الزام مشاوره سلامت‌روان برای دستیاران/زمان واکسیناسیون دانشگاهیان

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: تمامی دانشجویان علوم پزشکی باید تست غربالگری سلامت‌روان بدهند و دستیاران هم به غربالگری مشاوره سلامت‌روان ملزم می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، نشست مشترک معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور با حضور مدیران ارشد معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و صندوق رفاه دانشجویان این وزارتخانه برگزار شد.

بحث در خصوص مسائل رفاهی دانشجویان علوم پزشکی، بررسی نظام رتبه‌بندی رعد، واکسیناسیون دانشجویان خط مقدم مبارزه با کرونا و وضعیت مالی دانشگاه‌ها از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

در این نشست دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت، مهندس بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه وزارت بهداشت، دکتر سیدعابدین حسینی مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر حسن زائری‌لطف مدیرکل فرهنگی، مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی، دکتر سیدروح‌الله محمدعلی‌نژاد عمران رئیس مرکز قرآن و عترت، دکتر وحید صرامی دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان و دکتر بهزاد تدین معاون صندوق رفاه وزارت بهداشت در این مراسم حضور داشتند.

در این نشست دکتر سیما سادات لاری در خصوص مشکلات رخ داده در حوزه دانشجویان دستیاران و فوت تعدادی از این آنها طی ماه‌های گذشته، گفت: این اتفاق برای ما بسیار تلخ و ناگوار بوده است و همچنان تلخی آن را در کام خود حس می‌کنیم؛ اگر چه بخش زیادی از تلاش‌های این معاونت در دو سال اخیر در مسیر رفع مشکلات دستیاران بوده است، اما قصد داریم تا این حوادث تلخ را به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به مشکلات دستیاران خاطرنشان کرد: دستیاران در مدت تحصیل خود و حضور در فضای درمانی از سه بعد در فشار هستند که یکی از این موارد مبحث «معیشتی و موضوعات رفاهی» است، مسئله دوم بحث «فشار کاری» در این دوران است و مشکل سوم بحث «آینده شغلی» دانشجویان دستیاری است که این آینده شغلی سابق بر این، شرایط بهتری داشت اما مسائل مختلف دست به دست هم داده است که کار را برای دستیاران در حال حاضر سخت‌تر کرده است.

وی ادامه داد: در این خصوص مانند سایر مشکلات سلامت‌روان، عوامل زیستی، روانی و اجتماعی سهیم هستند که البته ما با برگزاری جلسات متعدد در سطح وزارتخانه و گفتگو با مسؤولان ذیصلاح در تلاشیم مشکلات این بخش از این دانشجویان که بار سنگین درمان در مراکز بهداشتی و درمانی را بر دوش دارند، کمتر کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص واکسیناسیون دانشجویان علوم پزشکی یادآور شد: آمار دانشجویان علوم پزشکی که واکسن تزریق کردند در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. ممکن است در برخی دانشگاه‌ها ۱۰۰ درصد، در برخی ۸۰ و حتی در برخی مراکز نیز ۶۰ درصد از آن‌ها واکسن زده باشند.

وی افزود: به طور کلی سیاست وزارت بهداشت اولویت واکسیناسیون همه دانشجویان حاضر در خط مقدم بیماری کرونا است، در عین حال هیچ دانشجوی علوم پزشکی که در خط مقدم مبارزه با کرونا در حال فعالیت است وجود ندارد که واکسینه نشده باشد مگر این‌که خود او تمایل به دریافت واکسن نداشته باشد.

لاری افزود: برنامه‌ریزی وزارت بهداشت این است که تا قبل از پایان شهریورماه دانشگاهیان اعم از اساتید و دانشجویان واکسینه شوند تا بدون مشکل در دانشگاه‌ها حضور داشته باشند، اما نباید دانشجویان برای واکسیناسیون مسافرت کنند چرا که این کار خلاف پروتکل‌های بهداشتی است.

وی با اشاره به همکاری‌ معاونت فرهنگی و دانشجویی با معاونت آموزشی و حقوقی وزارت بهداشت گفت: با دکتر حقدوست و مهندس موهبتی همکاری‌های مشترک و جلسات خوبی داشتیم. بررسی تعهدات دستیاران در مناطق محروم، حق‌الزحمه آن‌ها و... نیازمند ارزیابی‌ها و کار کارشناسی حقوقی است. ما نیز در زمینه بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی فعالیت‌های خوبی را از مدت‌ها قبل شروع کرده بودیم و در این زمینه نیازمند مشارکت‌ معاونت‌های مختلف در سطح دانشگاه‌ها هستیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد: دانشجویان دوره دستیاری بیشتر در مراکز درمانی مشغول به کار هستند و به همین دلیل در دسترسی مناسب معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی برای انجام غربالگری مشاوره سلامت روان قرار نمی‌گیرند. از مدت‌ها قبل در خصوص دستیاران جلسالت مختلفی را برگزار کردیم و در این نشست‌ها در خصوص ملزم بودن حضور دستیاران و غربالگری مشاوره سلامت‌روان تاکید داشتیم.

وی با اشاره به انجام تست غربالگری در وزارت بهداشت برای دانشجویان نوورود، اظهار داشت: تمامی دانشجویان در وزارت بهداشت باید تست غربالگری سلامت‌روان بدهند تا اگر در این تست تعدادی از دانشجویان در شرایط خاص یعنی در بالای خط برش قرار داشتند در مصاحبه‌های اختصاصی‌تر مورد توجه بیشتری قرار بگیرند و مداخلات درمانی مؤثرتری را بر اساس میزان همراهی و همکاری دریافت کنند.

لاری درباره اولویت‌های این معاونت گفت: تکمیل خوابگاه‌های نیمه‌تمام، صنعتی‌کردن سلف‌سرویس‌های دانشجویی و تکمیل سالن‌های ورزشی سه رسالتی است که ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی به دنبال اجرایی کردن آن هستیم. در این زمینه نیازمند همکاری تمام معاونان هستیم تا قبل از پایان گرفتن عمر این دولت این رسالت‌ها به سرانجام برسد.

رفع موانع و برگزاری انتخابات شوراهای صنفی، اصلاح آیین‌نامه‌های کار دانشجویی، تغذیه و در اولویت قراردادن اصلاح آیین‌نامه‌های اسکان و مشاوره و همکاری با معاونت حقوقی از دیگر مباحثی بود که در این نشست مورد توجه و تاکید معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قرار گرفت.

کد خبر 5214687

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha