سیاسی بسیاری مواجه است که از نظر کارشناسان، این اقدامات رژیم با هدف سرپوش گذاشتن بر همین بحران‌های داخلی صورت می‌گیرد.

خبرنگار مهر با هدف بررسی دلیل تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی گفتگویی را با پروفسور «چنگیز تومار» کارشناس مسائل خاورمیانه انجام داده است که در ادامه از نظر می‌گذرد:

*دلایل و اهداف رژیم صهیونیستی از تشدید اوضاع در قدس از جمله اخراج ساکنان فلسطینی از محله شیخ جراح و یورش و محاصره مسجدالاقصی چیست در این برهه از زمان چیست؟

هدف نهایی آنها کاملاً مشخص است. تجاوز اسرائیل با هدف یهودی‌سازی کامل قدس، تخریب بناهای اسلامی در مسجد الاقصی و بازسازی «معبد سلیمان» انجام می‌شود. هر دو مکان دارای اهمیت و ارزش هستند. این محله از اهمیت نمادین برخوردار است. مسجد الاقصی نیز اولین قبله همه مسلمانان، محل معراج پیامبر (ص) و یکی از مراکز تاریخ و فرهنگ اسلامی است.

*همانطور که می‌دانید اسرائیل در حال حاضر با بحران سیاسی و امنیتی در داخل مواجه است و بسیاری بر این باورند که اقدامات تجاوزکارانه اخیر رژیم صهیونیستی با هدف سرپوش گذاشتن بر بحران‌های داخلی اسرائیل صورت می‌گیرد، نظر شما چیست؟

این چهارمین بار در دو سال اخیر است که پس از چهار انتخابات، نتانیاهو در تشکیل کابینه جدید دولتش شکست می‌خورد. نتانیاهو برای حل این بحران سیاسی از مسئله قدس، شیخ جراح و مسجدالاقصی در جهت جلب حمایت راست‌گرایان افراطی استفاده می‌کند.

*برخی بر این باور بودند که عادی‌سازی روابط بعضی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی به احقاق حقوق ملت فلسطین کمک خواهد کرد اما در عمل شاهد هستیم این اتفاق رخ نداد و رژیم صهیونیستی کماکان به جنایات و تجاوزات خود در فلسطین ادامه می‌دهد. نظر شما در این باره چیست؟

هیچ چیز به غیر از قدرت نمی‌تواند مانع اقدامات رژیم صهیونیستی شود. موضوع عادی‌سازی نمی‌تواند تأثیری در رفتار اسرائیل داشته باشد بلکه مسیر را برای اعمال ظلم و استبداد این رژیم هموارتر خواهد کرد.

تا قدرت‌های دولتی همگام با هم در مقابل اسرائیل قرار نگیرند، این رژِیم به حملات تجاوزکارانه خود در راستای از بین بردن هویت فلسطین و یهودی‌سازی در سرزمین‌های اشغالی ادامه خواهد داد. مساله عادی سازی موجب خواهد شد که موضوع فلسطین دیگر به عنوان موضوع جهان اسلام و جهان عرب مطرح نباشد در اصل عادی سازی روابط مساله فلسطین را تبدیل به مساله فلسطین- اسرائیل خواهد کرد.

کد خبر 5211470

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =