سرگردانی داوطلبان ورود به دانشگاه فرهنگیان و عدم پاسخگویی مسئولان

علیرغم وعده مسئولان آموزش و پرورش برای حل مشکل شرط سقف سنی داوطلبان ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، انتشار دفترچه شماره ۲ داوطلبان را بار دیگر سرگردان کرد و مسئولان هم پاسخگو نیستند.

خبرگزاری مهر - گروه جامعه: با انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ بار دیگر چالش متقاضیان دانشجومعلمی که در بهمن ماه مطرح شده بود و به نظر می‌رسید حل شده است، عیان شد. در دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش شرایط انتخاب دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مشخص شده است و سن پذیرش در دانشگاه فرهنگیان حداکثر ۲۲ سال ذکر شده است. این در حالی است که پیش از این در بهمن ماه وقتی کاهش سقف سن پذیرش در دانشگاه فرهنگیان از ۲۴ سال به ۲۲ سال با اعتراض بسیاری از داوطلبان کنکور مواجه شد، مسئولان آموزش و پرورش و در صدر آنها وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد شرط سنی به ۲۴ سال تغییر کرده است.

حال بسیاری از داوطلبان کنکور اعتراضشان به این است که بعد از این مدت درس خواندن بنا به وعده مسئولان دوباره با شرط سنی رو به رو شده‌اند که بسیاری از آنها را از انتخاب این دو دانشگاه و انتخاب شغل معلمی باز می‌دارد و این در حالی است که سال گذشته دلیل کارشناسی شده‌ای برای تغییر حداکثر سقف سنی ورود به این دو دانشگاه تربیت معلم اعلام نشد.

بهمن ۹۹: شرط ورود به دانشگاه فرهنگیان مانع نیست، درس بخوانید!

بهمن سال ۹۹ وقتی رسانه‌ها در مصاحبه با مسئولان آموزش و پرورش پیگیر اعتراض برخی داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ که تصمیمشان بر انتخاب دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی بود و سقف سنی ۲۲ سال ذکر شده بود، شدند، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه هجدهمین جلسه گفتگوی هفته در جمع خبرنگاران اعلام کرد که سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی ۲۴ سال است و به این دلیل از ۲۲ سال به ۲۴ سال تغییر پیدا کرد که سال گذشته متقاضیانی زیادی خواستار آن بودند و نظر کارشناسی شورای عالی آموزش و پرورش هم بر افزایش این سن بود.

وزیر آموزش و پرورش در حاشیه هجدهمین جلسه گفتگوی هفته در جمع خبرنگاران اعلام کرد که سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی ۲۴ سال است و به این دلیل از ۲۲ سال به ۲۴ سال تغییر پیدا کرد که سال گذشته متقاضیانی زیادی خواستار آن بودند و نظر کارشناسی شورای عالی آموزش و پرورش هم بر افزایش این سن بود

پیشتر از این صحبت‌ها اما در ۱۸ بهمن ماه مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری با صدور اطلاعیه‌ای شرایط پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد.

در این اطلاعیه آمده بود: «با توجه به پیگیری برخی داوطلبان متقاضی آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ مبنی بر عدم امکان ثبت‌نام برای دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در آزمون مزبور به دلیل سن بالاتر از ۲۲ سال به اطلاع می‌رساند چنانچه در صفحه ۴۳ و ۴۴ در دفترچه راهنمای ثبت‌نام شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ تصریح‌شده است شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های مزبور ازجمله شرط سنی و شرط معدل و موارد دیگر …، با رعایت تبصره ۱ ماده‌واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش‌وپرورش» مصوبه جلسه ۸۳۳ مورخ ۲۷ آبان ماه ۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی و به‌شرط صدور مجوز استخدامی و تأمین اعتبار مالی لازم، از طریق دفترچه شماره (۲) راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی، اطلاع‌رسانی خواهد شد. بنابراین محدودیتی برای افراد جهت ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ از سوی آموزش‌وپرورش تا ۲۴ سال ایجاد نشده و داوطلبان می‌توانند در آزمون مزبور ثبت‌نام نمایند.»

حال به نظر می‌رسد این وعده‌های خلاف واقع سبب شده تا در نهایت در دفترچه انتخاب رشته با ثبت عدد ۲۲ سال برای شرط ورود به این دو دانشگاه شمار زیادی از داوطلبان سرگردان شوند.

اضطراب و بی اعتمادی داوطلبان کنکور و تغییر نظر مدام مسئولان!

آن روزها عدم شفافیت در دفترچه آزمون سراسری ۱۴۰۰ در خصوص درج سن ثبت نام دانش آموزان برای ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی اعتراضات زیادی را به همراه داشته است. عملاً اعلام شد که در دفترچه شماره ۲ که پس از آزمون سراسری منتشر می‌شود در این خصوص اعلام صورت خواهد گرفت اما سوال اصلی داوطلبان در آن روزها این بود که می‌خواستند بدانند خود را برای کنکور در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان آماده کنند یا رشته‌های دیگر در دانشگاه‌هایی که شرط سنی ندارد. وزیر آموزش و پرورش نیز رسماً اعلام کرد سن پذیرش ۲۴ سال خواهد بود و حالا در شرایطی که در بحران کرونا بسیاری در آزمون سراسری شرکت کرده‌اند و هدف گذاری خود را انجام داده‌اند، انتشار دفترچه شماره ۲ آزمون سراسری یک تناقض آشکار میان حرف مسئولان آموزش و پرورش و ناهماهنگی‌ها با سازمان سنجش است.

تغییرات مکرر و لحظه‌ای سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و اظهارات متناقض مسئولان آموزش و پرورش در این باره باعث اضطراب و بی‌اعتمادی داوطلبان به مدیران آموزش و پرورش شده است

تغییرات مکرر و لحظه‌ای سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و اظهارات متناقض مسئولان آموزش و پرورش در این باره باعث اضطراب و بی‌اعتمادی داوطلبان به مدیران آموزش و پرورش شده است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان موافق شرط سنی ۲۴ سال است!

حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص گفت: بحث سقف سنی برای ورود به دانشگاه فرهنگیان در ابتدا ۲۰ سال بود که شخصاً ابتدا ۲۲ سال و بعد ۲۴ سال کردم و خودم هم موافق پذیرش دانشجو معلمان در این دانشگاه تا سقف ۲۴ سال هستم. اینکه چرا امسال این‌طور شده است ربطی به دانشگاه فرهنگیان ندارد و تصمیم جای دیگری در آموزش و پرورش گرفته شده است چون کار ما در دانشگاه فرهنگیان آموزش است و درباره بحث سن و گزینش و پذیرش و تقسیم و توزیع عزیزان در استان‌ها دخالتی نداریم.

در حالی که به نظر می‌رسد رئیس دانشگاه فرهنگیان موافق سقف سنی ۲۴ سال است، پیگیری خبرگزاری مهر از شورای عالی آموزش و پرورش حاکی از این است که این شورا نیز موافق افزایش سقف سنی بوده و این در حالی است که رئیس دانشگاه فرهنگیان هم در این شورا عضویت ندارد.

به نظر می‌رسد آنجا که در نهایت سن ورود به این دو دانشگاه تربیت معلم را به ۲۲ سال تغییر داده، مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری است که خبرگزاری مهر موفق به صحبت و اعلام نظر هیچیک از مسئولان این مرکز تا این لحظه نشده است.

پاسخگویی مسئولان وزارت آموزش و پرورش در این خصوص که چرا حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی کاهش یافته است، پاسخ به سوال شمار زیادی از داوطلبان سرگردان کنکور است که این ساعت‌ها در تماس با رسانه در تلاش هستند صدای خود را به گوش مسئولان برسانند.

کد خبر 5273717

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 9 =

  نظرات

  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   2 0
   بدترین دوره آموزش و پرورش مربوط به دوره حاجی میرزایی بود. هیچکدومشون پاسخگو و مسئولیت پذیر نیستن. خب نمیخواستید همون بهمن راستش رو میگفتید. آقای نویدادهم بیاد پاسخگوی کارهاش باشه.
  • علی IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   2 1
   لطفا سن رو همون ۲۴ تغییر دهید لا سرنوشت بچه ها بازی نکنید
  • IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   0 0
   راجع به مشکلات آموزشیاران نهضت سوادآموزی قبل از سال 92 هم یک تحقیق و پیگیری کنین من یک تیتر رو روی خبرگزاری ایکنا استان کرمانشاه با این عنوان خواندم و ازشون ممنونم که پیگیر کار امثال بنده هستن از شما که خبرگزاری پایتخت نشین هستین میخوام پیگیر باشین و اگه خدایی و برای رضای خدا که ادعای اکثر بچه های
  • IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   1 0
   بچه های خبرگزاری مهر هستش و ادعای دیانت و مؤمن بودن دارین برای خدا پیگیر باشین تا به تخلفاتی برسین که هر کسی با شنیدنش دود از نهادش بلند میشه لطفا خبرگزاری مهر بیتفاوت نباش
  • کنکوری ۱۴۰۰ IR ۱۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   2 0
   من دانشجوی پرستاری.متاهل هستم اومدم نشستم ۷ میلیون خرج کردم و خوندم رتبه خوبی هم آوردم اما الان به دلیل این کار سنجش تو بلاتکلیفی هستم.کی جواب اینا رو میده.کی این همه خرج کردن رو برمیگردونه به من؟؟
  • احمد IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   1 0
   خبرگزاری مهر تورو خدا سن دانشگاه فرهنگیان رو پیگیریکنید تا به ۲۴ اصلاح شود خداوند اجرتون دهد مگه خدا
  • محسن IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   3 0
   تورو خدا تا امشب خبر خوبی راجع به اصلاح سن به ۲۴ به همه بدید اجر شما باخدا خبر گزاری مهر
  • محیا IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   1 0
   تو رو خدا سن را همون ۲۴ کنید
  • محیا IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   1 0
   تو رو خدا سن را همون ۲۴ کنید
  • سید اکرم IR ۰۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 0
   سلام خواهش میکنم سن رو به ۲۴سال افزایش بدهید
  • سپی IR ۰۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 0
   ما از دانشگا انصراف دادیم بخاطر حرف شماها ک گفدین تا 24 سالههههه الننن کی پاسخگوعه یسال درس خوندن مارووو شب بیداری و صبح نخابیدنامونو این همه استرسو انصراف ا دانشگامون زندگیمونو تباه کردید ...تو رو خداااا پیگیری کنید فقط بجز خاستن ازتون کار دیگ نمیتونیم کنیم چجور یقتون بگیریم اخه
  • طیبه IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 0
   ,ما یک سال بخاطر حرف مسولین انتخاب رشته نکردیم به امید فرهنگیان ، یک سال تمام درس خوندیم ، اگه قرار بود سن رو تغییر بدن چرا از اول نگفتن که ما هم هدف گذاری نکنیم، لطفا مسولین هر چه سریع تر پیگیری کنن!!