همگرایی و وحدت رویه بین نهادهای فعال قرآنی وجود ندارد

یکه دهقان گفت: بیشتر از هر چیزی تشکیل کارگروهی تخصصی و اجرایی بین دولت و سایر دستگاه‌ها و نهادهای فعال در جامعه قرآنی ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، انقلاب اسلامی به عنوان یک انقلاب فرهنگی، موجب گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه شده است. بر همین اساس دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی خصوصاً نهادهای انقلابی متولی توسعه فعالیت‌های قرآنی کشور شدند. دولت‌ها نیز هر کدام به سهم خود تلاش کرده‌اند تا نقشی در این زمینه داشته باشند که متأسفانه علیرغم انتظارات این نقش تاکنون به درستی ایفا نشده است.

در دولت جدید و در حالی که معاونت قرآن و عترت چشم به راه حکم انتصاب متولی تازه و جدید خود مانده؛ جامعه قرآنی به بیان برخی کاستی‌های موجود در عرصه امور دینی و قرآنی پرداخته است.

در همین راستا سعید یکه دهقان مسئول فعالیت‌های قرآنی مرکز آزاد کیش در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص فعالیت‌های قرآنی در جامعه گفت: نهادینه کردن هنجارهای اخلاقی و اجتماعی در جامعه کار سخت و دشواری در عرصه برنامه‌ریزی و اجراست و بسیار زمان بر می‌برد.

وی افزود: این انتظار در بدنه وزیران و معاونین دولت سیزدهم می‌رود تا با برنامه‌های کارشناسی همگام با نظر صاحب نظران در یک برنامه چند ساله آموزه‌های قرآنی را در لایه‌های زیرین اجتماعی نفوذ دهد. این امر نیاز به آموزش و فعالیت مستمر و حرفه‌ای دارد و هم نیاز به یک هم افزایی بین دستگاه‌های کشور باید رقم بخورد.

یکه دهقان اضافه کرد: بیشتر از هر چیزی تشکیل کارگروهی تخصصی و اجرایی بین دولت و سایر دستگاه‌ها و نهادهای فعال در جامعه قرآنی ضروری به نظر می‌رسد. این امر موجب می‌شود تا گام مؤثر و جریان داری در عرصه ترویج آموزه‌های قرآنی در زندگی فردی و اجتماعی برداشت شود.

وی با نقدی در خصوص تعدد دستگاه‌های قرآنی کشور گفت: چندین دستگاه بزرگ در کشور فعالیت قرآنی می‌کنند که نه تنها همگرایی و وحدت رویه بینشان وجود ندارد بلکه بسیاری مواقع در قالب موازی کاری و واگرایی نسبت به همدیگر در حال فعالیت هستند. همچنین در بحث بودجه قرآنی می‌توان با کمک مجلس و دستگاه‌های کلان در بازه ای چهار ساله فعالیت‌ها را تقسیم و کارکردهای قرآنی را منطبق با ظرفیت نهادها باز طراحی کنند.

کد خبر 5297724

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =