شصت‌وهفتمین درس‌گفتار «اندیشه و عمل» برگزار می‌شود

شصت‌وهفتمین درس‌گفتار «اندیشه و عمل»، با عنوان «عمل و نظر: عمل‌گرایی در سیره امام موسی صدر» و با سخنرانی شهین اعوانی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه سلسله درس‌گفتارهای «اندیشه و عمل» که به همت مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر برگزار می‌شود، شصت‌وهفتمین درس‌گفتار «اندیشه و عمل» با عنوان «عمل و نظر: عمل‌گرایی در سیرة امام موسی صدر» و با سخنرانی شهین اعوانی برگزار می‌شود.

شهین اعوانی از اعضای هیأت مؤسس انجمن فلسفه میان‌فرهنگی و عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران است. وی دکترای فلسفه خود را از دانشگاه بن آلمان و کارشناسی ارشد و کارشناسی را نیز در همین رشته از دانشگاه تهران اخذ کرد. عنوان رساله دکتری ایشان «کرامت انسانی به عنوان اصل اخلاقی در تدوین حقوق بشر (براساس دیدگاه کانت)» است.

اعوانی بر این باور است که سنت سقراط در فلسفه‌ورزی در مقام «مراقبت از نفس» و کانون توجه این فلسفه، شیوه درست کردار آدمی به جای پرداختن به مجموعه‌ای مجرد و انتزاعی از حقایق نظری است؛ روشی که در طول تاریخ فلسفه رنگ باخت و فیلسوفان بیشتر به نظر پرداختند تا عمل.

در مطلبی که با عنوان «عمل‌گرایی در سیره امام موسی صدر» ایراد خواهد شد، شهین اعوانی ابتدا تقدم و تأخر عمل بر نظر و پیامدهای آن را به اختصار شرح می دهند و سپس دو محور اصلی را پی می گیرند:

۱- تبیین رویکرد امام موسی صدر، به مثابه متفکری عمل‌گرا که نگرش دینی، فرهنگی و اجتماعی ایشان نیز بر محور عمل است.

۲- بیان تفاوت‌های عمدة عملگرایی ایشان با ویلیام جیمز، با توجه به این موضوع که ویلیام جیمز، بنیانگذار عمل‌گرایی، هر معنی و هر حکمی از احکام ذهنی انسان را تنها وقتی شایستة تحقیق و بحث می داند که نتیجة عملی بر آن مترتب باشد در غیراین‌صورت، پرداختن به آن را تضییع وقت و کاری بیهوده می انگارد.

شصت‌وهفتمین درس‌گفتار اندیشه و عمل روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ از ساعت ۱۸:۰۰ تا ۱۹:۰۰ به شکل زنده از صفحه رسمی مؤسسه در اینستاگرام، به آدرس imammoussasadr@ ، پخش خواهد شد.

کد خبر 5271301

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =