اربعین تجلی فرهنگ ایثار و مسئولیت پذیری است

قزوین-امام جمعه موقت قزوین گفت: در گردهمایی بزرگ اربعین همه افراد به دور از منیت در میدان حاضر میشوند که همین امر تجلی ایثار و مسئولیت پذیری است.

حجت الاسلام سید مهدی خضری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اربعین حسینی را یک رویداد فرهنگی بزرگ و تمدن‌ساز دانست و اظهار کرد: اربعین گمشده مدینه فاضله است به این معنا که جریان اربعین درست همان مدینه فاضله‌ای است که در آن بشریت و انسانیت در یک موقعیت زمانی و مکانی به سوی یک آرمان مشترک حرکت می‌کنند.

امام جمعه موقت قزوین اذعان کرد: اربعین یک هدف مشترک است که انسان‌ها به دنبال آن هستند و در این جریان ما شاهد آن هستیم که انسانیت و محبت به دور از منیت و خودمحوری اجتماع قلبی پیدا می‌کند و هوای تازه و فرح‌بخشی استشمام می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه تمدن و زندگی مادی در بسیاری از مناطق حاکم شده این اربعین است که می‌تواند افراد را از دنیای مادی به سوی دنیای ایثار سوق دهد به گونه‌ای که افراد چیزهایی از قبیل انسانیت را که سال‌ها به دنبال آن بودند در اربعین به دست می‌آورند.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه اگر دنیای مادی غرب اجازه معرفی اربعین را بدهد ظهور با شتاب بیشتری اتفاق می‌افتد عنوان کرد: اربعین صرفاً یک زیارت نیست چرا که زیارت در سایر زمان‌ها و مکان‌ها هم وجود دارد اربعین جامعه‌ی آرمانی ظهور را در قطعه زمان و مکان کوچک نشان می‌دهد و با توجه به اینکه در سایر ادیان نیز به مسئله‌ی منجی پرداخته شده و مکاتب و مذاهب مختلف هم به دنبال این آرمان بوده‌اند، حالا این آرمان را در اربعین مشاهده می‌کنند.

امام جمعه موقت قزوین ضمن اشاره به اینکه اربعین ابعاد تربیتی مختلفی دارد تصریح کرد: اربعین یک اجتماع قلبی است نه فیزیکی چرا که طی زمان‌های متعدد اجتماعات متعددی برگزار می‌شود اما هیچیک از اجتماعات موجود بر اساس قلب و باور نبوده و عمق معنوی اربعین را به همراه ندارد و از طرف دیگر اربعین بر اساس منافع مادی نیست بلکه بر اساس منافع مشترک است، چه بسا در این مسیر افراد برای پذیرایی از زائران اربعین طی شبانه‌روز با خسارت مادی نیز مواجه می‌شوند.

خضری مطرح کرد: اربعین یک رویداد خانواده محور است و ما می‌بینیم که تمام مواکب اربعینی با نگاه خانواده محور و خانواده گستر مشغول خدمت‌رسانی به زائران اربعینی هستند به گونه‌ای که خانواده‌های عراقی به صورت عشیره‌ای از کوچک و بزرگ در جریان اربعین آماده خدمت‌رسانی می‌شوند.

وی ادامه داد: در جریان خانواده محور بودن اربعین بزرگ‌ترهای خاندان با طراحی مواکب نقش برنامه‌ریزی و مدیریت را به عهده داشته و نسل جوان به عنوان موتور اصلی و نقش محوری، اداره موکب را به عهده دارند و از تمام توان خود برای خدمت‌رسانی استفاده می‌کنند.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه تلاش غرب تضعیف بنیاد خانواده و تمدن فرهنگ اربعین است عنوان کرد: از سوی دیگر پیش از شیوع ویروس کرونا شاهد آن بودیم که افراد مختلف از کوچک و بزرگ به صورت خانوادگی در پیاده روی اربعین حاضر می‌شوند و اشخاص مختلف حتی قشر پیر یا نوزادان داخل کالسکه نیز در این جریان بزرگ حاضر هستند.

وی گفت: ترویج جریان مسئولیت‌پذیری از دیگر ابعاد تربیتی اربعین است و در این ایام افراد حتی کودکان هم مسئولیت‌پذیر بودن را که به گفته‌ی تمدن غرب یک مهارت نرم است تمرین می‌کنند.

حجت الاسلام خضری در پایان بیان کرد: در مسیر اربعین می‌بینیم که کودکان مسئولیت و سمتی دارند و از تنبلی و تن‌پروری جدا شده‌اند و در سنین کم نیز به گونه‌ای مشغول خدمت‌رسانی به زائرین هستند که این امر علاوه بر رشد روحیه مسئولیت‌پذیری در نسل آینده، سبب ترویج فرهنگ مسئولیت‌پذیری نیز می‌شود.

کد خبر 5313876

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =