مطالبات دختران اصفهان از شورای شهر و رئیس جمهور

اصفهان- مطرح کردن مسائل زنان و جوانان در زمان انتخابات و جلب رای از این دو قشر توسط داوطلبان ریاست جمهوری تازگی ندارد اما بسیاری از شعارها دغدغه اصلی زنان و دختران نیست.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در هر دوره‌ای از انتخابات در چند دهه گذشته داوطلبان ریاست جمهوری با مطرح کردن مسائل زنان و جوانان به دنبال جذب رأی از این دو طیف با توجه به تأثیرگذاری آنها در جامعه بوده‌اند و البته این دوره از انتخابات برخی از داوطلبان شعارهایی را در حمایت از حقوق زنان بیان می‌کردند که اصلاً دغدغه این قشر نبوده است. از سویی دیگر نیز با شروع تبلیغات داوطلبان شورای شهر نیز بنرها و پوسترهای بانوانی در سطح شهر دیده می‌شود که با استفاده از زیبایی‌ها، حتی آرایش‌های غیر متعارف و پوشش نامناسب به دنبال جذب رأی هستند که این امر موجب انحراف از مسائل و دغدغه‌های اصلی شهر برای مردم از جمله آب و مسکن و اشتغال می‌شود که مبنا را زیبایی قرار دهند و یا توان رفع مشکلات.

البته با وجود چنین مواردی و استفاده ابزاری از زنان، سطح دغدغه مندی دختران و بانوان شهر ارتقا پیدا کرده و با تغییر زمانه و شرایط، خواسته‌های متفاوتی دارند که آنها با وجود توانمندی وا تحصیلات عالیه در این شهر به دنبال جایگاه واقعی خود می‌گردند. این در حالی است که در لیست‌های ارائه شده شورای شهر اصفهان توسط مجمع نیروی انقلاب و قرارگاه‌های انتخابی تنها یک و یا دو زن در لیست‌ها قرار دارند. امروز نیز با مصادف شدن ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر انتظارات برخی از دختران و بانوان فعال را نسبت به ریاست جمهوری و شورای شهر جویا شدیم.

دیده شدن تلاش دختران در فضایی برابر به دور از جنسیت‌زدگی

یکی از دختران فعال در حوزه خبرنگاری و رسانه اصفهان در خصوص انتظار خود نسبت به رئیس جمهور آینده اظهار داشت: شعارهای بسیاری در رابطه با منافع زنان به ویژه در زمان انتخابات ریاست جمهوری داده می‌شود و سعی می‌کنند دو طیف جوانان و زنان را جذب کنند؛ اما این در حالی است که برخی از این شعار اصلاً در اولویت دغدغه خانم‌ها قرار ندارد و صرفاً در فضای انتخاباتی مطرح می‌شود؛ از این رو مردم از شعارهای اینگونه به دلیل عدم مشاهده عملکرد مناسب متناسب با آنها دلسرد شده‌اند و بهتر است که داوطلبان ریاست جمهوری اصلاً سراغ چنین شعارهایی نروند و برنامه مدون برای این قشر ارائه دهند.

وی معتقد است که در حال حاضر شرایط جامعه نسبت به چند دهه گذشته تغییرات بسیاری داشته و خواسته‌های دختران رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. بانوان و دختران خواستار مانع زدایی از فعالیت آنها و نگاه جنسیتی هستند که تلاش آنها در یک فضای برابر و به دور از جنسیت‌گرایی بیشتر دیده شود؛ زیرا دختران ایران زمین نشان دادند که هرکجا موقعیت فراهم باشد امکان پیشرفت و موفقیت برای آنها در زمینه‌های مختلف تحصیلات، اقتصاد و ورزش و … وجود دارد و نتیجه کار آنها با یک آقا متفاوت نیست.

جوانان را به کشور دلگرم کنید

میترا مالکی یکی از دانشجویان دانشگاه اصفهان نیز خواسته خود از رئیس جمهور آینده را اینگونه بیان کرد که باید فضای شغلی مناسب برای دختران و پسران تحصیل کرده فراهم شود نه اینکه با تحصیلات عالیه دختران مشغول ناخن کاری و پسران در اسنپ کار کنند. رئیس جمهور آینده باید جوانان را به این کشور دلگرم کند که به فکر مهاجرت نیافتند و به آنها اثبات شود که فضایی برای رشد و پیشرفت فراهم است. از سویی دیگر مانند بسیاری از کشورهای دیگر به دانشجویان حقوق حداقلی بدهند تا امورات اولیه خود را بتوانند تأمین کنند. او از سخت‌گیری‌های بی‌مورد در دانشگاه‌ها گلایه داشت که برخی گمان می‌کنند خوب بودن تنها به چادر سر کردن است و از البته خواسته اولیه خود را کاهش تورم، ثابت نگه داشتن و یا کاهش قیمت‌ها، آزادی دوچرخه سواری زنان و آزادی رفتن بانوان به ورزشگاه عنوان کرد.

دوری از جذب آرا با شوی سیاسی و مطرح کردن مسائل زنان

دختران رأی اولی و دهه هشتادی نیز که امروزه با دقت شرایط جامعه و صحبت‌های داوطلبان ریاست جمهوری را پیگیری می‌کنند نیز انتظار بهبودی شرایط جامعه به نفع همه مردم را دنبال می‌کردد که یکی از آنها گفت: من به عنوان یک شهروند از رئیس جمهور آینده انتظار دارم که تنها به فکر منافع دولت و کابینه خود نباشد و دردل مردم را بشوند و برای آنها کاری انجام دهد. دختر دیگری که در فعالیت‌های اجتماعی مشغول بود و در کانون‌های مختلف دختران همکاری داشت، گفت: انتظار دارم داوطلبان ریاست جمهوری با شوی سیاسی و مطرح کردن مسائل زنان به دنبال رأی جمع کردن نباشد و قائل به حقوق زنان باشد و حقوق واقعی آنها را در نظر بگیرد.

او معتقد است که رئیس جمهور باید یک کشور انقلاب اسلامی را طبق موازین انقلاب اداره کند تا از این طریق بسیاری از مفاسد اقتصادی، بانکی و معیشتی از بین می‌رود. همانطور که مردم اوایل انقلاب با آرمان‌های انقلاب انس گرفتند و از ظلم عظیم نجات یافتند امروز نیز با همان آرمان‌ها برای تعیین سرنوشت کشور پیش‌قدم شوند.

حمایت از حقوق زنان، از شعار تا عمل

ابوالفضل ابوترابی نیز نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این راستا یکی از مهم‌ترین اقدامات حجت الاسلام رئیسی را در عرصه دفاع از حقوق و کرامت زنان و نهاد خانواده، رسیدگی و پیگیری لایحه تأمین امنیت زنان علیه خشونت دانست و گفت: با روی کار آمدن ایشان و تغییر و تحولات قوه قضائیه، رسیدگی به این لایحه سرعت گرفت و پس از بررسی دقیق و کار کارشناسی با عنوان «صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت» جمع‌بندی و به دولت ارسال شد و در مجلس نیز با فوریت و تعداد بالای رأی نمایندگان به تصویب رسید.

وی ادامه داد: در این مسیر حجت الاسلام رئیسی از بانوان قضات، کارشناسان و متخصصان حقوقی نیز کمک و مشورت گرفتند. از دیگر اقدامات، لغو اجبار استفاده از پوشش چادر برای متهمان زن بود که ایشان پوشش متعارف در جلسات دادگاه را کافی دانستند. علاوه بر این حمایت، اشتغال و راه اندازی قابل توجه مشاغل برای زندانیان زن چه در زندان و چه پس از پایان دوران محکومیت را می‌توام از اقدامات شایسته عنوان کرد.

مطالبات بانوان از شورای شهر

مطالباتی بانوانه نیز از شورای شهر وجود دارد که برخی از فعالان عرصه فرهنگی به آن اذعان داشتند و گفتند که برنامه‌ریزی شهری هنگامی به معنای واقعی به اهداف شهر مطلوب نائل می‌شود که خواسته‌ها و نیازهای" تمام شهروندان" مورد توجه قرار گیرد. در این راستا توجه به نیازهای "مادران" (که غالباً با همراهی فرزندان در شهر رفت و آمد دارند) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آنها معتقدند که اگر امروز قرار است از میان نقش‌های مختلف زنان، توجه ویژه‌ای به نقش مادری داده شود، لازم است زیرساخت‌های شهری ما (همانند وسایل حمل‌ونقل عمومی، گذرگاه‌ها، فضاهای عمومی و اختصاصی شهری، فروشگاه‌ها، معابر و …) با توجه به نیازها و اولویت‌های این قشر، برنامه‌ریزی و اجرا شوند.

لزوم ساماندهی زنان خیابانی و متکدی

یکی دیگر از این بانوان فعال و با تحصیلات دکتری در این راستا اظهار داشت: مواد ۲۲ و ۲۵ و ۳۲ طرح جوانی جمعیت مسوولیت‌هایی را به طور مستقیم متوجه شهرداری‌ها دانسته که شورای شهر باید زمینه اجرای آنها را فراهم کند. این مواد به فراهم کردن فضای مناسب مادر و کودک در اماکن عمومی، تخفیف خدمات شهری و تفریحی برای مادران دارای ۳ فرزند و بیشتر و اختصاص بخشی از بودجه تبلیغات شهری به تبلیغات مرتبط با طرح اشاره دارد.

زهرا ساداتی ادامه داد: همچنین لازم است فضاهای تفریحی فرهنگی ویژه خواهران با محوریت مساجد (به جهت حفظ شئونات و محوریت تعالی انسان در همه فعالیت‌ها) گسترش یابد. برای ساماندهی زنان خیابانی و متکدی و کاهش آسیب‌ها شورا می‌تواند از ظرفیت نهادهای مردمی و مساجد در کنار قانون‌گذاری و تخصیص بودجه شهری استفاده کند.

کاهش ۹ نفری داوطلبان تائید صلاحیت شده در اصفهان

فرمانداری اصفهان در اطلاعیه‌ای جدید اسامی ۴۴۱ نامزد ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان را منتشر کرد. لیست جدید با احتساب داوطلبان انصراف داده و اضافه شده، ۹ نفر کاهش داشته و بعضی ایرادات در اسامی مستعار داوطلبان نیز اصلاح شده است. هیأت اجرایی شهرستان مستقر در فرمانداری اصفهان در اجرای ماده ۵۴ قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشور از تاریخ انتشار این آگهی تا دو روز پس از اعلام نتیجه اخذ رأی، آماده دریافت شکایات انتخاباتی است. شکایاتی قابل رسیدگی خواهد بود که به استناد تبصره ۱ ذیل ماده ۷۰ آئین نامه اجرایی، مشخصات شاکی یا شاکیان شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، نشانی محل کار یا سکونت شاکی یا شاکیان را داشته باشد.

کد خبر 5232873

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha