به‌دنبال کسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع‌دستی برای ایران هستیم

پویا محمودیان در مراسم اختتامیه هفته صنایع‌دستی ایران گفت: به‌دنبال کسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع‌دستی برای ایران هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور در مراسم اختتامیه رویداد بین‌المللی هفته صنایع‌دستی ایران و تقدیر از کارآفرین فعال صنایع‌دستی که روز سه‌شنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۰ با حضور مدیران معاونت صنایع‌دستی و مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان به شکل حضوری و مدیران‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌ها به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: مجبور شدیم تا اختتامیه این رویداد را به دلیل شرایط کرونایی کشور و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به شکل محدود و مجازی برگزار کنیم.

او افزود: رویداد بین‌المللی هفته صنایع‌دستی ایران از ۲۰ تا ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ برای نخستین بار در حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با هدف‌گذاری مشخص و با بخش‌های متنوعی از جمله وبینار، سخنرانی و کارگاه‌های مختلف صنایع‌دستی، بازگویی قصه‌های کارآفرینان موفق در حوزه صنایع‌دستی، معرفی رشته‌های صنایع‌دستی، روستاها و شهرهای جهانی صنایع‌دستی و فروشگاه‌های برتر حوزه صنایع‌دستی ایران در فضای مجازی برگزار شد.

محمودیان تصریح کرد: در این رویداد بین‌المللی ۵۸ مهمان خارجی از کشورهای ایتالیا، روسیه، یونان، دانمارک، هلند، مالزی، ایرلند، اسپانیا، برزیل، آلمان، سنگاپور، پرتغال، کانادا و… شرکت کردند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: برگزاری این رویداد برای افراد خارج از مرزهای کشور به زبان انگلیسی طراحی شده بود و هدف از برگزاری آن، فراهم کردن زمینه برای کسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع‌دستی برای کشورمان است با توجه به اینکه ایران از سال ۱۳۴۷ یکی از کشورهای مهم و فعال شورای جهانی صنایع‌دستی است.

او ادامه داد: این رویداد بین‌المللی، قدرتمندی و ظرفیت‌های ایران را در حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی نشان داد. همچنین سعی کردیم روابط خود را با سایر افرادی که در حوزه صنایع‌دستی در دنیا فعالیت می‌کنند، گسترش دهیم و دوستی‌هایمان را عمق دهیم و با سایر افراد تأثیرگذار و موفق در این حوزه نیز ارتباط جدید برقرار کنیم.

محمودیان ارتقای جایگاه صنایع‌دستی کشورمان در جهان، پررنگ شدن نقش ایران در حوزه سیاست‌گذاری فرهنگی‌هنری دنیا، توسعه بازارهای صنایع‌دستی و ایجاد بازارچه‌های جدید را از دیگر اهداف رویداد بین‌المللی هفته صنایع‌دستی ایران عنوان کرد و افزود: جوانان تحصیل‌کرده و افراد صاحب‌نظر مبتکر زیادی در حوزه صنایع خلاق، صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در کشور فعال هستند، به همین دلیل ما می‌توانیم به عنوان کشور مدعی در حوزه سیاست‌گذاری فرهنگی در جهان ورود کنیم و سیاست‌گذاری در حوزه صنایع خلاق را به سوی صنایع‌دستی سوق دهیم. همچنین با معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های صنعتگران و هنرمندان‌مان در این رویداد، به ایجاد بازارهای جدید صنایع‌دستی کمک کنیم.

او اظهار کرد: در این رویداد بین‌المللی به دنبال این بودیم تا بستری منسجم برای تعامل و به اشتراک گذاشتن تجارب جمعی میان هنرمندان و اقتصاددانان مطرح حوزه صنایع‌دستی ایجاد کنیم، خوشبختانه این موضوع محقق شد.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور عنوان کرد: رویداد بین‌المللی هفته صنایع‌دستی ایران به ایجاد شبکه برای ذی‌نفعان و هنرمندان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کمک می‌کند تا آن‌ها بتوانند یکدیگر را پیدا کنند و بشناسند. همچنین این شبکه موجب هم‌افزایی آن‌ها خواهد شد، به‌طوری‌که تأثیرات آن در آینده نمایان می‌شود.

محمودیان با اشاره به استقبال زیاد شرکت‌کنندگان از رویداد بین‌المللی هفته صنایع‌دستی ایران گفت: در پایان این رویداد پیشنهادهای زیادی از سوی میهمانان مانند برگزاری رویدادها و بازارچه‌های مشترک صنایع‌دستی به شکل مجازی، همکاری‌های مشترک علمی و ایجاد کنسرسیومی متشکل از صاحب‌نظران حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی جهان در بعد ایده‌پردازی و اجرایی مطرح شد که مورد قبول همگان قرار گرفت.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور تصریح کرد: بازخوردهای خوبی از سوی ایرانیان مقیم خارج از کشور برای برگزاری این رویداد بین‌المللی داشتیم که نشان از تأثیرگذاری آن دارد. بسیاری از اقتصاددانان دهه‌های پیش‌رو را از آن اقتصاد صنایع خلاق می‌دانند، صنایع‌دستی و هنرهای سنتی یکی از ارکان صنایع خلاق کشور است. قطعاً به هم‌افزایی صنایع‌دستی با سایر ارکان صنایع خلاق فکر خواهیم کرد.

کارآفرینان اجتماعی قادرند تا به حل بخشی از مشکلات دولت کمک کنند

حمیدرضا ششجوانی مجری برگزاری و دبیر علمی رویداد بین‌المللی هفته صنایع‌دستی در ادامه گفت: کارآفرینان اجتماعی مانند سایر کارآفرینان به‌دنبال سود زیاد نبوده، بلکه به دنبال حل خلاقانه مسئله اجتماعی بوده که اقشار کم درآمد جامعه با آن درگیر هستند. در این شرایط کشور، منابع خلاقانه جدید که این کارآفرینان اجتماعی ایجاد می‌کنند، امید را به کشور و به این افراد برمی‌گردانند و تزریق می‌کنند.

او افزود: این کارآفرینان قادرند تا به حل بخشی از مشکلات دولت کمک کنند. کارهایی که آن‌ها در حوزه صنایع‌دستی انجام می‌دهند، دارای ویژگی‌هایی همچون کاربر در مقابل سرمایه‌بر است. صنایع‌دستی کاربر بوده و نیازی به وارد کردن دستگاه‌های تخصصی ندارد و دانش آن را مردم کشورمان دارند، سرمایه بالقوه را به درآمد تبدیل می‌کند و مزیت‌های نسبی را در کشور افزایش می‌دهند.

دبیر علمی رویداد بین‌المللی هفته صنایع‌دستی تصریح کرد: نمونه موفق کارآفرینان اجتماعی در دنیا زیاد است. این کارآفرینان اجتماعی که در حوزه صنایع‌دستی فعالیت می‌کنند، توانستند به بهبود زندگی مردم و اقشار کم درآمد کمک کنند.

فریدون فعالی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: هنر را دمیدن روح در کالبد جسم بی‌جان می‌دانم، صنایع‌دستی را به‌عنوان سرمایه اجتماعی، فرهنگی، مفهومی‌ترین و کاربردی‌ترین هنر کشور می‌دانم که می‌تواند بخشی از فرهنگ یک جامعه را متجلی کند.

او افزود: اتفاق خوبی که در استان کرمان رخ داده، بحث پشتیبانانی است که به شکل حقیقی، معین و فعالان اقتصادی در حال شکل‌گیری است. این نوید را می‌دهم با برنامه‌ریزی که در استان کرمان انجام شده است از ظرفیت معین‌های اقتصادی که به عنوان پشتیبان هستند، استفاده کنیم. شاید در سنوات قبل این موضوع مطرح بوده اما در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری کمتر بروز و ظهور پیدا کرده است.

فعالی تصریح کرد: اگر امسال ۱۲ هزار شغل در برنامه ایجاد مشاغل خرد برای مشاغل خانگی استان کرمان در نظر گرفته شده، بخش اعظم آن در حوزه صنایع‌دستی تعریف شده است. تسهیلاتی که بانک رسالت به هنرمندان صنایع‌دستی به شکل قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند، موجب انسجام شده و کار دولت را راحت‌تر کرده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان عنوان کرد: معین‌های اقتصادی تحت عنوان مسئولیت‌های اجتماعی که دارند، از صنایع‌دستی حمایت می‌کنند و حمایت آن‌ها باید منجر به تولید زنجیره ارزش شود، یعنی زنجیره ارزش در بخش صنایع‌دستی باید در استان کرمان تکمیل شود.

او ادامه داد: پنج پرونده پته کرمان، حصیربافی قلعه گنج، فرش راور، فیروزه شهربابک و چاقوی راین برای ثبت شهرهای ملی تهیه و آماده شده است.

علیرضا جلال‌زایی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: این استان به واسطه ظرفیت‌هایی خاصی که دارد و با توجه به اینکه ۵۱,۵ درصد جمعیت آن روستانشین هستند، به عنوان یکی از استان‌های پهناور کشور، ظرفیت‌های صنایع‌دستی آن بسیار است. به امید خدا با اهتمامی که معاونت صنایع‌دستی دارد ظرفیت‌های دیگر استان را به منصه ظهور و اجرا برسانیم.

در پایان مراسم از اکرم قلندری از استان کرمان، زهرا میری از استان سیستان و بلوچستان و شهره فخر جانعلی از استان گیلان به عنوان کارآفرین فعال صنایع‌دستی تقدیر و تشکر شد. این بانوان هنرمند به دلیل شرایط کرونا به شکل ویدئو کنفرانس در مراسم حضور داشتند.

کد خبر 5252144

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha