دسترنج زرشک‌کاران در دست دلالان/ آفت افت قیمت یاقوت سرخ

بیرجند- ۱۸ هزار بهره‌بردار زرشک کار این روزها بار دیگر به گرداب آفت افت قیمت محصول افتاده‌اند و مسئولان اعلام می‌کنند در فروش محصول عجله نکنند، بازار در حال رونق است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: زرشک یکی از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی که اشتغال بیش از ۱۸ هزار کشاورز این استان به آن گره خورده است.

بیش از ۹۸ درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود و این استان رتبه مقام نخست دنیا در تولید زرشک بی دانه را دارد.

اما این روزها افت قیمت یاقوت سرخ کویر خراسان جنوبی که به فصل برداشت رسیده، امان را از زرشک کاران گرفته است و می‌طلبد تا همانند دو سال گذشته که مدیران جهادی استان برای خروج از بحران افت قیمت اقدامی جهاد گونه داشتند بار دیگر وارد میدان شوند.

افت قیمت زرشک کالای استراتژیک استان از ۸۰ به ۳۰ هزار تومان و انبار شدن هزاران تن زرشک در انبارها و سردخانه جزو بحرانی بود که دو سال گذشته دامن زرشک کاران را گرفت و پس از آن با ورود سازمان تعاون روستایی و مدیران جهاد کشاورزی زرشک با نرخ توافقی و کیلویی ۴۵ تا ۵۵ هزار تومان زرشک خریداری و کمی از بار مشکلات بهره برداران زرشک کار کم شد.

اما این خبر افت قیمت محصول بار دیگر توسط رسانه‌ها منتشر شد و گفته‌های زرشک کاران در آغاز فصل برداشت حکایت از افت چشم گیر این محصول در مقایسه با سال گذشته دارد.

طی سال گذشته با پیگیری‌های انجام شده قرار بود دیگر شاهد بحران در میدان زرشکی استان نباشیم و با انجام واکسیناسیون و بهبود روند صادرات زرشک از بحران قیمت خارج و دسترنج کشاورزان زرشک کار با قیمت بهتر عرضه شود.

تعلل مسئولان و ورود دلالان

محمد آبدار زرشک کار درمیانی در گفتگو با مهر بیان کرد: سال گذشته با وجود کرونا هر چند دلال‌ها بازار زرشک را به دست گرفتند اما با ورود دولت و نهاد بنیاد علوی برای خرید توافقی کمی از بحران و گرداب مشکلات کاسته و بازار زرشک رونق گرفت.

وی با بیان اینکه اما این روزها با آغاز برداشت زرشک تازه دلالان بار دیگر آفت افت قیمت را به خرمن زرشک انداخته‌اند، گفت: می‌طلبد برای تنظیم بازار و جلوگیری از تضییع حق زرشک کاران نسبت به خرید تضمینی، توافقی اقدام شود.

این کشاورز درمیانی با بیان اینکه هنوز حداقل قیمت خرید زرشک در استان اعلام نشده است، عنوان کرد: سال گذشته زرشک تازه با شاخه به نرخ ۹ و ۱۰ هزار تومان خریداری شد و این روزها دلالان نرخ ۶ و ۷ هزار تومانی می‌دهند.

دسترنج زرشک کاران در دست دلالان / آفت افت قیمت یاقوت سرخ

زرشک کاران برای برداشت و فروش محصول عجله نکنند

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار مهر، بیان داشت: روزهای خوبی پیش روی زرشک کاران قرار دارد و بازار هدف فروش محصول زرشک شرایط بهتری پیدا خواهد کرد.

محمد اکبری تصریح کرد: دولت برای حمایت از زرشک کاران و خرید محصول زرشک برنامه‌هایی چون خرید توافقی را در نظر دارد و امروز توسط سازمان تعاون روستایی گزارشات به استاندار داده می‌شود.

به گفته وی تعاون روستایی برای خرید محصول و تنظیم بازار زرشک اقدام خواهد کرد و غرفه‌ها در تهران و قرارداد با فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای عرضه زرشک تازه در دست اقدام است.

اکبری اظهار کرد: نرخ خرید توافقی زرشک تازه با شاخه شاید حدود ۱۲ هزار تومان باشد اما خبر نهایی به زودی رسانه‌ای می‌شود.

وی بیان داشت: هنوز به طور جدی برداشت زرشک آغاز نشده و برای بهبود کیفیت این محصول بهتر است زرشک کاران از برداشت زودهنگام خودداری کنند و به قیمت پایین محصول را به دلالان نفروشند.

اکبری بیان داشت: عمده زرشک تولید شده سال‌های گذشته روانه بازار شده و شاید حدود ۸۰۰ تا دو هزار تن در سردخانه‌ها و انبارها موجود باشد.

بازاریابی حلقه مفقوده

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه افزایش تولید در دستور کار است، اظهار کرد: محصول زرشک با توجه به شرایط سازگاری استان منحصر به فرد است.

عبدالرضا رضایی با بیان اینکه هنوز نتوانسته‌ایم زرشک را به جایگاه واقعی آن برسانیم، بیان داشت: بارگاه‌های زرشک ساختار اولیه آن درست است اما در حوزه اجرا مشکلاتی وجود دارد که نیازمند آموزش است.

وی با اذعان به اینکه مشکل صادرات زرشک در حال حاضر آلودگی میکروبی آن اعلام می‌شود، تصریح کرد: کیفیت مهم‌ترین مقوله‌ای است که باید به آن بپردازیم.

وی با تاکید بر اینکه توصیه‌های بهداشتی باید بیشتر مورد توجه کشاورزان قرار گیرد، عنوان کرد: ظرفیت‌های کافی در حوزه بسته بندی وجود دارد اما باید احیا و به روز رسانی شود.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه بازاریابی مشکل اساسی محصول زرشک است که باید مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: یکی از راهکارها، حضور در نمایشگاه‌ها است که باید دقت شود تا به طور مناسب محصول عرضه شود.

وی به ظرفیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حوزه بازاریابی اشاره کرد و افزود: فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌توانند کمک مؤثری برای عرضه محصول زرشک ایفا نمایند.

دسترنج زرشک کاران در دست دلالان / آفت افت قیمت یاقوت سرخ

۱۸ هزار هکتار اراضی خراسان جنوبی زیر کشت زرشک

وی با اشاره به اینکه سال گذشته دو هزار تن تولید زرشک خشک داشته‌ایم، ادامه داد: ۱۸ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت زرشک است که سه هزار هکتار غیر بارور است.

رضایی با بیان اینکه سطح غیر بارور در سال‌های آتی بارور شده و میزان تولید استان افزایش خواهد داشت، عنوان کرد: اگر از هم اکنون نتوانیم بازار فروش پیدا کنیم مشکلات در آینده دو چندان خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه تسهیلات، بانک‌ها ساختار بسیار پیچیده‌ای دارند، تصریح کرد: سود تسهیلات برای بخش تولید باید کاهش یابد.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اذعان به اینکه برای تولید تسهیلات کم بهره نداریم، بیان داشت: با بهره حتی ۱۲.۵ درصد بازهم تسهیلاتی نداریم که تأمین کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه تا کنون محصول سالم جایگاه خودش را نداشته است و تولید سالم مورد حمایت قرار نگرفته است، افزود: متأسفانه اعتبارات باغبانی یک دهم سال گذشته شده است و در حوزه تخصیص اعتبارات بیشتر به سمت طرح‌هایی رفته‌اند که نمود عینی دارند.

رضایی با بیان اینکه ۴۱ هزار تومان قیمت تمام شده زرشک خشک بدون در نظر گرفتن سود است، عنوان کرد: در سال جاری بین ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان قیمت زرشک تازه برآورد می‌شود که تصمیم نهایی امروز با حضور اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی، تعاون روستایی و استاندار گرفته خواهد شد.

دسترنج زرشک کاران در دست دلالان / آفت افت قیمت یاقوت سرخ

زرشک کاران محصول خود را ارزان نفروشند

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی هم در گفتگو با خبرنگار مهر از زرشک کاران خواست برای فروش محصول خود عجله نکنند.

وحید ضیائیان احمدی بیان داشت: با توجه به نشانه‌های مثبتی که از بازار دریافت می‌شود از زرشک کاران تقاضا داریم که محصول خود را ارزان نفروشند.

به گفته وی به دلیل رفع محدودیت‌ها و هوشمند سازی قرنطینه؛ قیمت‌ها در بازار زرشک و زعفران در حال ترمیم است.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی تصریح کرد: از تمامی زرشک کاران درخواست می‌کنم که در شرایط فعلی با دقت بیشتری عمل کرده و با پیشه کردن صبر بتوانند محصول خود را با قیمت مناسب‌تری بفروش برسانند.

بازار زرشک در حال رونق گرفتن

وی ادامه داد: قیمت واقعی زرشک بالاتر از قیمتی است که هم اکنون تعدادی از دلالان از کشاورزان خرید می‌کنند ضمن اینکه تقاضا برای خرید زرشک خشک شده بشدت در حال افزایش است و از طرفی میزان زرشک موجود در استان نیز بسیار کمتر از اعدادی است که بیان می‌شود.

به گفته وی مجموع این عوامل باعث رشد قابل توجه قیمت زرشک پفکی در بازارهای فروش مانند مشهد شده به نحوی که در روز جاری قیمت خرید زرشک مرغوب استان تا ۷۵ هزار تومان افزایش داشته است که نوید بخش رونق دوباره بازار است.

وی اضافه کرد: در این شرایط توصیه ما به تمامی کشاورزان این است که از فروش زرشک تازه خودداری کرده و اقدام به خشک کردن زرشک به شکل اصولی کنند؛ قطعاً با توجه به افزایش قیمت در صورتی که باغداران بتوانند زرشک خود را به شکل مرغوب خشک کنند عوائد قابل توجهی از فروش آن دریافت خواهند کرد.

ضیائیان احمدی گفت: همچنین تعاون روستایی استان نیز آمادگی دارد تا زرشک با کیفیت کشاورزان را با قیمت مناسب از آنها خریداری کند ضمن اینکه برنامه‌ریزی و خرید زرشک تازه (به صورت شاخه) نیز در حال انجام است.

زرشک‌کاران خراسان جنوبی این روزها حال و روز خوشی ندارند و چشم امید به حمایت‌های دولت برای فروش محصول و رونق بازار بسته‌اند.

کد خبر 5323923

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =