اندیشکده فضای مجازی در دفتر تبلیغات اسلامی تاسیس شد

قم- طی نشستی با حضور رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی، رئیس اندیشکده فضای مجازی انتخاب و این اندیشکده آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام محمد شیخ‌الاسلامی معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی در نشست مشترک با حجت‌الاسلام نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به مصوبه تأسیس اندیشکده فضای مجازی در جلسات مشترک گذشته گفت: عرصه مطالعات فضای مجازی در نهادهای حوزوی به سمت مطالعات طولانی و عمیق پژوهشکده‌ای رفته است و چون تحولات فضای مجازی بسیار سریع است دیگر آن نتیجه مطالعات عمیق، ثمر بخش نخواهد بود. مثلاً هنوز آثاری را در رابطه با بلوتوث مشاهده می‌کنیم در حالی که امروزه این ویژگی دیگر کارایی ندارد.

معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه اگر در مسیر فضای مجازی گام برداشتن هایمان کُند باشد قطعاً قافیه را خواهیم باخت و تا حدود زیادی هم این اتفاق افتاده است، ادامه داد: اهتمام و عزم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به این مسأله ستودنی است و باید بتوانیم یک دبیرخانه برای اندیشکده تشکیل بدهیم و دبیر آن را تعیین کنیم و همچنین دفتری برای آن داشته باشیم تا تعاملات و ارتباطاتی برقرار شود، هرچند نمی‌خواهیم چیزی را به مجموعه‌ها تحمیل کنیم اما این کار به پیشرفت در این زمینه کمک خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اندیشکده نباید به مسائل نمایشی بپردازد، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اقتضائات این کار مواظبت بر فعالیت و روش اندیشکده است که تبدیل به ساختار دیگری نشود و نباید میل به سمت کارهای پژوهشکده‌ای و نشست و جشنواره پیدا کند، اندیشکده نباید برای برای برگزاری نشست و کارهای نمایشی باشد.

حجت‌الاسلام شیخ‌الاسلامی افزود: اندیشکده اتاق فکر است و فضا را برای گفت‌وگوهای عمیق فراهم می‌کند، نگاه موجود در اندیشکده ها بشدت باید تمایل به مسائل انضمامی داشته باشد، اگر میل به انضمام نباشد میل به کارهای دیگر پیدا می‌کند.

معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به بازخوانی مدل‌های حل مسأله در فضای مجازی عنوان کرد: مسأله یابی و مسأله سازی و حل مسأله در فضای مجازی نیازمند یک بازخوانی و مدل‌های جدیدی است، لذا به نظام مسائل فضای مجازی نیاز داریم.

وی ادامه داد: این اهتمام در دفتر تبلیغات اسلامی وجود دارد که اگر اقتضا فضای مجازی مسائل دیگری باشد و همچنین از پایه علمی خوبی برخوردار بشود، نظام مسائل جدیدی در فضای مجازی با همان نگاه سامانه قطب‌ها تعریف گردد.

در ابتدای این جلسه، حجت‌الاسلام نجف لک زایی “رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی” در سخنانی با قدردانی از پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص تأسیس اندیشکده فضای مجازی، بر ضرورت و اهمیت فعالیت این اندیشکده تاکید کرد.

همچنین حجت‌الاسلام شیخ‌الاسلامی به عنوان رئیس اندیشکده فضای مجازی از سوی حجت‌الاسلام لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی انتخاب شد و حاضرین نقطه نظرات خود درباره اندیشکده فضای مجازی و انتخاب دبیر را بیان کردند.

کد خبر 5307509

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =