ممنوعیت کلنگ زنی پروژه جدید در ماه های پایانی شورای شهر پنجم

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: هرگونه بکارگیری نیروی انسانی جدید در شهرداری ها و کلنگ زنی پروژه های عمرانی جدید، در ماه های پایانی فعالیت شورای پنجم ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی جمالی نژاد روز گذشته در همایش معاونان هماهنگی امور عمرانی استانداری ها، از معاونان عمرانی استانداری ها خواست تا در جهت برگزاری هرچه باشکوه تر انتخابات و کمک در اجرای فرایند انتخابات از تمامی ظرفیت ها و توانمندی های موجود در مدیریت شهری و روستایی مطابق قانون استفاده کنند.

وی اضافه کرد: معاونان عمرانی استانداری ها باید از تمامی ظرفیتهای نظارتی برای عدم استفاده از اموال و امکانات شهرداری ها، دهیاریها و شوراها در راستای حمایت و یا تخریب نامزدان، گروه ها، احزاب در انتخابات پیش رو استفاده کنند.

جمالی نژاد با اشاره به اجرای مستمر برنامه های آموزشی با موضوع شوراهای اسلامی شهر و روستا از سوی مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی در فضای مجازی و همچنین انتشار ۲۶ جلد کتاب آموزشی در این زمینه در ماه های اخیر گفت: توجه لازم به آموزش منتخبان شوراهای شهر و روستا در فاصله باقی مانده تا آغاز کار شوراهای جدید و ادامه آموزش ها در طول سال و همچنین برنامه ریزی برای آموزش های کاربردی شهرداران و دهیاران جدید از اولویتهای وزارت کشور است و انتظار داریم استانداری ها توجه مناسبی به این موضوعات داشته باشند و تجربیات موفق خود را در اختیار سایرین بگذارند.

وی ادامه داد: یک اولویت دیگر وزارت کشور تغییر و تحول اصولی و ضابطه مند شورا و شهرداری مطابق ضوابط ابلاغی است تا تمامی آمار و اطلاعات و وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه های عمران شهری بطور صحیحی در صورتجلسه این امر درج و در اختیار شورا و شهرداری آینده قرار گیرد.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین از معاونان عمرانی استانداری ها خواست تا نظارت لازم در ماه های پایانی شورای پنجم بر شوراها و شهرداری ها صورت گیرد تا شاهد بکارگیری نیرو و کلنگ زنی پروژه های عمرانی جدید نباشیم و تاکید کرد: هرگونه بکارگیری نیروی انسانی جدید در شهرداریها در ماه های پایانی فعالیت شورای پنجم ممنوع است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به آمار بالای تلفات ناشی از سوانح و تصادفات عنوان کرد: لازم است برنامه ریزی های لازم برای تشکیل با برنامه جلسات شوراهای ترافیک شهرستان و استان و همچنین کمیسیون ایمنی راهها در هماهنگی با شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در این زمینه از سوی معاونان عمرانی استانداری ها صورت گیرد و ابعاد مختلف موضوع و رفع نقاط حادثه خیز ارزیابی و مطالبه از دستگاه ها در این جلسات انجام و از ظرفیتهای سازهای مردم نهاد و رسانه ها هم برای فرهنگ سازی و پیشگیری استفاده شود.

وی بر ضرورت پیگیری دقیق و حداکثری مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و نظارت بر عملکرد شهرداری ها و دهیاری ها تاکید کرد و افزود: برنامه ریزی برای بهره گیری از فضاهای در دست مدیریت شهری و روستایی برای مقابله با کرونا و پیگیری مطالبات شهرداری ها و دهیاری ها در همکاری مستمر با دستگاه های ذیربط نیز باید انجام شود.

جمالی نژاد بر ضرورت اشراف کامل مجموعه معاونتهای عمرانی استانداری ها بر احکام مندرج در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور که با حوزه های کاری شهرداری ها و دهیاری های مرتبط است و همفکری و همکاری با تمامی دست اندرکاران امر در وزارت کشور و دولت و … برای تحقق این احکام تاکید کرد.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور ابراز داشت: توجه لازم استانداریها به موضوعات حسابرسی به موقع شهرداری ها، بهره مند شدن کارکنان شهرداریها از مجوزهای تبدیل وضعیت نیروی انسانی، پیگیری صدور مجوز دهیاری در روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت، پیگیری موارد مرتبط با قانون هوای پاک، پیگیری اجرای پروژه های فیزیکی، کالبدی در ۲۰۵ محله حاشیه ۳۵ شهر در همکاری با حوزه معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور ازجمله امور مهم و لازم اجرا است.

وی همچنین ضرورت توجه مضاعف به ابعاد مختلف بحران کم آبی در کشور و فعال کردن شهرداری ها و دهیاری و شوراها در این موضوع و همکاری مستمر با تمامی دست اندرکاران در دولت و مدیریت شهری و روستایی و مراکز علمی و پژوهشی و سازمان های مردم نهاد و رسانه ها را مورد تاکید قرار داد.

جمالی نژاد در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: با توجه به تشکیل شوراهای جدید در سال ۱۴۰۰ ضروری است که نگاه و گفتمان مدیریت شهری و روستایی به مسایل تغییر نماید و به این دلیل باید به مباحث نوین حوزه های مدیریت شهری و روستایی و آشناساختن شهرداری ها و دهیاری و شوراها با مباحث جدید فرهنگی و اجتماعی، پاسخگویی به انتظارات کودکان، جوانان، زنان، افراد مسن، ورود به برندسازی، توسعه کسب و کارهای خرد، بکارگیری مناسب از فضای مجازی و حرکت در مسیر تحقق شهرها و روستاهای هوشمند و ضرورت برنامه ریزی برای بهره گیری اصولی و مناسب از ظرفیتهای شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها در مدیریت شهری و روستایی توجه مضاعفی شود.

کد خبر 5231508

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =