برنامه‌های «فاطمی امین» برای وزارت صمت ضمانت اجرایی ندارد

نماینده مردم نیشابور در مجلس با بیان اینکه فاطمی امین در برنامه‌های خود موضوعات مختلفی را مطرح کرده است که برخی از آنها دارای ابهام است، گفت: ضمانت اجرایی برخی طرح‌های او مشخص نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی نوبت صبح روز سه شنبه (۲ شهریور) و در جریان بررسی رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور در مخالفت با فاطمی امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، گفت: در این چند روزه جلوه‌ای از مردم سالاری دینی دیده شد، مردم در رای اعتماد به کابینه از طریق اعمال رای وکلای خود سهم دارند.

وی تاکید کرد: وزیر شدن دو شرط دارد. اول پیشنهاد رئیس جمهور و بعد رای اعتماد مجلس. برخی از ما می پرسند آیا مجلسی که با ۲۰۰ امضا خواستار نامزدی رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری شد می تواند بر دولت نظارت کند؟ امروز همگان مشاهده خواهند کرد که مجلس بدون تعارف سیاسی در رای اعتماد به وزرای پیشنهادی تصمیم می گیرند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: امروز روز آزمون نمایندگان ملت است، امروز افکار عمومی با حساسیت دنبال می کنند که مجلس انقلابی برای انتخاب وزرای توانمند و پاکدست چه خواهد کرد و شعارهایی که برای پاسخگو کردن دولت و وزرا داده ایم فقط شعاری برای دلخوشی مردم بوده یا مرد میدن عمل هم هستیم.

ارکانی گفت: یک سال و نیم است که ادعا کردیم مشکلات مردم ناشی از وزرایی است که درد مردم را حس نکردند، اهل بده و بستان هستند، اهل عمل نیستند، حامل رانت رفقا و تیم خود بوده و پرادعا و کم مایه هستند.

وی اظهار کرد: اگر این گزینه ها را مقابل وزرای قبلی می بینید، به آنها رای اعتماد بدهید،  اگر حجت شرعی و وجدان برای رأی اعتماد ندارید نباید به صرف رفاقت به وزرای پیشنهادی رأی دهید. امروز به مردم نگران نشان دهید همان قوه ای که نگران مردم است، مجلس است. مجلس در راس امور و انقلابی و زنده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و پدر خانم آقای رئیسی صراحتا گفت،  اگر در آینده وزرا ناکارآمد بودند مردم گریبان نمایندگان خود را می گیرند.

ارکانی گفت: وزارت صنعت و معدن وزارتی عریض و طویل است که از گوشت و مرغ تا ماشین و لوازم خانگی و سیمان و سنگ مردم به این وزارتخانه وابسته است آیا فاطمی امین توانایی اداره این وزارتخانه عریض و طویل را دارد؟

وی خطاب به فاطمی امین، گفت: قیمت کالاها به ویژه لوازم خانگی در همین ایام افزایش چشمگیری داشته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: طبق اعلام معاونت نظارت مجلس برنامه های فاطمی امین ۵۵.۵ درصد از صد درصد مطابق با برنامه های بالادستی بوده است.

ارکانی با اشاره به برنامه های فاطمی امین گفت: وزیر پیشنهادی اعلام کرده که طرح ویژه ای برای تولید و عرضه خودرو در شش ماهه آینده و ایجاد کانال بانکی با کشورهای هدف دارد، آیا این هدف گذاری ها اجرایی است یا ایده های خام و بدون پشتوانه است

وی گفت: ۳۰  سامانه تعریف کرده اید، این سامانه ها ابزار تحقق اهداف است و ایجاد آنها گام اول حرکت وزارت صنعت است، سال هاست سامانه گمرک به سامانه های وزارت صنعت علیرغم تکلیف قانونی وصل نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خطاب به فاطمی امین، افزود: برنامه او برای واحدهای تولیدی تعطیل شده و ورشکسته چیست، برنامه او برای انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان جهت استفاده صنایع چیست؟ گفته اید دولت کارت اعتباری ۳۰۰ هزار تومانی برای همه ایرانیان صادر خواهد کرد، ضمانت اجرای این وعده چیست؟  فاطمی امین در برنامه‌های خود موضوعات مختلفی را مطرح کرده است که برخی از آنها دارای ابهام است،  ضمانت اجرایی برخی طرح‌های او مشخص نیست.

ارکانی با بیان اینکه نمایندگان فارغ از فشارهای سیاسی، جناحی و حزبی در مورد رای اعتماد تصمیم بگیرند، گفت: قرار نیست تکلیف شرعی و قانونی خود را فدای رفاقت ها، هم خطی سیاسی و مصلحت اندیشی کنید اگر روحانی هم این گزینه ها را پیشنهاد می داد مجلس رای اعتماد می داد؟

وی افزود: کجای انقلاب به ما مجوز داده که به وزرای ضعیف رای اعتماد بدهیم تا فلانی کدورتی پیدا نکند، کجای انقلاب ما اجازه داده نظارت را تعطیل کنیم و رسما وکیل الدوله شویم همان چیزی که در مجلس قبل به آن اعتراض می کردیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: کجای انقلاب به ما مجوز می دهد که در این شرایط پیچیده سرنوشت مردم را به دست افرادی بدهیم که خودمان آنها را به عنوان گزینه استانداری نیز قبول نمی کنیم.

ارکانی تصریح کرد: فردا روز رای اعتماد نیست روز امتحان وکلای ملت است، ضمن تشکر از رئیس جمهور به خاطر معرفی وزرای خارجه، کشور، دفاع و اطلاعات و برخی وزرایی که سابقه اجرایی قوی دارند معتقدم باید در مورد وزرای اقتصادی تصمیم گیری دقیق تری انجام شود.

وی گفت: اعمال حق حاکمیت ملت توسط مجلس فردا به رخ جهانیان کشیده می شود، چه رای اعتماد مثبت بدهیم و چه رای اعتماد منفی بدهیم. ما به اصول انقلاب و نوکری مردم مفتخر هستیم اما صراحتا اعلام می کنم نمایندگان با هیچ کس عهد اخوت نبسته‌اند.

کد خبر 5287457

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =