هشت محله زنجان به‌عنوان سکونتگاه غیررسمی شناخته شده است

زنجان-مدیرکل راه وشهرسازی زنجان گفت: در زنجان هشت محله به‌عنوان سکونتگاه غیررسمی شناخته شده و اسلام‌آباد و نجف‌آباد بزرگ‌ترین سکونت‌گاه‌های ناکارآمد زنجان هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود بیات‌منش ظهر سه شنبه در آئین تجلیل از خبرنگاران در محل اداره راه و شهرسازی زنجان، به روند اجرای طرح اقدام ملی مسکن در استان زنجان اشاره کرد و گفت: برای ۱۳ هزار و ۳۰۰ متقاضی این طرح پروژه تخصیص داده شده و از این تعداد ۹ هزار واحد پیمان سپاری شده است که روند اجرای این طرح‌ها بیش از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اظهار کرد: از این تعداد هم پنج هزار و ۵۰۰ وحد فنداسیون و سایر کارهای ساختمانی انجام شده است و استان زنجان در اجرای طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در سطح کشور پیشتاز است.

مدیرکل راه و شهرسازی زنجان گفت: با اجرای طرح اقدام ملی تاکنون ۶۰۰ میلیارد تومان در صنعت ساختمان تزریق شده و این برای استان خوب است و اجرای این طرح در هر واحد برای سه نفر اشتغال زایی ایجاد می‌کند، گفت: ما با اجرای این طرح اشتغال ۴۵ هزار نفر زنجانی را تثبیت می‌کنیم.

بیات منش در خصوص بهسازی و نوسازی سکونت گاه‌های غیر رسمی در استان زنجان، گفت: در چهار شهر زنجان یک هزار و ۱۰۰ هکتار بافت ناکارآمد شناسایی شده و ۱۵ درصد مساحت استان در محدوده بافت فرسوده است و این مناطق به لحاظ کالبدی، زیردانگی و کمبود زیرساخت‌ها مشکل دارند و متاسفانه محلی برای آسیب‌های اجتماعی هستند.

وی با بیان اینکه در زنجان هشت محله به‌عنوان سکونتگاه غیررسمی شناخته شده و اسلام‌آباد و نجف‌آباد بزرگ‌ترین سکونت‌گاه‌های ناکارآمد زنجان هستند و ۹۰ درصد کل بافت‌های ناکارآمد را در بر می‌گیرند، افزود: اسلام‌آباد مشکل سند دارد و باید با رفع این مشکل ریزدانه‌ها تجمیع شود و مساحت نجف‌آباد نیز ۸۰ هکتار است که بیش از ۲۵ هزار نفر در آن ساکن هستند و بنیاد مسکن مطالعات نوسازی و بهسازی این مناطق را انجام داده تا این منطقه ساماندهی شود.

مدیرکل راه و شهرسازی زنجان به موضوع ساماندهی بافت‌های فرسوده اشاره کرد و یاد آورشد: شیت بازار زنجان یکی از کالبدهای مهم در پروژه نوسازی بافت فرسوده است که تاکنون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ضوابط ساماندهی آن را تعیین نکرده و از دیروز تا سه ماه به آن‌ها مهلت داده شده تا ضوابط را ارائه دهند و در غیر این صورت شهرداری و راه و شهرسازی برای آن تصمیم‌گیری می‌کند وتعریف و اجرای پروژه‌های محرک توسعه گامی در راستای ایجاد ارزش‌افروده در محلات ناکارآمد است و اداره راه و شهرسازی بر تحقق این مهم بسیار جدی است.

وی افزود: باید با تسهیل‌گری دستگاه‌های مختلف این پروژه‌ها انجام شود و با اجرای این پروژه‌ها مردم نیز به نوسازی و بازسازی تشویق می‌شوند و راه و شهرسازی برای ساماندهی محله اصغریه قیر رایگان در اختیار شهرداری قرار داده و بیش از ۷۰ درصد تولید آسفالت معابر این محله را تأمین کرده است.

مدیرکل راه وش هرسازی زنجان تصریح کرد: این استان ظرفیت‌های مختلفی در بخش‌های صنایع، کشاورزی، اجتماعی و فرهنگی دارد، ابراز کرد: اگر بتوانیم مرکز سکونت‌گاه‌ها و شهرها را توسعه دهیم مرکز جذب سرمایه می‌شوند و نبود شهر توسعه‌یافته باعث فرار سرمایه گذار می‌شود، گفت: نبود این مهم باعث شده تا سرمایه گذاران جذب استان‌ها دیگر شوند.

بیات منش افزود: سرمایه‌گذاران بزرگی در بخش صنایع روی داریم که از انرژی، زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های استان استفاده کردند ولی دستاورد و سود آن برای استان‌های دیگر است و شهر زنجان به شکل کاریکاتوری رشد کرده و توسعه متوازن نداشته است.

وی ابراز کرد: در طرح جامع به این موضوع پرداخته که کاستی‌ها برطرف شده و منجر به توسعه متوازن و جذب سرمایه‌های استان شود.

کد خبر 5278346

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =