معاون پیشین اشرف غنی نسبت به شروع درگیری نظامی هشدار داد

معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان و یکی از چهره‌های پرنفوذ هزاره‌ای‌های این کشور نسبت به خلف وعده طالبان و انحصار قدرت هشدار داد.

‌به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «کریم خلیلی»، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان و یکی از چهره‌های پرنفوذ هزاره‌ای‌های این کشور اعلام کرده است که اگر طالبان خلف وعده کند و پیمان بشکند و از استبدادش اجتناب نکند، هزاره‌ای‌ها درگیری‌ها و تقابل را با این گروه شبه نظامی از سر می‌گیرند.

معاون سابق ریاست جمهوری افغانستان در این ارتباط گفت: تا به امروز ما کابینه موقت دولت طالبان افغانستان را دیدیم که هیچ اقدامی انجام نداده. چنین کابینه‌ای برای سایر نیروهای سیاسی و گروه‌های اقلیت کشور قابل قبول نیست. این وضعیت به طور حتم برای ازبک‌ها و تاجیک‌ها و سایر گروه‌های اقلیت افغانستان غیرقابل تحمل است و باعث می‌شود تا آنها بار دیگر به صحنه نبرد برگردند.

خلیلی همچنین ابراز امیدواری کرد که در پی فشارهای بین‌المللی، طالبان خواسته‌هایش را بر تمامی مردم افغانستان تحمیل نکند و از وقوع جنگ داخلی در کشور جلوگیری شود.

وی ادامه داد: ما هنوز به دنبال این مساله هستیم و امیدواریم که طالبان از دولت قبلی که در دهه ۱۹۹۰ داشت، درس بگیرد و آماده ایجاد یک دولت جامع باشد و از استبداد و خودکامگی اجتناب کند.

معاون سابق ریاست جمهوری افغانستان گفت: ما نباید مجبور شویم که از راه مقاومت مسلحانه عبور کنیم تا به این وسیله از جان و حقوق اولیه مردم خود محافظت کنیم.

معاون اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان افزود: دولت غنی توافق شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با اعضای طالبان برای ایجاد کابینه‌ای که مطابق منافع همه گروه‌های سیاسی و قومی باشد را کنار گذاشت.

وی گفت: در دوره ریاست اشرف غنی، ما سیاست مسالمت آمیز در قبال طالبان داشتیم. من یکی از معماران رویکرد مسالمت آمیز بودم که توسط شورای عالی مصالحه ملی افغانستان ترویج شد. ما در این مورد به توافق رسیدیم که دولتی ایجاد کنیم که حقوق همه گروه‌های قومی و سیاسی در آن رعایت شود و طرف طالبان با آن موافقت کرد. اما دولت غنی این توافق را از بین برد. او که فرار کرد و همه چیز را به طالبان سپرد، راه را برای تسلط بر کشور هموار کرد.

پس از گذشت چند هفته از سقوط شهر کابل به دست طالبان، سرانجام این گروه ترکیب کابینۀ خود را اعلام کردند که این موضوع واکنش‌های شدیدی را برانگیخت. منتقدان تاکید می‌کنند که انحصار قدرت و سیاست حذف همواره به بحران، فاجعه و شکست انحصارطلبان می‌انجامد.

کد خبر 5311481

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha