ضرورت وجود نقشه راه برای ادامه مسیر اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور

نشست اعضای هیأت مدیره اتحادیه مؤسسات قرآنی کل کشور پیش از ظهر امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرتضی طلایی رئیس هیئت مدیره و اعضای هیئت مدیره اتحادیه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در ابتدای این نشست با تسلیت سالروز شهادت امام محمدباقر (ع) بر تعیین نقشه راه برای ادامه فعالیت‌های پیش روی اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور تاکید کرد و گفت: به دو دلیل این جلسه را برگزار کردیم. اول اینکه بهانه‌ای باشد تا از همه دوستان و همکاران حاضر در این جلسه که دغدغه محافل قرآنی و مؤسسات قرآنی را دارند به ویژه آقای طلایی تشکر کنم. در یک سال گذشته در فضای قرآنی یک سال با آرامش پیموده شد و از همه دوستانی که با درایت و تدبیر این مسیر را پیش بردند تشکر می‌کنم.

وی افزود: امیدوارم مجامعی که در یک سال گذشته در این حوزه برگزار شده پایه‌ای شود برای انسجام و همگرایی پدید آمده که به طور قطع در انجام فعالیت‌های قرآنی مؤثر خواهد بود.

صالحی ادامه داد: دومین دلیل برگزاری این نشست این است که در آستانه نقل و انتقال دولت مستقر به دولت سیزدهم هستیم و با شروع دولت بعدی بهتر بود جمع بندی در زمینه مجموعه اقدامات این حوزه داشته باشیم و در این جمع بندی به تعیین وضعیت موجود بپردازیم تا مسائل را به صورت شفاف‌تر و روشن‌تر در اختیار دولت بعدی بگذاریم زیرا تعیین وضع موجود برای حل مسائل کمک بزرگی خواهد بود.

وی با اشاره به برخی موضوعات مطرح شده در این جلسه از جمله مسائل مالی، بیمه مؤسسات قرآنی و واگذاری برخی وظایف به اتحادیه مؤسسات قرآنی پیشنهادهایی را ارائه کرد.

صالحی گفت: در بخش تفویض اختیارات به این اتحادیه باید توجه داشت که کدام اختیارات را می‌توان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات و … به این اتحادیه منتقل کرد. هر مقدار کارها به ویژه در حوزه قرآنی و دینی از تصدی دولت به سازمان‌های مردم نهاد منتقل شود، قدر و معرفت آن بیشتر می‌شود زیرا حوزه دین و قرآن حوزه‌هایی است که از قدیم نقش اصلی را مردم بر عهده داشته اند و هر چقدر این حوزه مردمی‌تر باشد حوزه معرفتی آن هم افزایش می‌یابد. بنابراین کارهایی که از دل مردم اتفاق می‌افتد باید رشد و توسعه یابد و منجر به کاهش تصدی دولت شود.

وی در عین حال تصریح کرد: بنابراین در این زمینه پیشنهاد می‌کنم کارگروهی با همکاری اتحادیه و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شود و با نگاهی دقیق، منصفانه و عالمانه به چگونگی تفویض برخی اقدامات به اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور پرداخته شود. زیرا برخی کارها در بخش وظایف حاکمیتی است و بر اساس اسناد بالا دستی است و بنابراین باید توجه داشت که کدام کارها را با توجه به این موضوع می‌توان تفویض کرد و حوزه‌های حاکمیتی و غیر حاکمیتی در این کارگروه مورد توجه قرار بگیرد.

صالحی تاکید کرد: بنابراین باید در این حوزه به صورت مرحله‌ای پیش رفت و در یک برنامه ۲ تا ۴ ساله به آن توجه داشت و در ترکیب واقع گرایانه ای در مسیر تفویض وظایف به اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور پیش رفت.

وی با اشاره به منابع مالی به عنوان دومین موضوع مطرح شده در این نشست ادامه داد: امسال خوشبختانه جدول کمک به مؤسسات و مراکز فرهنگی احیا شده است و پیشنهاد من در این بخش این است که در کارگروهی که تشکیل می‌شود دوستان مسائل مالی مؤسسه و آن دسته از طرح‌هایی را که می‌توان از طریق جدول حمایتی کمک دریافت کرد را مشخص کنند تا بتوان برای آن حمایت دریافت کرد و اتحادیه در این زمینه بودجه مورد نظر خود را به معاونت قرآن و عترت پیشنهاد دهد تا بتوان آن را بررسی کرد.

صالحی با اشاره به بیمه و مالیات به عنوان سومین موضوع مطرح شده از سوی اعضای هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور در این نشست، گفت: در کارگروهی که از سوی این اتحادیه و معاونت قرآن و عترت تشکیل می‌شود می‌توان به این موضوع هم رسیدگی کرد و می‌توان بر اساس موضوعات مطرح شده در این نشست در یک جمع بندی در حوزه‌های تفویض وظایف به اتحادیه، تأمین منابع مالی و مسائل خاص با تمرکز بر بیمه و مالیات، بر همین اساس به تعامل با اتحادیه پرداخت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بر ضرورت وجود نقشه راه برای ادامه مسیر اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور تاکید کرد و افزود: این اتحادیه باید یک نقشه راه داشته باشد تا وضعیت موجود مشخص و شاخص‌ها در این حوزه تعریف شود تا بر این اساس بتوان یک افق ۱۰ ساله با جریان مردمی در حوزه قرآنی پیش برد.

وی گفت: در حوزه مباحث قرآنی در چند سطح دغدغه‌هایی وجود دارد. در جامعه ما اعتقاد به قرآن بالا است و این موضوع مهمی است و یک سرمایه قابل توجهی به شمار می آیدکه اعتماد ژرف و عمیقی به قرآن در کشور وجود دارد. همچنین در حوزه قرآن با موضوعاتی مانند انس با قرآن، خواندن قرآن، حضور در جلسات قرآنی، روخوانی و … مواجه هستیم که باید به آن توجه داشت.

صالحی ادامه داد: بخش دیگر در حوزه قرآن مربوط به اطلاعات و آموزش‌های قرآنی است. اینکه سرانه مطالعه مذهبی چقدر است، حوزه معرفت چگونه است و سطح سوم مربوط به رفتار قرآنی است و اخلاق قرآنی و ایمان قرآنی به ترتیب سطوح چهارم و پنجم در حوزه قرآن است و باید به این سطوح توجه داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ایمان قرآنی از اهمیت زیادی برخوردار است و آیه قرآنی به جان روح باید رسوخ کند. قرآن خواندن باید تحول وجودی در انسان به وجود آورد.

وی گفت: با توجه به سطوح قرآنی، اتحادیه مؤسسات قرآنی باید شاخص‌های قرآنی را به عنوان وضع موجود با ادبیات پژوهشی بیابد و به عنوان برنامه‌های میان مدت و بلند مدت بر این اساس پیش برود.

در ابتدای این نشست مرتضی طلایی رئیس هیأت مدیره اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور، گزارشی از مجموعه اقدامات یک سال گذشته این اتحادیه ارائه کرد.

وی گفت: از سال گذشته که اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور تشکیل شد، اقداماتی در این اتحادیه آغاز شد. هر ماه جلساتی در این اتحادیه با حضور اعضای هیئت مدیره برگزار شد و تاکنون ۱۲ جلسه برگزار شده است. نشست‌های فصلی و ۵۰ مصوبه در حوزه‌های مختلف داشته ایم.

وی افزود: جلساتی هم به صورت وبیناری با مدیران عامل استان‌ها برگزار کرده ایم و به طرح موضوعات، مسائل، مشکلات و چالش‌های این حوزه پرداخته شده است.

طلایی گفت: همچنین جلساتی با معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و ارتباطات‌هایی با فراکسیون‌ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشته ایم تا بتواین از ظرفیت‌های موجود در این زمینه بهره ببریم.

وی در ادامه به موانع و مشکلات پیش رو نیز اشاره کرد و افزود: واگذاری و تفویض ماموریت‌هایی در بخش مردمی به این اتحادیه یکی از مطالبات ما به شمار می‌آید. حضور مؤسسات استانی این اتحادیه در شورای های فرهنگ عمومی کشور از دیگر مطالبات ما به شمار می‌آید.

طلایی گفت: در سال ۱۴۰۰ هم در نظر داریم اقداماتی را انجام دهیم که از آن جمله می‌توان به تکمیل اطلس قرآنی کشور، برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی با هدف آسیب شناسی وضع موجود، راه اندازی سامانه مدیریت جامعه و بانک اطلاعاتی مؤسسات قرآن و عترت، برگزاری دوره‌های به روز رسانی مدیران حوزه قرآنی در زمینه توانمند سازی و مهارت افزایی، اقدامات پژوهشی و … اشاره کرد.

در این نشست برخی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور به طرح مشکلات و چالش‌های پیش رو پرداختند که از آن جمله می‌توان به بیمه و مالیات مؤسسات قرآنی، چگونگی تفویض وظایف به اتحادیه، توجه به مناطق محروم و مرزی در حوزه‌های قرآنی و … اشاره کرد.

کد خبر 5260368

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =