کسب رتبه برتر دادگستری استان هرمزگان در کشور

بنابر اعلام مرکز آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه، دادگستری استان هرمزگان در کشور رتبه اول کشوری را کسب کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، علی صالحی رییس کل دادگستری هرمزگان در مورد چگونگی کسب رتبه دادگستری اول کشور در همه شاخصه های ارزیابی گفت: در برخی از شعب روزهای تعطیل و بعدازظهرها و شب‌ها وقت‌های رسیدگی تعیین شد و شعب نامتعارف ساماندهی گردید.

رییس کل دادگستری هرمزگان به بازرسی‌های مستمر نیز اشاره کرد و گفت: طی یکسال گذشته ۶ بار از کل دادگستری استان هرمزگان بازرسی دقیق صورت گرفته و شهرستان‌های استان نیز به صورت سرزده مورد بازرسی قرار گرفتند. کلیه وقت‌های رسیدگی را به زیر یک ماه آوردیم و روزانه این موضوع نظارت می‌شود و اگر وقتی بالای یک ماه تعیین گردد، باید به زیر یک ماه تغییر کند.

صالحی با اشاره به بازدیدهای مستمر از دادسرای بندرعباس، گفت: پرونده‌های معوق از سطح استان جمع آوری و راهکارهای لازم برای کاهش آمار اتخاذ شد. اگر هنوز نظر کارشناس اعلام نشده بود، شخصاً با کارشناس تماس گرفته و اعلام می‌کردم که ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت نظر خود را اعلام نماید. گاهاً استعلاماتی بود که واصل نشده بود که تاکید می‌کردم باید زودتر اعلام شود و حتماً دستورات قضایی مقید به وقت باشند.

وی با تاکید بر اینکه رضایتمندی مردم مسئله بسیار مهمی برای ما است، گفت: به منظور اتقان و افزایش کیفیت آرا در کنار سرعت در رسیدگی، برنامه ریزی‌هایی صورت گرفت و جشنواره آرا را به صورت ماهیانه، فصلی و سالیانه برگزار کردیم.

وی با اشاره بر تشکیل گروه اتقان آرا کیفری و حقوقی و اخذ آمار نقص و نقض آرا، اظهار کرد: در این زمینه آمار احصا و به شعبات ابلاغ شد تا ضعف‌های موجود برطرف گردد. در زمینه ماموریت به معاونین برای بررسی علت نقض و نقص آرا نیز به محض اینکه پرونده در دادگاه نقص یا نقض شود، این پرونده به معاون مربوطه جهت بررسی ارسال می‌شود تا علت را شناسایی کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه به برخی شاخص‌هایی که دادگستری این استان رتبه اول را در این زمینه کسب کرده است، اشاره و عنوان کرد: از حیث میانگین مانده در کلیه شعب بستگی به نوع شعبه، رتبه اول را دادگستری استان هرمزگان کسب کرده است. طبق آخرین آماری که مرکز فناوری و اطلاعات قوه قضاییه ارائه کرده در شعبه دادگاه‌های کیفری یک ما میانگین موجودی سه فقره پرونده است؛ یعنی کل میانگین موجود استان ۱۲ فقره پرونده است. در دادگاه‌های تجدید نظر میانگین مانده هر شعبه ۱۲ فقره پرونده یعنی کل پرونده‌های دادگاه‌های تجدید نظر ۹۶ پرونده است. وی ادامه داد: در شعب دادسراها، رتبه اول را هم در دادیاری و هم در بازپرسی کسب کرده‌ایم و میانگین مانده پرونده‌ها در دادسرا ۴۴ فقره در دادیاری و بازپرسی است.

صالحی یادآور شد: میانگین مانده شعب دادگاه‌های عمومی اعم از حقوقی، کیفری دو، خانواده و اطفال ۵۱ فقره است که در این زمینه نیز رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم. طبق آخرین آمار شعبه دادگاه‌های حقوقی هرمزگان با ۷۸ فقره رتبه اول، شعبه دادگاه کیفری دو با ۲۰ پرونده رتبه اول و شعب دادگاه‌های انقلاب با ۸ پرونده رتبه اول کشوری را کسب کرده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان افزود: موجودی شعب اظهارنظر از حیث میانگین مانده صفر است و دادگستری استان هرمزگان از این حیث نیز رتبه اول را کسب کرده است. از حیث متوسط اوقات رسیدگی دادگستری استان هرمزگان دارای رتبه اول کشوری است. طبق آماری که انتهای سال ۹۹ اعلام شد، متوسط اوقات رسیدگی در هرمزگان ۹ روز است.

صالحی با اشاره به کسب رتبه اول کشوری از حیث نداشتن پرونده‌های نامتعارف از سوی دادگستری هرمزگان، اظهار کرد: پرونده‌های شعب دارای ۲۰۰ فقره موجودی شعب نامتعارف محسوب می‌شوند و در استان حتی یک شعبه نامتعارف وجود ندارد.

وی با اشاره به کسب رتبه اول از جهت متوسط زمان رسیدگی به پرونده، گفت: دادگاه کیفری یک با متوسط زمان ۲۸ روز، دادگاه کیفری دو با متوسط زمان ۵۵ روز، دادگاه انقلاب استان هرمزگان با متوسط زمان رسیدگی ۶۸ روز رتبه اول کشوری را در سطح کشور دارند. همچنین درخصوص کسب رتبه اول کشوری در صدور ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی نیز با ۹۹ درصد ابلاغ الکترونیک در دادگستری و با صد در صد ابلاغ الکترونیک در شوراهای حل اختلاف و به لحاظ میزان کاهش پرونده‌های ورودی رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به کسب رتبه اول از لیست شاخص‌های چهارده‌گانه زندان و کلیه شاخص‌ها، اظهار کرد: استان هرمزگان رتبه اول کشوری از حیث رضایتمندی مراجعین دستگاه قضایی در کشور را داشته است. کسب رتبه برتر در جشنواره ملی فناوری اطلاعات از جهت استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و کسب رتبه برتر کشوری داشتیم. دادگستری استان هرمزگان در راستای اجرای دقیق مدل تعالی فرهنگی و طرح تحکیم مراجعان رتبه اول را کسب کرده است.

صلحی از کسب رتبه برتر کشوری در خصوص اجرای قانون جامع حدنگار خبر داد واظهار کرد: به صورت مستمر در جلسه‌های شورای بیت‌المال موضوع کاداستر را مورد توجه قرار داده و دستگاه‌های اجرایی را به ثبت مالکیت ملزم کرده‌ایم. به علاوه رتبه اول کشوری از حیث برخورد قاطع و بازدارنده با جرایم خشن در راستای ارتقای امنیت و آرامش در جامعه و رتبه برتر کشوری از جهت اعطای تسهیلات مرخصی به زندانیان و بازدید از زندان‌ها را نیز کسب کرده ایم.

وی ادامه داد: در پاسخگویی به درخواست‌های مراجعین به دستگاه قضایی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است. در هر واحد قضایی یک کارمند مجرب، خوش اخلاق، متواضع و خوش برخوردی برای پاسخگویی به مشکلات مردم و ارشاد و معاضدت حضور دارد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به فعال سازی سامانه پاسخگویی به سئوالات حقوقی شهروندان در استان هرمزگان، یادآور شد: این سامانه از ساعت ۱۳ تا ۲۱ هر روز از سوی معاونین دادگستری پاسخگوی سوال های حقوقی و قضایی است. شماره این سامانه ۰۷۶۳۲۰۶ است که مردم استقبال خوبی کردند. همچنین سامانه پیامکی به منظور دریافت انتقادات، پیشنهادات و انعکاس مشکلات توسط مراجعین به دستگاه قضایی به شماره ۳۰۰۰۸۶۳۲۰۶ فعال است.

صالحی از برگزاری ملاقات مردمی رئیس کل دادگستری در روزهای سه شنبه هر هفته خبر داد و گفت: درب اتاق ما به روی مردم هر روز باز است، اما روز سه‌شنبه به روز ملاقات مردمی اختصاص یافته و در هر هفته حدود ۱۰۰ مراجعه کننده حضور پیدا کرده و مشکلاتشان رسیدگی می‌شود. رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به بازرسی‌های نامحسوس اشاره و از راه‌اندازی سالن ملاقات الکترونیکی در زندان برای اولین بار در استان هرمزگان خبر داد. بر اساس بخشنامه‌ای که از سوی دادگستری استان ابلاغ شده، به هیچ وجه نباید اعزام زندانی صورت گیرد و اتاق‌های دادرسی در زندان راه اندازی گردیده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بالغ بر ۵ هزار و ۸۵۴ فقره دادرسی الکترونیک با متهمینی که در زندان هستند و ۸ هزار و ۲۹۵ فقره جلسه دادرسی الکترونیک با اصحابی که دعوایشان در خارج از زندان است، صورت گرفته است. همچنین ۱۵ جلسه دادرسی الکترونیک با اصحاب دعوایی در خارج از کشور بوده‌اند، انجام شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به استقرار دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در زندان اشاره کرد و گفت: ارائه خدمت صدور گواهی عدم سوءپیشینه کیفری اولین بار در استان هرمزگان راه‌اندازی شد. به علاوه خدمت ثبت قرارداد الکترونیکی وکالت در محاکم قضایی استان، فعال‌سازی سامانه ارتباط با ضابطین، فراهم سازی زیرساخت‌ها در سراسر استان به منظور تبادل لوایح الکترونیک، اجرای دقیق دستورالعمل نوبت‌دهی جهت ارائه خدمات قضایی نیز راه اندازی شده است.

صالحی به اجرای طرح پرونده‌های تمام الکترونیک قضایی اشاره کرد و گفت: بالغ بر ۳۷ هزار و ۶۱۱ فقره پرونده تمام الکترونیک داریم و کلاً پرونده فیزیکی در مورد این پرونده‌ها حذف شده است. افتتاح ساختمان شوراهای حل اختلاف دادگستری در شهرستان رودان، تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های چهار واحدی مناطق سازمانی بستک، تکمیل و احداث ساختمان دادگستری شهرستان‌های سیریک و جزیره ابوموسی، پیگیری و نصب آسانسور در دادگستری میناب، احداث و بهره‌برداری ساختمان افسر نگهبانی دادگستری کل استان هرمزگان، آغاز عملیات اجرایی ساختمان کیش از جمله اقدامات صورت گرفته در بحث عمرانی است.

وی ادامه داد: از موضوعات مهم راه اندازی دادگستری شهرستان بشاگرد بود. دادگستری شهرستان بشاگرد سال‌ها در شهرستان جاسک مستقر بود و مردم مجبور بودند مسیری طولانی را از شهرستان بشاگرد به شهرستان جاسک و بالعکس طی کنند. ۲۵ سال مردم شهرستان بشاگرد این مسیر را طی می‌کردند، اما با دستور ریاست وقت قوه قضاییه و با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، دادگستری در شهرستان بشاگرد مستقر شد. احداث ساختمان دادگستری ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در ۱۵ روز آینده به بهره برداری می‌رسد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره بر اقدامات صورت گرفته در حوزه حمایت از تولید، از ایجاد بیش از ۵ هزار فرصت شغلی اظهار کرد: در واحد تولیدی آلومینیوم المهدی هرمزگان از بیکاری ۲ هزار و ۵۰۰ کارگر جلوگیری شد. از سوی دیگر با پیگیری‌هایی که صورت گرفت الان این واحد تولیدی دارد ۲۴ ساعته به صورت سه شیفت کار می‌کند. یک واحد تولیدی وجود داشت که علیرغم صدور مجوزهای لازم از دستگاه متولی به خاطر بحث واگذاری زمین مشکلاتی را داشت که در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مطرح شد و اجازه ندادیم که این مشکل ادامه داشته باشد و اکنون پنجمین کارخانه تولید روغن در کشور است. این واحد بیش از هزار و ۲۰۰ نفر فقط به صورت مستقیم و دو هزار و ۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم، نیروی کار دارد.

صالحی تاکید کرد: برای برخی واحدهای تولیدی از بابت مسئولیت اجتماعی یکسری وظایفی را تعریف کردیم، در مورد یکی از واحدهای تولیدی از مسئول آن خواستیم که در ۸ هکتار زمین، ۱۶ هزار درخت کاشته شود و عواید آن را به خانواده‌های زندانیان اختصاص بدهند. هم یک فضای سبزی ایجاد می‌شود و هم عواید این طرح به خانواده مستحق زندانی می‌رسد.

وی با اشاره به رفع مشکلات واحد تولیدی روغن حیات هرمزگان، بیان داشت: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته در حال حاضر ۲۴ ساعته مشغول فعالیت است و نیاز استان و بخشی از استان‌های همجوار را تامین می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به بازرسی مستمر از گمرک و بنادر و صدور دستور قضایی برای ترخیص کالاها، تصریح کرد: دادستان‌ها را ملزم کرده‌ایم که هفته‌ای یک بار به گمرکات بنادر سر بزنند. بنده قیر ماهی یک بار سرکشی می‌کنم و در زمینه مبارزه با قاچاق کالا شعبه ویژه‌ای را راه اندازی کرده‌ایم.

کد خبر 5312990

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =