آب دریا را به فلات مرکزی منتقل خواهیم کرد

وزیر پیشنهادی نیرو انتقال آب دریا به فلات مرکزی کشور را از جمله برنامه‌های اولویت دار خود در حوزه آب معرفی کرد و گفت: با اجرای برخی سدها ۵.۵ میلیارد مترمکعب به ذخایر آبی خواهیم افزود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر محرابیان وزیر پیشنهادی نیرو امروز (چهارشنبه سوم شهریور ماه) در جلسه رأی اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، با تشکر از رئیس جمهور بابت اعتماد به وی، گفت: این سومین بار است که برای کسب رأی اعتماد در مجلس حضور پیدا می‌کنم. در دو هفته اخیر با کمیسیون‌ها، فراکسیون‌ها و مجامع نمایندگان جلسات متعددی داشتم و نمایندگان ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند کردند.

وزیر پیشنهادی نیرو تصریح کرد: اعتماد داشته باشید وزارت نیرو در دولت کار و تلاش به رفع دغدغه‌های مردم اقدام خواهد کرد. هرچند در حالی دولت کار را شروع می‌کند که اختلال در صنعت برق موجب اخلال در زندگی مردم، توقف فعالیت برخی صنایع، ضررهای گسترده و بیکاری و گرانی برخی از اجناس شده است. در مورد صنعت آب نیز وضعیت بهتر از برق نیست.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه، مجلس اهداف خوبی را در نظر گرفته بود که محقق نشد. باید طوری برنامه ریزی کنیم که در افق بلندمدت قطعی آب و برق نداشته باشیم. در سالهای مسئولیت در طرح‌های مهرماندگار اجرای بیش از ۸۳۰۰ مگاوات در صنعت برق و افزایش ۱۰ میلیارد مترمکعب آب به ذخایر کشور را داشتیم که مورد تفقد رهبر انقلاب قرار گرفت.

محرابیان ادامه داد: اکنون باید تمام کاستی‌ها را جبران کنیم. بنده در زمان معرفی، برنامه‌ای به مجلس ارائه کردم که عبارت بود از تأمین مطمئن و پایدار آب، حکمرانی آب با شفافیت، قانونمداری و توجه به محرومین، توجه به مصرف آب و افزایش راندمان، توجه به ظرفیت‌های پژوهشی و تقویت ساخت داخلی، بهبود اقتصاد آب و برق و توجه به نیروی انسانی انقلابی و پاک و فرهیخته این صنعت.

خود را ملزم به رعایت اسناد بالادستی می‌دانم

وزیر پیشنهادی نیرو تصریح کرد: همچنین این جانب خود را به رعایت اسناد بالادستی ملزم می دانم. در حال حاضر در حوزه‌های مختلف چالش‌های این صنعت به شرح زیر است: ناترازی های بیش از ۱۳ هزار مگاوات صنعت برق که برای رفع آنها احداث ۱۰ هزار مگاوات برق با همکاری صنایع بزرگ، احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید که سه هزار مگاوات آن تا سال آینده، پنج هزار مگاوات سیکل ترکیبی و دو هزار مگاوات نیروگاه جدید و احداث ۱۰ هزار مگاوات تجدیدپذیر با محوریت خورشیدی با استفاده از سرمایه‌های مردمی.

وی ادامه داد: صرفه جویی ناشی از احداث تجدیدپذیرها بسیار مهم است. صرفه‌جویی ناشی از تجدیدپذیرها دائمی است زیرا تابش نور خورشید مستمر و رایگان است و می‌تواند بیش از سه هزار میلیارد دلار ارزش برای ما ایجاد کند. قوانین مختلفی نیز برای توسعه فراهم است از جمله ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید.

حکمرانی آب را متکی بر عدالت، شفافیت و قانونمداری استوار می‌کنم

محرابیان تصریح کرد: اصلاح روابط مالی دولت، تولید کننده و مصرف کننده نیز اهمیت بالایی دارد تا موجب اصلاح ساختار سرمایه گذاری شود. مهمترین برنامه اینجانب در حوزه حکمرانی آب بر سه اصل عدالت، شفافیت و قانونمداری استوار است که اهتمام به این سه اصل موجب اعتماد عمومی می‌شود. همچنین تأمین آب روستایی در مناطق محروم از اولویت‌های بنده است. در حال حاضر سهم روستاها از آب شرب ۷۵ درصد است که ما با برنامه ریزی خود آن را به ۹۰ درصد می‌رسانیم و با اجرای برخی سدها که مطالعات آن انجام شده است، بیش از ۵.۵ میلیارد مترمکعب آب به ذخیره آبی اضافه می‌شود که از این میزان ۶۰۰ میلیون مترمکعب برای مصرف شرب، ۲۰۰ میلیون مترمکعب برای صنعت و الباقی برای حوزه کشاورزی، کاربرد دارد و البته سهم محیط زیست محفوظ است.

آبرسانی با لوله جایگزین کانال‌های آبی خواهد شد / ‏‬انتقال آب دریا به فلات مرکزی

وزیر پیشنهادی نیرو تأکید کرد: از دیگر برنامه‌های اینجانب در حوزه آب، آبرسانی با لوله به جای استفاده از کانال‌های آبی است که باعث کاهش تبخیر و صرفه‌جویی و افزایش سرعت می‌شود. مهار روان آب‌ها به ویژه در مناطق شمالی نیز اهمیت بالایی دارد.

وی تصریح کرد: از دیگر برنامه‌های اینجانب، استفاده از آب دریا و انتقال آن به فلات مرکزی است. همانطور که در دوران فعالیت اینجانب در وزارت صنایع، این طرح‌ها را شروع کردیم. طبق آمار کشورهای حوزه خلیج فارس روزانه بیش از ۲۵ میلیون مترمکعب آب از خلیج فارس استخراج می‌کنند در حالی که در کشور ما این سهم ناچیز است.

محرابیان گفت: در حال حاضر حتی بسیاری از روستاهای کنار دریا فاقد آب شرب هستند. با رعایت نکات زیست محیطی، تأمین آب در مرکز کشور با استفاده از آب خلیج فارس و دریای عمان و دریای خزر افزایش خواهد یافت.

دیپلماسی فعال آب با کمک وزارت خارجه

وزیر پیشنهادی نیرو اظهارداشت: موضوع مهار و مدیریت آب‌های مرزی از سیاست‌های وزارتخانه بنده خواهد بود و احقاق حقوق مرزنشینان با استفاده از دیپلماسی فعال در حوزه آب با همکاری وزارت امور خارجه ممکن خواهد بود.

محرابیان گفت: در دوره مسئولیت اینجانب چندین طرح جمع آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب به بهره‌برداری خواهد رسید و با سرمایه گذاری کشاورزی و صنعتی انتقال پس‌آب های حاصله گسترش خواهد یافت.

وی یادآور شد: تمام تلاش خود را می‌کنیم، پروژه‌های فعال را به کار خواهیم گرفت و اجرای شبکه‌های پایین دست سدها و انتقال آب به مصرف کننده در اولویت است.

وزیر پیشنهادی نیرو افزود: استفاده از اعتبارات، منابع مالی و بودجه ۱۴۰۰ و صندوق توسعه و سرمایه گذاری‌های بخش خصوصی در دستور کار خواهد بود البته با همکاری مجلس در تدوین بودجه ۱۴۰۱ و برنامه هفتم توسعه باید راهکارهای مناسب تأمین مالی پروژه‌ها فراهم شود.

چندصد مدیر جوان نخبه را به کار می‌گیرم

محرابیان با بیان اینکه ۶ نکته کلیدی را در رأس برنامه‌های خود مد نظر قرار می‌دهم، اظهار داشت: من اکنون متعهد می‌شوم که با استفاده از ظرفیت متخصصین نخبه جوان انقلابی کشور ساختار وزارت نیرو را متحول کنم. به گونه‌ای که طی ۴ سال آینده شاهد چندصد مدیر جوان نخبه در رأس امور اجرایی این وزارتخانه خواهیم بود.

وزیر پیشنهادی نیرو افزود: همچنین با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش بنیان پروژه‌های دانش بنیانی و کاربردی و تجهیزات فناورانه را توسعه خواهیم داد.

بخش خصوصی محور اصلی توسعه صنعت آب و برق خواهد بود

وی افزود: از این پس، محور حرکت و توسعه در بخش ما، بخش خصوصی خواهد بود و من از همین تریبون از فعالان این بخش دعوت به سرمایه گذاری در حوزه انرژی و آب می‌کنم و این فعالان با سرمایه گذاری خود ضمن خدمت به مردم از ارزش افزوده‌های پرسود بهره مند خواهند شد.

وی به نکته چهارم اشاره کرد و گفت: رعایت موازین زیست محیطی از الزامات مکتب اسلام و قانون است از این رو تمام پروژه‌ها با محوریت این اصل جلو خواهد رفت.

وزیر پیشنهادی نیرو تصریح کرد: قول می‌دهم همکاری تنگاتنگی با دیگر دستگاه‌های دولتی مرتبط مثل وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نفت و خدمتی صادقانه و مؤثر برای دستیابی به اهدافمان داشته باشیم.

محرابیان گفت: وزارت نیرو در راستای اجرای بند د تبصره ۲۰ قانون بودجه ۱۴۰۰ تبدیل وضعیت ایثارگران را با تمام قوا پیگیری و اجرا خواهد کرد.

وی در پایان خطاب به نمایندگان گفت: اگر با رأی شما این مسئولیت در شرایط خاص فعلی به دوش من گذاشته شود با همکاری پرسنل صنعت آب و برق کشور و فعالان حوزه انرژی دغدغه‌های مردم و شما را مرتفع خواهم کرد. ما در این مسیر نیاز به همکاری شما نمایندگان داریم.

کد خبر 5289200

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =